„Nenechte nás padnout,“ vzkazují malí nakladatelé ministerstvu kultury. Itálie oslavila první Dantův den. Co luštit v karanténě?
Dílo Jiřího Wolkera je pro dnešní čtenáře poznamenáno především jeho zneužitím marxleninským výkladem literatury a zároveň nedostatkem prostoru ve výuce na středních školách, kdy jsou často akcentovány pouze jeho sociální balady. Zítřejší výročí 120 let od básníkova narození vybízí nejenom ke…
Knižní trh i literární provoz se s pandemickými opatřeními propadl do krize: zavřela knihkupectví, přestaly téct peníze. Čtenářům i nakladatelům zbývají pouze internetové obchody. Jenže! Jak na placatém monitoru pohladit rafinovanou ražbu, jak zalistovat k náhodnému verši, jak přičichnout k…
Tohle není čas na poklidné psaní v karanténě. Pandemická krize je okamžikem, kdy se vyjevují slabiny křehkého systému české kultury.
Rozhovor s profesorkou a historičkou Milenou Lenderovou, která se ve své badatelské i literární práci dlouhodobě zabývá ženami, jejich dějinami a postavením, genderem a dějinami každodennosti, především v 19. století. Dosud jí vyšly knihy Dějiny těla, Žena v českých zemích od středověku do 20.…
Nezastavitelný den nám může jako voda nebo jemný písek protékat mezi prsty, ať děláme, co děláme, ať chytáme, jak chytáme, nic neudržíme. Nezastavitelný den se na nás může valit jako balvan, den zúčtování za vše, co jsme udělali a hlavně neudělali. Který z těchto příběhů se vypráví v novém, sedm…
Pandemie nového koronaviru ochromila i literární provoz a knižní průmysl. Spisovatelé se bouří.
Povídka od básníka a estetika Václava Maxmiliána.
Povídka polské prozaičky a nobelistky Olgy Tokarczukové z nového souboru Bizarní povídky.
Při přemýšlení nad tím, proč mě osobně při tvorbě knižní grafiky některá práce baví méně a jiná více, jsem zjistila banální, ale podstatnou věc — záleží na knize. Je totiž docela velký rozdíl mezi tím, navrhovat obálku pro první vydání současného českého autora, pro první české vydání zahraničního…
Martin Daneš, který dlouhodobě působí ve Francii, kromě překladů z češtiny vydal už svou druhou knihu psanou francouzsky. Román o posledních letech Karla Poláčka Rozsypaná slova (Les Mots brisés) vychází souběžně ve Druhém městě a v pařížském nakladatelství La Différence.
Literatura je plná příběhů o lidské touze po stvoření stroje, či rovnou bytosti, která by svými schopnostmi převyšovala člověka — Karel Čapek by mohl vyprávět. A to i o tom, jak se všechno postupně zvrhne a Roboti převezmou vládu nad světem. Jak se projekt umělé inteligence nakonec obrátí proti…