Próza aneb postmoderní kafkovitost hluboko v nás. Recenze knihy Návrat od Petra Koťátka.
Důvody pro sepisování a publikaci memoárů bývají různé. Pro Daňu Horákovou tím nejsilnějším byla skutečnost, že Pavel Juráček, její někdejší partner a manžel, ve svých denících „vědomě lhal“. Nejen o autorce, ale i o mnohých jiných a také — především — o sobě.
Umírání a mrtví jako nestárnoucí prozaická témata. Recenze románu Smrtholka Lucie Faulerové.
„Smrt zpozorní naše životy,“ napsal Jan Balabán, a v souvislosti s poslední novelou Aleše Palána by se mohlo dodat, že nejen smrt, ale i ono odcházení, které s ní je — většinou — nevyhnutelně spojené.
Slovník literárněvědného strukturalismu je komplexní terminologickou příručkou zaměřenou na (nejen literárněvědný) strukturalismus tak, jak se v pojetí různých badatelů rozvíjel od dvacátých let dvacátého století. Kolektiv autorů koordinovaný oddělením teorie Ústavu pro českou literaturu Akademie…
Český překlad širokozáběrové studie Po komunismu stále důležití? Role spisovatelů ve východní Evropě amerického slavisty, kritika a editora Andrewa Barucha Wachtela se objevuje po více než deseti letech od svého prvního vydání.
Se zhruba ročním odstupem vyšel sborník příspěvků z konference věnované Janu Lopatkovi, kterou pořádala Revolver Revue ve spolupráci s Ústavem české literatury a komparatistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Kniha Aleny Zemančíkové je nápadná svou nenápadností. Takřka nic z textu nekřičí, neupozorňuje na sebe víc, než je nutné. Tato vzácná umírněnost ve výrazu však neznamená nudu; naopak, průběžně si lze uvědomovat jazykovou diferencovanost a v důsledku přesnost podání a také pochopit autorčino…
Patrick Zandl je relativně známý internetový novinář píšící hlavně o moderních komunikačních technologiích. Téma i pojetí jeho knihy Husákův děda je proto poněkud překvapivé: mnohem více než žhavá přítomnost či budoucnost ho zajímá to, co už bylo. Svou knihu totiž věnuje prarodičům, doslova…