Ani francouzské oči nedokázaly spisovatele nahlédnout objevně. Recenze biografie Milana Kundery od francouzského spisovatele Jeana-Dominiqua Brierra.
Na letošní rok připadá hned dvojí výročí spjaté se spisovatelem, kritikem, dramatikem, překladatelem a sběratelem Jiřím Karáskem ze Lvovic, který se narodil 24. ledna 1871 a zemřel 5. března 1951.
V Maďarsku se na pohádky musí lepit výstraha. Stovky profesionálů z americké knižní scény vyzývají nakladatele, aby nevydávali knihy lidem spojeným s Donaldem Trumpem.
Francouzský spisovatel Laurent Binet je jedním z „mých“ autorů, tedy z těch, jejichž knížky mě potkávají pravidelně. Do jeho nejnovější knihy — vzhledem k její netypické kompozici se skoro nedá mluvit o románu — jménem Civilizace jsem se pustila loni na jaře v době propuknutí covidové paniky a jsem…
V posledních měsících se téměř každý den, aniž bychom chtěli, doslýcháme o počtu úmrtí spojených se současnou pandemií. Nakladatelství Cesta domů se nejen v této době snaží přispět k informovanosti a ke vzdělávání v oblasti umírání, smrti a péče o umírající. Dosud vydalo přes sedmdesát odborných…
Navzdory neustávající pandemii koronaviru a jejím nemalým dopadům na český knižní trh chystají tuzemští nakladatelé řadu zajímavých knižních novinek. Nabízím skromný výběr převážně beletristických titulů, na které se můžete těšit v nejbližších měsících…
Hravý krvák ze současného Jekatěrinburgu. Recenze románu U Petrovových řádí chřipka ruského prozaika Alexeje Salnikova.
Začátkem roku člověk rekapituluje, hodnotí a přemýšlí o svých dalších krocích. Nevyhnulo se to ani mně. Kromě toho jsem však při srovnávání věcí na stolech procházel i staré zajímavé knihy, které mám kolem sebe nejen při práci v Národní knihovně.
Kritici jí někdy přezdívají „první velká mileniálská spisovatelka“. Sally Rooneyová po dvou globálních hitech a úspěšné televizní adaptaci připravuje nový román.
Americký spisovatel, přírodovědec a milovník přírody Henry David Thoreau si vedl čtyřiadvacet let deník. Výbor z jeho esejistických a intimních zápisků teď poprvé vychází v českém překladu v nakladatelství Paseka.
„Stále se učíme, jak být Joyceovými současníky, jak pochopit svého vykladače.“ Těmito slovy otevírá Richard Ellmann monumentální biografii Jamese Joyce, irského exulanta a modernistického kosmopolity, od jehož úmrtí dnes uplyne osmdesát let.
Americký senátor Josh Hawley přišel kvůli podpoře Donalda Trumpa o vydání knihy. Frankfurtský knižní veletrh se vrací k základům.