Sbírka básníka Jana Škroba Reál je jednou z knih letos nominovaných na Cenu Jiří Ortena. Odemykáme proto při této příležitosti rozhovor z únorového Hosta.
Ke konci minulého roku se objevila prvotina Martina Puskelyho s nic (moc) neříkajícím názvem Vaše tváře zla. Ani text na přebalu knihy čtenáři příliš nenapověděl.
Případ z Capoteova Chladnokrevně pořád zaměstnává spisovatele i soudce. Do knihovny v Bonnu se vrátily stovky vzácných děl.
Liberální demokracie není absolutním vítězem studené války a ohlášený konec dějin se nekoná. Vladimir Putin se opevnil ve své mocenské pozici a fašistické představy o potřebě pevné ruky začínají ve světě opět rezonovat. Ukázka z nové knihy historika Timothyho Snydera.
Kultura a umění s příchodem internetu a digitalizací prošly jednou nenápadnou proměnou: připadají nám nehmotné, jsou to obrazy a zvuky přicházející „odnikud“. Paradoxně je popkultura materiálnější než kdy dřív, minimálně ve svých environmentálních důsledcích.
O víkendu se neudělovala jen Magnesia Litera: o dva dny dříve byly v pražském Centru architektury a městského plánování oceněny ty Nejkrásnější české knihy roku 2018. Členkou komise byla i historička designu Lucie Vlčková, s níž jsme mluvili o obecnějších stránkách soutěže a českého knižního…
Představte si, že vás nějaká událost z dějin fascinuje natolik, že se jí začnete zabývat. Nejprve ve volném čase, pak na částečný úvazek, pak kvůli ní vystudujete nějaký obor, načež věnujete obrovské úsilí fundraisingu, abyste dokázali svůj záměr realizovat se vším všudy, a nakonec o tom všem…
Knihou roku Magnesia Litera se stal román Hodiny z olova od Radky Denemarkové. Londýňané si mohou tisknout povídky v automatu.
Učitelka Adina má v bytě liščí kůži. Jednoho dne zjistí, že lišce chybí ocas, pak zadní běh, posléze přední běh. Na liščí kůži se ukazuje, že rumunská tajná služba hrozí: Liška je lovec. Ukázka z románu nobelistky Herty Müllerové z roku 1992.
Historik Orlando Figes nezkoumá Říjnovou revoluci jako izolovanou událost, ale jako staletý koloběh násilí s utopickými cíli. Ukazuje, že revoluce si uchovávala tytéž idealistické cíle od svého počátku v roce 1891 až do roku 1991, kdy se zhroutil Sovětský svaz, protože až do samého konce sovětští…
O fantastické literatuře se často dočteme, že je eskapistická — i pro autory, kteří si prý mohou dovolit napsat bez rozmyslu všechno. Skutečnost je ale opačná, fantastické fikční světy jsou v literatuře možná ty nejsoudržnější. Pokud je tedy nepíše J. K. Rowlingová.