S českým experimentálním filmařem a hudebníkem Martinem Klapperem, jenž je už čtyři dekády usazený v Kodani, hovoříme o jeho experimentální filmové tvorbě, nacházení filmového materiálu a dánském pornu.
V neděli 5. 1. zemřel významný český historik, medievalista František Šmahel, autor čtyřsvazkové „Husitské revoluce“. Ohlíží se za ním Pavel Soukup, současný ředitel Centra medievistických studií, které Šmahel v roce 1998 spoluzakládal.
Starověkou bohyni, novověkou královnu a současnou vypravěčku spojuje touha po intenzivním prožívání i nechuť ke „kamenné věčnosti“, tj. být vsazena do předem daného obrazu, píše o sbírce Radky Rubiliny „Balčik“ Andrea Popelová.
Zatímco v leckom technologie vzbuzují stále hlubší podezíravost, ne-li paniku z tvůrčí dekapitace, Dita Malečková, filozofka a expertka na umělou inteligenci, loni vydala prózu, v níž se s AI rovnou dělí o autorství.
BookToku kraluje žánr romantasy. Sloučenina fantastiky, romantiky a erotiky plní žebříčky i sociální sítě. Podle kritiků však za cenu kulturní apropriace a ignorace inspiračních zdrojů.
Román „The Golden Notebook“ patří k zásadním románům britské spisovatelky Doris Lessing. I když se zatím nedočkal českého překladu, jedná se o podnětnou a vysoce aktuální knihu: Lessing se v ní dotýká feminismu, politické levice, důsledků kolonialismu a otázek souvisejících s duševním zdravím.
Na sklonku loňského roku vyšla v nakladatelství Práh objemná kniha „Zvyky, obřady a slavnosti u různých národů světa“. Stojí za ní arteterapeut, básník a autor koláží Miroslav Huptych.
Kniha Krystyny Wanatowiczové poutavě ukazuje, že Nezval je i dnes neuvěřitelně „sexy“ historickou osobností. Zároveň však vědomě opomíjí básníkovu tvorbu, což je chyba, protože tak Nezvala zkoumá pouze z vnější, cizí perspektivy.
„Mnoho ľudí sa dnes do kultúrneho centra bojí chodiť, lebo primátor ho vykresľuje ako hniezdo hriechu a LGBTQ propagandy, kde najmä deťom hrozí morálna ujma,“ píše šéfredaktor slovenského měsíčníku Kapitál ve svém pravidelném sloupku pro časopis Host.
Co reprezentují čtyři velmi různorodé sbírky „Raná“ od Lenky Chýle, „Balčik“ od Radky Rubiliny, „Konkrétní poštolka“ od Jakuba Řeháka a „Koleje jsou pevně přibité k vidění“ od Luboše Svobody? V čem jsou přesvědčivé a v čem nikoli?
Přinášíme rozhovor s Janem Musilem, držitelem hlavní ceny každoroční soutěže Básne SK/CZ. Do soutěže se letos přihlásilo více než 500 příspěvků a kromě hlavní ceny udělila porota i devět prémiových ocenění.
V anglicky mluvícím a čtoucím prostředí roste tlak na nakladatelství i slavné osobnosti, aby u knih přiznávaly ghostwritery a další skryté profesionály. Tituly od celebrit totiž představují čím dál větší část knižního trhu.