Teodor Kravál ve své třetí sbírce „Řez rybou“, jež výrazově navazuje na předešlý „Pavilon Balast“, pokračuje v originální, komplexní a ironicky groteskní lyricko-epické reflexi „světa, ve kterém žije“.
Komiksová reportáž o vytěžení kultury a území Denéů. Recenze titulu „Zaplatit zemi“.
Alkoholem nasáklého průvodce českou metropolí ocení pijan i abstinent. Recenze knihy „Praha ožralá“.
Marka Míková si od knižní prvotiny vydané před více než dvaceti lety vyzkoušela na poli tvorby pro děti a mládež nejrůznější polohy, žánry a jejich kombinace od návodných knížek k nonsensové poezii, největší úspěchy však sklízejí její prózy, v nichž všední realitu nechává prostoupit fantaskními…
Dvanáctka romských autorek a autorů předkládá čtenářům v knize „Samet blues“ svůj pohled na devadesátá léta dvacátého století. Poslední titul z nakladatelství KHER nastavuje zrcadlo obecně zažitému pohledu na dekádu mezi sametovou revolucí a přelomem tisíciletí jako na zlatou éru, se kterou přišly…
Postapo jako vlídná alternativa naší krize. Recenze nejnovější sbírky dvaceti osmi vzájemně provázaných básní Jana Škroba.
Klasické románové vyprávění hodně ze života, co chtít víc? Recenze knihy „Dámský gambit“.
Markéta Pilátová ve všech svých knížkách pro děti nastoluje téma jinakosti, identity, střetávání odlišných kultur, a to na pozadí hlubokého respektu k přírodě. Ani v příběhu Báby Bedly tomu není jinak.
Autobiografická kniha německé Sintky Philomeny Franz vyšla poprvé v roce 1985. Byla tehdy jedním z prvních knižně vydaných svědectví o holokaustu pohledem Romů a Sintů. V roce 2021 se příběh této odvážné ženy dostal pod titulem „Žít bez hořkosti“ i k českým čtenářům jako jedna z mála připomínek…
Na sklonku loňského roku vyšel v nakladatelství Vyšehrad třetí svazek „Čechov &“ z volného cyklu Renáty Fučíkové Největší dramatici, tentokrát věnovaný ruskému dramatu. Podtitul sedmi převyprávěných her v historických souvislostech je popisně přesný, ale zdaleka nevystihuje šíři a hloubku autorčina…
Poezie archetypů a hutných výsečí světa. Recenze sbírky zahrnující vybrané básně Josefa Hrdličky z let 2014—2020.
Žánrově postmoderní mix a únava z vyprávění. Recenze knihy „Největší lekce dona Quijota. Důmyslný derviš Sidi Hamet Ibn Enheli a voják Saavedra“ od Štěpána Kučery.