Za třicet let svobodného bádání nemáme konsenzuální příběh našich poválečných dějin. Kritika Československa v období socialismu 1945—1989 Jana Rychlíka.
Seriál o literatuře a její reflexi v audiopodobě pokračuje hlubší sondou do světa českých podcastů a prvním audioknižním tipem. Jak úspěšné jsou české literární podcasty a co úspěch jednotlivých formátů vypovídá o tom, co vlastně o literatuře chtějí čtenáři a čtenářky slyšet?
Spisovatelka a ilustrátorka Dagmar Urbánková, která byla v lednu na rezidenci v Praze, i přes tu krátkou dobu napsala báseň v próze inspirovanou svým rezidenčním pobytem a doplnila ji fotkou a ilustracemi z Foglarova bytu.
Básník Pavel Zajíc loni začal produkovat podcast Korektní poezie. „Tolerantní podcast českého básnického provozu“ se v prvních dílech zaměřil na diskuse nad konkrétními sbírkami, s přelomem roku pak přišlo několik bilančních epizod, pojmenovaných Výběr českých básní 2020. V ohlédnutí za poezií…
„Harlem bude pro nové černochy hrát stejnou roli jako Dublin pro nové Irsko nebo Praha pro nové Československo,“ prohlásil afroamerický filozof Alain Locke v roce 1925 ve svém přelomovém eseji Enter the New Negro (Nový černoch na scéně). Tím oznámil nástup harlemské renesance (často označované jako…
Z nenápadného návyku se vyvinul nezaměnitelný způsob výběru knih. Začalo to tím, že po odvyprávění večerní pohádky dvouapůlletému synovi (poslední měsíc téměř výhradně O Červené karkulce) jsem se zvedl, zhasl, na odchodnou směrem k postýlce řekl: „Dobrou noc“ a vzal si z knihovny či ze stolu knihu.…
Psychologické drama na pozadí Napoleonova tažení Rusí. Recenze románu Podmínka Eustachyho Rylského.
Leden je všeobecně známý jako měsíc, kdy se toho moc neděje. Ten letošní je ještě víc omámený nejrůznějšími vládními opatřeními. A v tomto bezčasí jsem se vydal na menší výlet do Zbraslavi, abych zjistil, jak se daří nezávislému knihkupectví U Stromečku, které od devadesátých let vede Veronika…
Dada v českých zemích? Bylo vůbec někdy někde nějaké? Ladislav Klíma a jeho Putování slepého hada za pravdou? Něco z Franze Kafky? Něco z Jaroslava Haška, třeba Politické a sociální dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona nebo Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války? Vybrané kousky z…
Ta tam je vánoční knihkupecká horečka. A letos se k lednové melancholii z dočtených dárků a pravidelnému nakladatelskému oddechu přidaly ještě pandemií zavřené obchody. Kam si potom má člověk zajít zalistovat v knihách, které nedostal? Nabízíme skromnou náhradu, tentokrát ve výběru básníka Jana…
Literární díla nalézají svůj druhý život v překladu. Nejde pouze o nová jazyková řešení a významy, které přirozeně plynou z překladatelského aktu, ale o celé životní prostředí: dílo vstupuje do nového kulturního i společenského rámce, jež určuje jeho recepci. A naopak — dílo může společnost někam…
Nakladatelství Dynastie vzniklo z myšlenky pokračovat v rodinné tradici, vydávat knihy s přesahem pro čtenáře všech věků, rozvíjet čtenářskou gramotnost, chuť ke čtení, fantazii a lásku ke knihám. Ale především jsme chtěli vydávat ojedinělé knihy nejen pro děti.