Prodej knih na internetu se projevuje i v jejich designu. Omalovánky pro dospělé jsou staré několik století. Američtí spisovatelé nesouhlasí s kandidaturou Donalda Trumpa na post prezidenta Spojených států.
Čtrnáctiletý chlapec Juan Diego, který se narodil a vyrůstal na skládce odpadů v mexické Oaxace, má o rok mladší sestru Lupe. Dívka je přesvědčená, že zná svou vlastní i bratrovu budoucnost. Je také čtenářka myšlenek — ví, co si myslí většina lidí… Jako starší muž cestuje Juan na Filipíny, ale…
Lidice byly zničeny v pomstě za smrt velitele Říšského bezpečnostního úřadu a zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v červnu 1942. Vražda téměř všech mužů, kteří by udrželi zbraň, děsivá smrt nevinných dětí i krutý osud lidických žen zůstávají mementem lidické tragédie s nadnárodním…
Nepřestává mě zaskakovat despekt, který tu a tam nacházím v literárním časopise Host v diskusích o knihách. Není to paradoxní? Lidé, jichž není mnoho a jejichž svobodnou volbou je, předpokládám, kultivovat marginální literární kulturu dneška, namísto tolerantní kultivace inscenují drobné války,…
Před více než rokem vyšla v nakladatelství Academia rozsáhlá publikace mapující literární vydavatelství v komunistickém Československu. Stejný výzkumný tým pod vedením literárního historika Michala Přibáně v současnosti zkoumá odvrácenou literární stranu let 1949—1989: samizdat. S vědcem,…
Barnesovo dílo Stolek s citróny (2004; česky 2015) lze označit za sbírku povídek jen technicky a formálně. Jedenáct kratších textů spolu ladí natolik, že je lze vnímat jako jeden kompaktní, organický celek, který čtenáři nabízí jedenáct tematických variací, respektive rozpracování (mimo jiné a…
Korejská spisovatelka Han Kangová dostala Man Bookerovu cenu. J. K. Rowlingová hájí Donalda Trumpa. Amazon otevře další knihkupectví.
Novela, jejíž děj se odehrává v šedesátých letech devatenáctého století, debutující prozaičky Zuzany Kultánové je inspirována skutečným příběhem Augustina Zimmermanna a jeho dětí. Augustin Zimmermann představuje až archetypální model nešťastného člověka. Zatímco svět kolem něj prodělává prudké…
Esej Rozprava o štěstí tvoří součást rozsáhlého korpusu francouzsky psaných textů, které byly v první polovině 18. století věnovány otázce štěstí — recept na šťastný život hledal například Voltaire, La Mettrie či Helvétius. Štěstí bylo častým tématem rozhovorů, a objevuje se dokonce i v kázáních…
Pravidelně si v novinách a na internetu čteme, co všechno se počítače a umělá inteligence učí. Kromě stolních her, řízení auta a továrny nebo porozumění lidským emocím se inženýři snaží vzdělat stroje také literárně. Do umělých neuronových sítí, které více než zdařile napodobují naši schopnost učit…
Cenu Jiřího Ortena, udělovanou za díla publikovaná autory mladšími třiceti let, letos získala Sára Vybíralová za povídkovou sbírku Spoušť. Prozaička, básnířka a překladatelka, která střídá bydliště v Praze a Paříži, se v povídkách psaných v průběhu několika let a vlastně bez záměru knižního vydání…
Markéta Baňková se v próze pokouší oslovit adresáta hledajícího klíč k výkladu lidského chování spíše v přírodních než v humanitních vědách. Pro takovéhoto adresáta koneckonců napsala již svůj veleúspěšný debut Straka v říši entropie, jenž byl porotou soutěže Magnesia Litera vyhlášen za literární…