Paměti prince Harryho vyjdou podle plánu. Nový román Virginie Despentesové upozorňuje na to, že hnutí #MeToo je nadále aktuálním tématem nejen ve Francii.
„Vidím, že jste už chytil novinářské manýry. Knihu mi laskavě vraťte, je to pro mě cenná památka.“ Glosa Aleksandra Kaczorowského.
Osudem každé veřejné debaty je zjednodušování a redukcionismus. I složité a vývojově zajímavé problémy, otázky a myšlenková hnutí se nakonec smrsknou na prosté protiklady, které spolu soupeří o vítězství. Recenze knihy Grandhotel nad propastí.
Kniha „Pod slnkom Turína“, ktorá sa umiestnila vo finálovej desiatke slovenskej literárnej ceny Anasoft litera, rozpútala debatu predovšetkým svojou pútavou obálkou. Je dôkazom rozmanitosti slova pútavý — v tomto prípade mohla obálka upútať natoľko, že čitatelia si kúpu knihy rozmysleli. Pútavé…
„Nestačí ulovit ta správná slova a odhalit všechny reálie: v románu o věčném boji mezi dobrem a zlem, o temné straně, o stínu, který nás pronásleduje, jsem se musel přestat zdráhat, musel jsem couvnout a odběhnout,“ píše Kepa Uharte o překladu románu „Senzibil“ Markéty Pilátové.
Českou mediální obcí už chvíli obchází otázka: kdo bude první vlivný novinář či novinářka, kteří opustí tradiční redakci a začnou vydělávat pouze sami na sebe? Podmínky pro vydělání pořádného balíku nikdy nebyly pro osamocené autory příznivější. Stačí si založit účet na Substacku či některé z…
Při sledování zvěrstev ruských vojáků v ukrajinské Buči, Mariupolu a jinde zní titul knihy „Lidstvo. Dějiny naděje“ jako akademický brebt nebo přinejmenším protimluv. O čem tedy vypráví kniha nizozemského historika a novináře Rutgera Bregmana?
V Praze si veřejnost připomene dílo Salmana Rushdieho. Městská knihovna v Praze s KISK Masarykovy univerzity v Brně představují novou službu Beletrion. Nakladatelství LEDA nabízí dluhopisy. Známe program Sjezdu spisovatelů a Podzimního knižního veletrhu.
Byt v sedmém patře v Praze 3, rámovaný vnitroblokem domů, útočiště v zářícím městě, v blízkosti hřbitova, který je ostrůvkem věčného odpočinku. Zvláštností Foglarova bytu jsou ložnice a pracovna, která je od prostorného balkonu oddělena stěnou ze tří skleněných dveří. To vytváří vzdušnou a chladnou…
Nejnovější sbírka slovenského básníka Michala Talla „Kniha tmy“ není svázána běžnou knižní vazbou, ale je specifickým uměleckým objektem, v němž se jeho autor mimo jiné rozhodl zkoumat různé podoby zla.
Ještě než vypukne každoroční vinobraní, přinese začátek měsíce malý svátek poezie, a to především zásluhou nakladatelství dybbuk, do jejichž edice Opium poezie přibude hned sedm nových titulů. Na své si ale v září přijdou i čtenáři prózy.
„Píše se o multižánrové tvorbě. Jsou tu umělecké fúze. Tvorba ‚na pomezí‘. Nezařaditelné konceptuální a sociální umění. Rockoví muzikanti vystupují se symfonickými tělesy. Proč ne?“ Psycholog Zbyněk Vybíral se zamýšlí nad možnostmi a důležitostí migrace v umění i ve společenských vědách.