Prvotina Martina Skořepy Rituál Turínského koně je průzkumem stárnutí v jeho méně radostné podobě, než by nabízel obraz blahobytného kmeta obklopeného houfem úspěšných potomků.
Čínský spisovatel Jü Chua je dobře znám už i českému čtenáři. Román Bratři je jeho čtvrtou přeloženou knihou. Všemi se vine současná Čína, respektive ta její fáze, kdy se k vládě dostali komunisté.
Radovan Menšík (nar. 1986) debutoval v roce 2011 povídkovou sbírkou Moucha v kleci a jiné povídky, výrazněji však zaujal až o čtyři roky později, kdy za román Vedlejší pokoje získal Literární cenu Knižního klubu.
Po ohromném úspěchu povídky „Milovník koček“ získala autorka Kristen Roupenianová silnou motivaci k napsání celé knihy. Díky tomu si nyní i čeští čtenáři mohou přečíst sbírku surových, groteskních a často velmi zábavných povídek Ty víš, že to chceš.
Český estetik Tomáš Kulka přichází se svou v pořadí třetí publikací, která se tentokrát věnuje umělecké kritice.
Sedmatřicetiletá francouzská autorka marockého původu Leïla Slimani není českému čtenáři úplně neznámá. Argo totiž v uplynulých letech vydalo dva její romány — Něžnou píseň (2017) a V lidožroutově zahradě (2018). Stejné nakladatelství tentokrát přináší komiks, který je adaptací jejích esejů, z…
„Chci vzdát psychologické medicíně veškerý povinný hold, avšak ne víc,“ varuje americký sociolog a historik vědy Andrew Scull v úvodu své knihy Šílenství a civilizace, která má být čímsi víc než jen „pouhými“ dějinami psychiatrie. Méně je však někdy více.
Sbírka sedmi povídek Toxo (2013, česky 2018) je třetí knihou slovenské spisovatelky a překladatelky z italštiny a francouzštiny Ivany Dobrakovové. Zároveň je to její první kniha, která vychází v českém překladu, a tak se pravděpodobně většina českých čtenářů s její tvorbou setká poprvé. Přitom…
„Smrt zpozorní naše životy,“ napsal Jan Balabán, a v souvislosti s poslední novelou Aleše Palána by se mohlo dodat, že nejen smrt, ale i ono odcházení, které s ní je — většinou — nevyhnutelně spojené.
Romance Nevyhnutelná opotřebovanost citů z pera belgického scenáristy Zidroua a kreslířky Aimée de Jonghové, kterou v první polovině tohoto roku představilo nakladatelství Argo, je ve svém nitru „tradiční“ lovestory. Kluk potká holku, holka potká kluka. Zamilují se a… milují se. Až na to, že…
Poté co bylo v češtině v roce 2010 vydáno asi nejpopulárnější dílo Jacquesa Tardiho Neobyčejná dobrodružství Adély Blanc-Sec, se na český trh dostává ochutnávka další jeho komiksové série, jeden z detektivních sešitů o Nestoru Burmovi.
Román, který v podstatě boří zásady románového žánru, může na čtenáře působit poněkud netradičně, avšak pro ty, kteří se s dílem slovenského literárního vědce a prozaika Stanislava Rakúse (nar. 1940) již setkali, se naopak jedná o dílo nikterak nepřekvapující, zato přesně odpovídající jeho…