Téměř nesnesitelný román o Kunderovi umí nejlépe psát jen sám Kundera. Recenze knihy Téměř nesmrtelná láska od Andrey Sedláčkové.
Naivizující próza z archaického bezčasí: bude humor? Recenze románu Nejkrásnější pohřeb Jana Huga od Lukáše Csicselyho.
Povídky, které měl někdo ještě protřídit. Recenze povídkové sbírky Sylvy Fischerové.
Groteska o hloupých akademicích a legračních dějinách. Recenze románu Učenci od Petra Luňáka.
Vydávat knihy publicistických textů, které čtenář z valné většiny zná (nebo nezná, protože ho nezajímají?), je věc ošemetná. Nakolik budou texty sdělné i mimo dobu svého vzniku? Budou srozumitelné i bez dobového kontextu? Někdejších kauz, záminek ke psaní a bouří ve sklenicích vody? A komu jsou…
Poslední román Bianky Bellové v mnohém připomíná její předchozí úspěšný román Jezero: vzdálené prostředí, dramatické události i lehce nahozené kontury postav. Příběh Mony tak bude jistě srovnáván s příběhem Namiho.
Marek Toman si v posledních letech vybudoval postavení autora solidních (především) historických próz. Jeho poslední prózy (hlavně Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese, Chvála oportunismu a Neptunova jeskyně) se setkaly s uznáním kritiků a recenzentů, ale zároveň nikdy nevyvolaly příliš…
Ke konci minulého roku se objevila prvotina Martina Puskelyho s nic (moc) neříkajícím názvem Vaše tváře zla. Ani text na přebalu knihy čtenáři příliš nenapověděl.
Jiří Hájíček se rozhodl nepřevzít Státní cenu za literaturu. Zdůvodnil to ve svém dopise ministrovi kultury ze 6. září 2018 tím, že ho k tomu vede zpolitizování ceny, „a to okolnostmi po odstoupení Petra Hrušky a následně dalších tří členů z poroty Státní ceny, kteří tak chtěli vyjádřit nesouhlas…
Román Kokoschkova loutka svým názvem odkazuje k jednomu slavnému milostnému vzplanutí, a navíc se ke čtenáři dostává jako román oceněný Cenou Evropské unie za literaturu (EUPL). Očekávání jsou tedy velká. Vezme-li ale čtenář román Afonse Cruze do ruky, jeho očekávání se brzy promění ve zklamání. A…