„Tady, jsem si jistá, skončil ruský protest i poslední možnost nedopustit velkou válku. Myslím na tu promarněnou šanci často,“ vzpomíná na osudnou chvíli před vypuknutím ruské agrese Alena Machoninová.
Na začátku minulého století světovou senzaci vyvolal kůň, který uměl počítat. V Berlíně se dokonce na popud německého císaře v roce 1904 sešla speciální vědecká komise, aby koně vyzkoušela a prověřila, zda nejde o podvod.
„Samo slovo válka je totiž v Rusku od 4. března 2022 zakázané a válka, kterou Rusko vede na Ukrajině, nese oficiální název ‚speciální vojenská operace‘, zkráceně SVO,“ píše ve svém pravidelném sloupku pro časopis Host Alena Machoninová.
Je vůbec možné, aby dnes ruská literatura nebyla politická? „Ať teď budu psát cokoli… tak či onak to bude vnímáno jako text vytvořený v jazyce lidí, kteří provedli tohle,“ řekla Marija Stěpanovová o existenci ruského spisovatele za války.
Přesně před týdnem, 14. ledna 2024, zemřel v Moskvě významný ruský básník Lev Rubinštejn. Přinášíme ohlédnutí rusistky Aleny Machoninové, která se s Rubinštejnem znala osobně.
Stále ještě, i když čím dál vzácněji, dostávám e-maily s upřímnou otázkou, která mě zahání do úzkých. „Jak to tam zvládáte?“ ptají se mě příbuzní, přátelé a známí z Čech. Tápu, jak odpovědět — zvolené sloveso předpokládá, že se tady, v Moskvě, potýkám s něčím těžkým.