„Neptej se, co může tvá zem udělat pro tebe, ale ptej se, co ty můžeš udělat pro svou zem,“ řekl v roce 1961 John Fitzgerald Kennedy. Mnozí na jeho citát v těchto dnech myslí.
Jako mnohé školy po celé republice i trutnovské osmileté gymnázium kvůli vládním opatřením přešlo na online výuku. Zajímalo nás, jestli byl přechod na nový způsob výuky snadný, jak ve skutečnosti probíhá a jak je to s testy a seminárními pracemi. Rozhovor s Anitou Báchorovou, učitelkou literatury,…
Když se v roce 2018 na pultech knihkupectví objevila prvotina Vojtěcha Matochy s názvem Prašina, bylo jasné, že do českého literárního světa „young adult fiction“ vstoupil bezesporu talentovaný debutant.
„Nenechte nás padnout,“ vzkazují malí nakladatelé ministerstvu kultury. Itálie oslavila první Dantův den. Co luštit v karanténě?
Dílo Jiřího Wolkera je pro dnešní čtenáře poznamenáno především jeho zneužitím marxleninským výkladem literatury a zároveň nedostatkem prostoru ve výuce na středních školách, kdy jsou často akcentovány pouze jeho sociální balady. Zítřejší výročí 120 let od básníkova narození vybízí nejenom ke…
Knižní trh i literární provoz se s pandemickými opatřeními propadl do krize: zavřela knihkupectví, přestaly téct peníze. Čtenářům i nakladatelům zbývají pouze internetové obchody. Jenže! Jak na placatém monitoru pohladit rafinovanou ražbu, jak zalistovat k náhodnému verši, jak přičichnout k…
Tohle není čas na poklidné psaní v karanténě. Pandemická krize je okamžikem, kdy se vyjevují slabiny křehkého systému české kultury.
Rozhovor s profesorkou a historičkou Milenou Lenderovou, která se ve své badatelské i literární práci dlouhodobě zabývá ženami, jejich dějinami a postavením, genderem a dějinami každodennosti, především v 19. století. Dosud jí vyšly knihy Dějiny těla, Žena v českých zemích od středověku do 20.…
Nezastavitelný den nám může jako voda nebo jemný písek protékat mezi prsty, ať děláme, co děláme, ať chytáme, jak chytáme, nic neudržíme. Nezastavitelný den se na nás může valit jako balvan, den zúčtování za vše, co jsme udělali a hlavně neudělali. Který z těchto příběhů se vypráví v novém, sedm…
Pandemie nového koronaviru ochromila i literární provoz a knižní průmysl. Spisovatelé se bouří.
Povídka od básníka a estetika Václava Maxmiliána.
Povídka polské prozaičky a nobelistky Olgy Tokarczukové z nového souboru Bizarní povídky.