Filmová škola v Uherském Hradišti letos slaví padesát let od založení. A už deset let nabízí také bohatý literární program. Na letošní ročník zve jeden z dramaturgů, básník Ondřej Hrabal.
„I když zrovna mluví o drsných tématech, je tamní literatura často velmi poetická, jako celý Tchaj-wan,“ říká Dita Táborská, která na Tchaj-wanu prožila několik let, a odehrává se tam i její poslední román „Černé jazyky“. Dnes večer vystoupí v Divadle Husa na provázku v rámci Měsíce autorského…
„Jako čtenář konzumuji a prožívám obojí — prózu i poezii —, netoužím po další atomizaci, ale po silném, překvapivém, zralém, živém textu,“ říká spisovatel Jonáš Hájek, který je v současnosti členem poroty Ceny Jiřího Ortena. Dnes večer zavítá v rámci Měsíce autorského čtení do brněnského Divadla…
„Jak bude takový posun vypadat v poezii, se ukáže, netvrdím, že nutně přijde nový Whitman, který uvěřitelným, a přece provokativním způsobem obejme celý svět. Spíš někdo, kdo vysloví tiše a přitom dostatečně básnicky přesvědčivě ono kiplingovské ‚Ty a já jsme jedné krve‘,“ říká spisovatel a…
„Živá čtení mám rád. Jsem člověk sebou si dost nejistý a toto je z té nejistoty snad jediná výjimka, takže si přednes svých básní užívám a čerpám z něj sílu,“ říká básník Ondřej Krystyník, jehož debutová sbírka „Dům U Orobinců“ byla letos nominována na Cenu Jiřího Ortena. Setkání s ním i dalšími…
„V literatuře se přece celá staletí zkoumá ta křehká a neuvěřitelně fascinující hranice mezi skutečností a fikcí, jak se tyto dva aspekty doplňují a jak vedle sebe fungují,“ říká spisovatelka a překladatelka Tereza Semotamová, která autofikci nepovažuje za svébytný žánr. Dnes večer zavítá v rámci…
„S nálepkou ‚lesbická básnířka‘ mám problém, protože přebíjí všechno ostatní, co jsem kdy napsala. Každého zajímá jen tohle, přitom moje poezie má mnohem širší záběr,“ říká spisovatelka a publicistka Svatava Antošová a dokládá to i reprezentativní výbor z její básnické tvorby nazvaný „Sázení ohně“.…
„Nemohli bychom přijmout, že literatura je tvořena nejrůznějšími díly, od ryze imaginativních a snových až po díla s výrazným politickým nábojem, a že je zajímavá právě napětím mezi různými oblastmi a třeba i nečekanými shodami a souvislostmi mezi nimi?“ říká spisovatel Michal Ajvaz, který dnes…
„Kniha je fantastické médium, do kterého se může autor obtisknout mnohem víc než jen odevzdáním rukopisu,“ říká spisovatel a známý stand-up komik Pavel Tomeš, který novou knihu „13!“ vydal stejně jako dva své předchozí tituly ve vlastním nakladatelství. Dnes večer zavítá v rámci Měsíce autorského…
Dějiny českého anarchismu jsou dlouhé, nespojité a komplikované. Nedávno vydaná kniha „Nečekáme nic od reforem“ je třídí a vypráví, jak ty z přelomu 19. a 20. století, tak historii anarchistického hnutí po roce 1989. O knize jsme mluvili s částí autorského týmu, politickým antropologem Bobem…
„Od začátku jsem chtěla překládat texty své generace, spojovat živé, dynamické scény. Nechci čekat, až to bude ve školních osnovách,“ říká polsko-česká básnířka a překladatelka Zofia Bałdyga, jejíž česky psaná sbírka „Poslední cestopisy“ se letos dočkala nominace na cenu Magnesia Litera. Dnes večer…
„Čínská přírodní lyrika je dost možná to nejlepší, co Čína dala světu, a je to jedna z mála věcí, která se sinologovi zpravidla ani po dlouhých letech nezají. Je mi blízké její pojetí přírody jako něčeho, v čem se tak či onak zračí řád světa,“ říká básník a sinolog Lukáš Zádrapa. Jako host Měsíce…