Glosa spisovatele a překladatele Radka Malého z literární rezidence v rakouské Kremži, která mu měla pomoct načerpat síly před zimou, protáhnout křidélka a sepsat, co se lyrickému subjektu honí hlavou.
Sedíme u Filipa Klegy v pokoji, v bytě, ve kterém už nebydlí. Na kuchyňské lince chladne čaj, básník sedí na židli a maže si bosé nohy indulonou. S Klegou jsme se sešli u příležitosti nedávného vydání jeho debutové sbírky „Andrstán“.
Jaroslav Hašek, autor velkého torza české literatury dvacátého století „Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války“, zemřel 3. ledna 1923. „Velmi rád improvizoval, psal povídky i v tak hlučném prostředí, jako byla pro něj typická hospoda, kde byl údajně schopen napsat povídku tomu, kdo za něj…
Anketa zaměřená na literárněvědnou bohemistiku zná své výsledky. Zprávu o českém knižním trhu (nejen) v roce 2021 přinesl Svaz českých knihkupců a nakladatelů. V Británii zemřel jeden z největších zahraničních znalců české literatury.
Letošní vánoční povídka je součástí sbírky „Jednorožci“ slovenské spisovatelky Barbory Hrínové, která za ni získala ocenění Anasoft Litera. Je o lidech, kteří jsou nějakým způsobem jiní a kteří usilují o totéž jako všichni ostatní — o lásku, vztah, porozumění a přijetí. Jejich odlišnost jim však…
Bývá zvykem ohlížet se za obdobím, které končí, bilancovat, jaké bylo, a vystihnout, co pro ně bylo typické. S koncem prosince se tak objevují různé ankety zjišťující slovo roku, ani letos tomu není jinak.
„Bajaja nebyl spisovatelem, který by vyplivl každý rok knížku. Jeho psaní je promyšlené a navazuje tam, kde naposled přestalo. V mezidobí nabíral motivy, donosil je a potom dal na papír,“ píše ve svých vzpomínkách na Antonína Bajaju (30. 5. 1942 — 15. 12. 2022) Josef Holcman.
Debutovala zbierkou poviedok „Živé ploty“, nedávno jej po siedmich rokoch vyšla ďalšia zbierka poviedkových textov — „Dôvod na radosť“. O tom, ako vznikala, aj o inom hovorí v rozhovore Soňa Uriková.
Vztah k místu či prožívání časovosti může rozkrýt podstatné spojitosti ve vnímání vlastního těla, krajiny a různých podob toho, co znamená obývat prostor. Zajímavý pohled na tyto fenomény nabízí ve svých knihách Anna Gažiová a Lucie Kubalíková.
Huntingtonova knihovna do své sbírky získá archiv Thomase Pynchona. Francouzští vězni poprvé udělovali cenu za literaturu.
Básně z autorovy druhé knihy „Největší dřevěná horská dráha na světě“ (Największy na świecie drewniany coaster, 2021, Fundacja KONTENT) v překladu Dominika Bárta. Básně byly přeloženy v rámci autorských čtení Omlatina, jichž se Patryk Kosenda účastnil.
Kdy jindy se zastavit, ztišit, zamyslet nad svým životem než právě v období adventu a nadcházejícího zimního slunovratu? Dospělým, kteří chtějí tento čas využít s dětmi ke společné rozpravě o počátku, koloběhu i konci života a jeho hodnotách, se nabízí jako doprovod útlá knížka „Kdesi pod nebesy“ s…