Ke konci minulého roku se objevila prvotina Martina Puskelyho s nic (moc) neříkajícím názvem Vaše tváře zla. Ani text na přebalu knihy čtenáři příliš nenapověděl.
Představte si, že vás nějaká událost z dějin fascinuje natolik, že se jí začnete zabývat. Nejprve ve volném čase, pak na částečný úvazek, pak kvůli ní vystudujete nějaký obor, načež věnujete obrovské úsilí fundraisingu, abyste dokázali svůj záměr realizovat se vším všudy, a nakonec o tom všem…
Je tomu téměř deset let, co probíhaly poměrně líté diskuse o angažovanosti v literatuře.
Britského autora světových bestsellerů netřeba dlouze představovat. Simon Mawer má na kontě již třináct knih, z nichž nejnovější Pražské jaro je jeho jedenáctým románem.
Vypravěčská tvorba Ondřeje Hübla (nar. 1976) v souboru jeho povídkové prvotiny Hod mrtvou labutí v mnohém vyrůstá z dílčích problémů dnešní doby a z jejího ironizujícího hodnocení.
Západo-východní zrcadla od Adama Borziče jsou souborem veršovaných fiktivních promluv velkých postav renesance na jedné straně a představitelů mystické formy islámu, súfismu, na straně druhé. Od začátku je znát, že autor se v obojím vyzná, respektive že má s obojím svou vlastní zkušenost, která je…
Výjimečný režisér, jakým František Vláčil (1924—1999) bezesporu byl, si zaslouží i výjimečnou monografii. Čekali jsme na ni dlouho, ale výsledek stojí za to.
Michel Pastoureau patří k nejzajímavějším současným historikům. Se základy řemesla se seznamoval v pařížské École des Chartes, za jeho studií ještě přísné strážkyni konzervativní podoby historické vědy, ovšem již zde si prosadil poněkud nezvyklé téma závěrečné práce, a sice zvířecí symboliku ve…
Pokud vezmeme jako bernou minci Kunderovu „definici“ kýče z Nesnesitelné lehkosti bytí — tedy popření hovna a jeho existence —, pak poslední kniha Ireny Douskové Rakvičky, označovaná jako perestrojková road movie, zcela jistě kýčovitá není, protože hovnem se v ní rozhodně nešetří a stává se jednou…
Výchozí záměr Daniely Šafránkové v románu Fína celkem chápu. Nápad literárně zachytit život specifické americké komunity, kterou devadesátá léta přilákala do postkomunistického Československa či Česka, je nepochybně zajímavý.
Populárně-naučný svěží text britské novinářky Angely Saini Od přírody podřadné je přirozeně určen nejen feministkám a feministům, ale stejnou měrou i jejich zarytým odpůrcům a odpůrkyním.
Indonéský spisovatel Eka Kurniawan napsal již v roce 2002 rozsáhlý román Krása je stigma, který může připomínat Márquezova nebo Rushdieho nejdiskutovanější díla. A i když je pravda, že Kurniawan aktualizuje některé známé márquezovské či rushdieovské obrazy, přesto bych doporučil číst jeho román bez…