Archeologické nálezy komplikují určení stáří Bible. Digitální čtení je záležitostí starší generace. Knihkupectví se mění v obchody se suvenýry.
David Nemec v románu plném lásky a něžnosti, chladného kalkulování, lží i vzájemné krutosti poměrně surově ohledává existenciální otázku, co vlastně znamená naplnění vztahu mezi mužem a ženou.
Roszak se snaží odhalit hlubší smysl studentských nepokojů, beatniků a hippies, psychedelického hnutí, rockové hudby, oživení okultismu a mysticismu, protestu proti americké válce ve Vietnamu i nevole mladé generace stát se součástí bohaté technologické společnosti. Ukázka z už kanonické knihy o…
Až zpoza dalekého Dunaje přichází fundovaný přehled nejaktuálnější slovenské literatury a jejího nejprestižnějšího ocenění Anasoft litera, které stejně jako česká Litera nikoho nezajímá. Milý český čtenáři, tento přehled je psán pro tebe, protože slovenský čtenář už vlastně neexistuje. Doufám, že…
Před zhruba rokem vyšly více než tisícistránkové Dějiny československého komiksu 20. století. Po dějinách následuje teorie: momentálně vychází v nakladatelství Akropolis od stejného autorského týmu, tentokrát ovšem bez Tomáše Prokůpka, monografie nazvaná V panelech a bublinách. Pavel Kořínek,…
Na konci minulého roku vyšel s nebývalou péčí nakladatelství Akropolis drobný, ale zato hutný soubor povídek Věry Linhartové s názvem Masožravé portréty. Poprvé v českém překladu, francouzsky podruhé. Stejně jako Kunderovy francouzsky psané prózy, ani toto literární dílo nelze jednoduše — bohužel —…
Blíží se čtyřsté výročí úmrtí Williama Shakespeara. Shodou náhod se objevil další výtisk prvního souborného vydání jeho dramat. Američtí spisovatelé nechtějí izraelskou podporu. Ruští diplomaté se uklidňují psaním poezie.
Nová próza Sylvy Fischerové Bizom aneb Služba a mise se odehrává v naší současnosti. Nezvykle komponované vyprávění má mnoho rovin, vrstev a záhybů, přičemž krouží kolem základních otázek vztahu mezi jedincem a společností: Co je lidský osud, proč se rodíme, do čeho se rodíme, co jsou dějiny? V čem…
Americký literární historik a vysokoškolský pedagog Thomas Ort se zabývá osobností Karla Čapka v kontextu „čapkovské generace“ spisovatelů a umělců období, které začíná před první světovou válkou a končí Čapkovou smrtí. Zaměřuje se především na umělecký a filosofický vývoj Čapka a jeho současníků.…
Úterý, 20.20, ČT art. Tak by se dal v dostatečné zkratce shrnout jeden ze symbolických vrcholů českého literárního života. Do stanice a času, kdy si televizi či živé vysílání na webu pouští jen odvážní nebo zasvěcení. Pravda, s kabelovkou, internetem, streamováním či podcasty podstata a společenská…
Poslední den měsíce března obletěla světové agentury zpráva, že v osmdesáti šesti letech zesnul maďarský spisovatel Imre Kertész (1929—2016), nositel Nobelovy ceny za literaturu. Těžce nemocný autor prožil svá poslední léta v Berlíně, až na samém konci života se rozhodl vrátit do rodné Budapešti.
Umělecký rukopis Adrieny Šimotové je stejně dobře rozeznatelný jako autorský rukopis Daniely Hodrové. I když každá z nich pracovala a prosadila se v jiné umělecké oblasti, obě spojovalo hluboké přátelství, které se mimo jiné opíralo i o podobné pojetí skutečnosti.