Iniciačním vstupem do tvorby Bohumily Grögerové byla pro typografku Barboru Toman Tylovou sbírka Rukopis, vydaná roku 2008 a ověnčená cenou Magnesia Litera v kategoriích Poezie i Kniha roku.
Ostrov Barrøy, z pevniny neviditelný a pro většinu lidí zcela bezvýznamný, se náhodou připlete do cesty velkým dějinám a s ním i jeho dědička Ingrid. Končí druhá světová válka a Ingrid, která se právě vrátila z pevniny po pracovní sezoně v rybárně, objeví na svém ostrově mrtvá těla a mezi nimi —…
Přestože je komunisty umučený farář Josef Toufar jednou z mnoha obětí režimu, který si ve způsobech naplňování své moci nezadal s nacisty, jeho příběh se vymyká určitou důsledností: jak ve smyslu lidsky nevšední osobnosti umučeného, tak důsledností komunistického aparátu, s níž si osoboval právo…
Teatrolog Július Gajdoš, který se dosud autorsky pohyboval především ve sférách rozhlasové dramatiky, rázně vstoupil na půdu románu. Jeho prozaický debut chce být nelítostnou výpovědí o akademických poměrech v prostoru postkomunistické střední Evropy, do níž se však živelně prodírají jeho osobní…
Hemisféry patří do párové struktury mozku; stejnojmenná Bouškova sbírka spíše než k anatomii odkazuje k dualitě, k hledání a nacházení párů v životě i v umění. Je to zároveň pokus o zachycení časových úseků, často i nejasně vymezených a spíše jen tušených, ve kterých vibrují statické obrazy.
Před dvěma lety Alice Horáčková (1980), redaktorka Mladé fronty DNES, vstoupila do literárního dění rozsáhlou biografií básnířky Vladimíry Čerepkové (Vladimíra Čerepková: Beatnická femme fatale, 2014). Ani ve své nové knize 7x ve vedlejší úloze neopouští biografický rámec a užívá formy rozhovoru.
Nominace knihy Martina Nodla Středověk v nás na Magnesii Literu v kategorii Literatura faktu za rok 2015 zaslouženě upozornila na drobné, avšak důležité vědecké dílo. Martin Nodl patří k výrazným osobnostem současné české medievistiky. Přednáší na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v…
Kniha Aleny Zemančíkové je nápadná svou nenápadností. Takřka nic z textu nekřičí, neupozorňuje na sebe víc, než je nutné. Tato vzácná umírněnost ve výrazu však neznamená nudu; naopak, průběžně si lze uvědomovat jazykovou diferencovanost a v důsledku přesnost podání a také pochopit autorčino…
Mezi artistně koncipovanými texty, které se letos objevily v nominacích na Magnesii Literu v kategorii próza, poněkud vyčníval román Ivy Pekárkové Pečená zebra, který v několika spíše povídkově střižených osudech svých hrdinů zobrazuje často sociálně složité situace provázející partnerství Češek s…
Když do velkého ibsenovského jubilea v roce 2006 (sté výročí dramatikova úmrtí) zbývaly už jen roky, byl mladý norský historik s poněkud nenorským jménem požádán o sepsání nové biografie ikonického oslavence, ztělesnění realistického dramatu a zřejmě nejvýznamnějšího kulturního vývozního artiklu,…
Pojem „vyvlastnění“ jsme zvyklí slýchat především ve vztahu právních nároků na hmotné vlastnictví. Nová publikace Vyvlastněný hlas. Proměny genderové kultury české společnosti 1948—1989 (2015) kolektivu autorů jej však užívá k pojmenování proměny vazby na rodovou identitu v letech 1948—1989. Kniha…
Barnesovo dílo Stolek s citróny (2004; česky 2015) lze označit za sbírku povídek jen technicky a formálně. Jedenáct kratších textů spolu ladí natolik, že je lze vnímat jako jeden kompaktní, organický celek, který čtenáři nabízí jedenáct tematických variací, respektive rozpracování (mimo jiné a…