Prozaik Marek Technik je melancholickým Prométheem transhumanismu, který dobře ví, že prsty, které lidstvu nesou oheň poznání, musejí být velmi dobře prokřupány!
K jeho dílu se vracejí poslední tři papežové, nyní může i český čtenář. Začaly vycházet sebrané spisy Teilharda de Chardina. O ambiciózním projektu s jeho iniciátorkou Františkou Jirousovou.
V rámci stého výročí surrealismu byla publikována řada textů a pořádala se řada akcí. Mnohdy se však slova surrealismus, surrealistický a surreálný užívají dosti volně. O tom, jak se k jejich používání stavět, přinášíme rozhovor s historikem surrealismu, básníkem a kurátorem Jaromírem Typltem.
Cenu Josefa Jungmanna minulý týden obdržel Michal Ctibor za překlad Vergiliovy „Aeneidy“. Volba to byla pro leckoho nečekaná, možná o to zajímavější.
„Mám rád básnířky a básníky, jejichž rukopis je natolik osobitý, že není možné je zaměnit s kýmkoli jiným,“ říká překladatel Petr Zavadil v rozhovoru nad třemi nově vydanými knihami překladové poezie, jež vyšly v nakladatelstvích Fra a Dybbuk.
Afrodite zvídavosti a úžasu, zrozenou ze sovího houkání a žabího kuňkání, nezastaví v honbě za zvuky divočiny ani údery blesku. Vydejte se s námi prázdninovým speciálem na dramatický lov z kobyliského parku až do Frahelže, po hrázích Nadějské rybniční soustavy.
Pavel Bareš patří k výrazným tvářím současné české fantastiky. Napsal dystopickou trilogii „Projekt Kronos“, v románu „Meta“ se zabýval sexuálním násilím či romantizací stalkingu a jeho poslední počin „Lenochod Jimmy & jeho backup band“ se dostal do nominací na cenu Magnesia Litera v kategorii…
„V životě každého člověka nastanou okamžiky, v nichž se musí rozhodnout, jestli se podvolí, či nikoliv,“ říká belgický spisovatel Stefan Hertmans, který ve svém posledním románu „Vzestup“ pitvá banalitu zla. Každý spisovatel by se podle něj měl ponořit do ženské postavy, aby tak lépe pochopil sám…
Před prázdninami vznikla nová Cena literární kritiky. Kromě samotného vyhlášení má mít podobu několika veřejných debat. První se odehraje tuto sobotu na táborském Tabooku. „Všichni porotci jsou zajímavé osobnosti, tak čekám, že dojde i na názorové jiskření a pošťuchování,“ říká předsedkyně CLK…
Po několika letech zítra opět začíná podzimní festival malých nakladatelů Tabook, který se odehrává v Táboře a stojí za ním manželé Horváthovi a nakladatelství Baobab. Přinášíme krátký pozvánkový rozhovor s Terezou Horváthovou.
Tyko Say je americký básník a kurátor sídlící v Praze. Zajímá se o poezii jako dialog mezi publikem, básní a kontextem. Se svým kolektivem OBJECT:PARADISE organizují spoustu akcí, natáčí filmy, vydávají vlastní časopisy… mimo pozornost českého literárního provozu. Většina z nich totiž nemluví česky.
Na začátku léta vyšel poprvé oficiální český překlad slavné mangy „One Piece“. Legendární a dlouho očekávané série už vyšly tři díly. Přinášíme rozhovor s japanoložkou a komiksovou vědkyní Annou Křivánkovou o tom, co je na „One Piece“ tak úžasného a jak se manga dostávala na český trh.