V češtině nedávno vyšel román „Zlozvyk“ španělské spisovatelky Alany S. Portero. Do kontextu španělské queer kultury 80. let včetně filmů Pedra Almodóvara ho zasazuje Tomáš Herzán.
Oscar Wilde bývá často vnímán jako bohém, šarmantní dandy a pro mnohé zpětně také queer ikona, která svým nebojácným chováním předběhla dobu. Třídílná rozhlasová minisérie „Wilde!“ řeší v nefalšovaném soudním dramatu proces se slavným britským spisovatelem a dramatikem.
„Fotbaláci“ Roberta Santiaga jsou současná populární knižní série pro děti a mládež. V našem kontextu je historickým milníkem ve fotbalové literatuře „Klapzubova jedenáctka“ Eduarda Basse. Jak se proměnil knižní fotbal za sto let, od té doby, co Bassova kniha vyšla?
Básník a esejista Zbigniew Herbert patří k nejvýznamnějším polským básníkům 20. století. Připomíná to i nový český výbor z jeho básní vydaný ke stému výročí básníkova narození.
Dne 27. října uplyne 110 let od narození velšského básníka, autora rozhlasových pořadů, krátkých prozaických textů a rozhlasových her, jehož práci do českého prostředí přinášely výrazné osobnosti, jako Jiřina Hauková, Pavel Šrut nebo Antonín Přidal.
Před sto lety na den přesně se narodil americký spisovatel Truman Capote (1924—1984). Přinášíme portrét z pera jeho ctitele Martina Reinera.
V neděli zemřel filozof, estetik a literární teoretik Fredric Jameson. Řadí se mezi nejpodstatnější jména přemýšlení o kultuře posledních padesáti let, výraznou stopu zanechala především jeho díla o politickém nevědomí v umění nebo teorie postmodernismu. Bylo mu devadesát let.
Které básnické sbírky prvního pololetí roku 2024 jsou nejvýraznější a proč? Na táborském Tabooku diskutovali a svá kritická východiska představili porotci Jitka Bret Srbová, Roman Polách, Jakub Vaněk, Jiří Zizler a Martin Lukáš. Moderoval Petr Šrámek.
Film „Amadeus“ režiséra Miloše Formana měl světovou premiéru před 40 lety, 6. září 1984 v Los Angeles. Do široké americké distribuce vstoupil o třináct dní později. Oceňovaný a divácky úspěšný film, natáčený u nás, má v srdcích českých diváků speciální místo…
V rámci seriálu ke stému výročí publikování Bretonova „Manifestu surrealismu“ vám přinášíme anketu mezi nejmladší básnickou generací, tedy básnictvem narozeným po roce 2000.
Zapomenuté knihy nejsou jen ty, jež u nás vyšly a byly čteny, ale také ty, které se k nám ještě nedostaly a možná ani nedostanou. Knihy opomenuté, jež v jiných jazykových kontextech platí za povinnou četbu či žánrovou klasiku. A jednou z nich je i slavný román Američanky Anny Kavan.
Prvního červencového dne zdrtila Albánii zpráva o úmrtí nejslavnějšího a světově nejrespektovanějšího albánského spisovatele Ismaila Kadareho. Jeho skonu si všimla i prestižní zahraniční média, jež jej označovala za „giganta albánské kultury“ či „zářivé světlo v nejtemnějších dnech Albánie“.