„Kult distingovaného autora necháváme za dveřmi a na stoleček s lampičkou lijeme pivo,“ říká básnířka Elena Pecenová, dramaturgyně festivalu „Poezie je.“. Proběhne 17. až 19. 5. v Táboře.
V brněnském divadle Polárka měla v uplynulých týdnech premiéru inscenace „Princ a Princ“. Podle anotace se jedná o první queer pohádku na české profesionální divadelní scéně a přinášíme rozhovor s dramaturgyní a autorkou divadelní adaptace Janou Startsev.
V aktuálním čísle časopisu Host najdete ukázky básnické tvorby bulharské básnířky René Karabash. Ta tento týden vystoupí na festivalu Literatura žije! v Českých Budějovicích. Přečtěte si rozhovor, který s básnířkou vedla překladatelka Radka Rubilina.
Její sbírka „Červený obr“ je nominovaná na Literu za poezii. A mluví se v ní o rozpínání hvězd, říká básnířka Tereza Bínová. S jejími předchozími knihami ji spojuje čas, změna a pomíjivost.
U textu mě tolik nezajímá jeho tkáň a kůže, ale spíš úponky svalů, říká básník Luboš Svoboda o své sbírce „Rád čichám ke zvířatům, která jsi vycpala ty“.
Historická próza „Pro co si jdeš, vlku?“ běloruské spisovatelky Evy Vežnavec, která nedávno vyšla česky, vyvolává v čtenářích silné emoce. V rozhovoru s jejím překladatelem Maxem Ščurem mluvíme o tom, že k idyle mají daleko i poměry v současném Bělorusku.
Japonská okupace, období bílého teroru v době vlády generalissima Čankajška, ale i kultura původních domorodých kmenů hovořících austronéskými jazyky. To vše odráží tchajwanská literatura, kterou letos v červenci představí Měsíc autorského čtení (MAČ) v Brně, Ostravě i na Slovensku. Výběr autorů,…
Možná je to román, který trochu zapadl. „Stříbrný kouzelník“ Jindřicha Manna však ze současné české prózy naopak vystupuje: šťavnatostí, groteskou, absurdností. Jaký je životní příběh autora ze slavné rodiny?
Po více než dvaceti letech česky znovu vyšla autobiografie trapistického mnicha Thomase Mertona „Sedmistupňová hora“. Povídáme si o ní s řádovou sestrou Denisou Červenkovou.
Vizuální umělkyně a básnířka Kristina Láníková vydala sbírku „Puma M“. Opět ji charakterizuje pro ni typická minimalistická a emočně odtažitá forma, kterou píše o zranitelnosti nebo vyčerpání.
Autorka a výtvarnice Marto Kelbl na sebe upozornila už v roce 2020, když získala druhé místo ve studentské kategorii Nejkrásnějších knih roku se sbírkou ilustrovaných palindromů „Tam a zpět“ (knižně Meander, 2023). V nejnovější knize „Ani holka, ani kluk“ (Paseka, 2023) rozebírá velmi osobní téma…
„Někdy je dobré si jen tak lehnout do knihovny a koukat, kde co je,“ říká Jakub Pavlovský, žurnalista, moderátor a také bývalý editor H7O. Přečtěte si další díl ze série Domácí knihovna.