Čeká nás další Noc literatury. Literární obtýdeník Tvar zná budoucího šéfredaktora. Čeští překladatelé sdílejí obavy svých zahraničních kolegů z nástupu umělé inteligence.
Stvořitel biomechanického surrealismu a filmového Vetřelce H. R. Giger vystavuje v Česku. Až do 19. listopadu je v Alšově jihočeské galerii přístupná jeho velkolepá expozice Metamorphoses.
A teď opravdu: Jaké to je, když se vám život změní ze dne na den? Co když se autor ocitne ve válce, vybavený jen tím, co je neužitečné? Přinášíme svědectví ukrajinského spisovatele, který musel vyměnit literární přátele za spolubojovníky.
Sbírka Ivana Petlana nazvaná „Ledva“ je nenápadně hluboká — a čistá jako křišťál. Přirovnání ať prosím čtenář nebere jako obligátní klišé, hloubka, čistota a také originální humor tu tvoří protipól situace jednoznačně chorobné a temné.
„Michal, ten doktor Maršálek, poslouchal, poslouchal, jako neumí poslouchat nikdo, jen ti profesionální doktoři, kteří mají léčit bolesti duše,“ píše nakladatel Daniel Podhradský v ohlédnutí za básníkem Michalem Maršálkem, který zemřel 15. srpna letošního roku.
Od středy do neděle probíhá v DOXu nový cross-žánrový festival FALL s bohatým literárním programem včetně velkých zahraničních jmen, jako Colum McCann. Na festival, který se částečně odehraje ve vzducholodi Gulliver, zve dramaturgyně Michaela Šilpochová.
Představitelé katolické církve by se mohli začít namísto povýšeného poučování o tom, co je přirozené, věnovat přemýšlení o tom, k čemu a jestli ji současná česká společnost vůbec potřebuje.
V českém překladu vyšel nový román v červnu zesnulého Cormaca McCarthyho Pasažér. Je to pozdní masterpiece, nebo se na něm fatálně podepsalo, že vznikal dlouhá desetiletí? A proč vlastně McCarthy román rozdělil na dva, takže se vše složí až s vydáním Stelly Maris na podzim?
Na obálce tři pstruzi, výmluvný titul a severské jméno. O žánru máme jasno. Muž a ryba, muž a kořist, muž a moře. Respekt, únava, nezdolnost, dovednost. Jenže tentokrát je to celé kousek vedle…
I když si přes léto dává většina nakladatelů s vydáváním novinek pauzu, přinesly prázdniny několik povedených titulů, které stojí za pozornost. Ve výběru se sešly převážně překladové knihy, ale i jedna česká od autorky nominované na cenu Magnesia Litera.
Ilustrátorka a animátorka Bety Suchanová pracuje v České televizi, kde se realizuje i výtvarně — především na webu ctart.cz. I když má své časopisecké a knižní zakázky, těší se, až bude mít prostor i na vlastní tisky a velká plátna. Přečtěte si srpnový rozhovor v seriálu Třicátníci.
Svá díla do IV. ročníku Literární soutěže Za branou pro vězněné osoby zaslalo celkem 122 autorů. Dvaadvacet z nich se kvalifikovalo do finálového souboje, s dílem „Kainova volba“ nakonec zvítězil autor R. J. z Věznice Plzeň, cenu veřejnosti získal Michal Maček z Věznice Břeclav.