Její sbírka „Červený obr“ je nominovaná na Literu za poezii. A mluví se v ní o rozpínání hvězd, říká básnířka Tereza Bínová. S jejími předchozími knihami ji spojuje čas, změna a pomíjivost.
Bar’am v překladu znamená „syn z lidu“. Bar’am je i kibuc v severním Izraeli, na hranicích s Libanonem. Přečtěte si reportáž z tohoto místa, kde autor strávil několik měsíců jako dobrovolník v kibucu, zemědělské komunitě, za ubytování a stravu.
Je vůbec možné, aby dnes ruská literatura nebyla politická? „Ať teď budu psát cokoli… tak či onak to bude vnímáno jako text vytvořený v jazyce lidí, kteří provedli tohle,“ řekla Marija Stěpanovová o existenci ruského spisovatele za války.
Tato káva je neředěná a teče rovnou do žaludku, píše v recenzi sbírky básníka a písničkáře Aleše Berného „K Helmovskému jezu“ bohemistka Anna M. Morel.
Na parkovišti spolu v tajemném rozhovoru dvě bytosti ohledávají možnosti propojení dvou velkých nauk. Další díl seriálu k výročí sto let surrealismu se věnuje vztahu surrealismu a tarotu.
Minerálka je letos ještě víc naštěrchaná. Na vítěze hlavní kategorie Kniha roku si můžete vsadit. V této analýze si jako praví sázkaři probereme, co a proč se vyplatí hrát.
Přátelství, jež se zrodilo v lavicích první třídy základní školy, a je z něj první dětské kamarádství na život a na smrt stvrzené pokrevním sesterstvím. Společná tajemství a dobrodružství, solidární výpomoc, když hrozí trest od nespravedlivé učitelky. Eva Papoušková se v knize „Dnes nepůjdeš do…
V úterý 2. dubna obletěla svět zpráva o úmrtí guadeloupské spisovatelky Maryse Condé. Tato první dáma antilské literatury, výrazný hlas angažovaného psaní, autorka nevídaně pestrého díla obrovského rozsahu zemřela ve Francii ve věku devadesáti let.
U textu mě tolik nezajímá jeho tkáň a kůže, ale spíš úponky svalů, říká básník Luboš Svoboda o své sbírce „Rád čichám ke zvířatům, která jsi vycpala ty“.
„Golovlevské panstvo“, vrcholné dílo Michaila Saltykova-Ščedrina, můžeme směle řadit po bok největších románů ruské literatury 19. století, ať už jde o díla Turgeněva, Dostojevského, Tolstého, či o Gogolovy „Mrtvé duše“, nebo Gončarovova „Oblomova“. Na rozdíl od většiny těchto klasických děl je…
Psaním se v ČR většina autorů a autorek ani dnes neuživí a honoráře za jejich účast na literárních akcích stále ještě nejsou samozřejmostí. Svědčí o tom i výpovědi lidí z knižní branže, které se v uplynulých týdnech objevily v tuzemských médiích.
„Když se mě někdo zeptá: ‚Ty děláš teda sociologii literatury, jo?‘, přeběhne mi nejdřív po zádech nepříjemné mravenčení. V levém koutku oka třikrát škubne, zuby zaskřípou, nohy se začnou nervózně vrtět. Nakonec nezbude než přikývnout.“ Představujeme první text nového seriálu Jana Váni o sociologii…