Německá železnice neměla úplně nejšťastnější ruku při výběru jména pro nové rychlíky. Světoví spisovatelé urgují čínského prezidenta, aby zakročil v případě Liou Sia, manželky nobelisty a disidenta Lioua Siao-poa.
Caracas 2010: společnost je paralyzována režimem Huga Cháveze, chybí potraviny, jsou přerušovány dodávky elektřiny. Dva přátelé — psychiatr a spisovatel — se scházejí v asijském bistru a debatují o literatuře, hudbě a aktuálních vraždách venezuelských žen. Spisovatel má v hlavě velký „gotický“…
V době kamenné žili lidé v malých, ustavičně se svářících společnostech a čelili šanci jedna ku deseti, nebo dokonce jedna ku pěti, že zemřou násilnou smrtí. Ve 20. století zemřela násilnou smrtí ani ne jedna osoba ze sta (a to navzdory oběma světovým válkám, holokaustu a Hirošimě). Vysvětlení:…
V neděli skončil promítáním vítězných filmů 21. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Rostoucí návštěvnost svědčí o tom, že tento „svátek dokumentu“ se těší stále větší oblibě diváků. Letošní ročník opět přinesl opulentní audiovizuální hostinu i prostor pro rozjímání a…
V roce 2013 se Chile rozhodlo k neočekávanému kroku: vykopat ostatky svého nejslavnějšího básníka. Pablo Neruda zemřel pár dní po vojenském převratu v režii Augusta Pinocheta v roce 1973. Do nedávna se tradovalo, že na infarkt spojený s rakovinou prostaty. Mezinárodní forenzní tým nedávno ohlásil,…
Americký historik, veřejný intelektuál a komentátor současného dění Timothy Snyder se stal známým díky dílu Krvavé země. Evropa mezi Hitlerem a Stalinem (anglicky 2010, česky Paseka — Prostor, 2013). Jeho nejnovější kniha Tyranie. 20 lekcí z 20. století vznikla jako reakce na poslední prezidentské…
Pablo Neruda nezemřel tak, jak se říká. K projektu Future Library, almanachu s datem vydání 2114, se připojila další spisovatelka — Elif Şafaková.
Autor popularizujících knih o literární teorii Jak číst literaturu jako profesor a Jak číst romány jako profesor tentokrát obrací svou pozornost k filmovému médiu. Co všechno se děje, když se zrovna díváme na film? Jak si divák skládá významy na základě něčeho jako je střih nebo postavení kamery?…
K rodinnému stříbru českého písemnictví bezesporu patří novinařina za první republiky. Karel Čapek je klasik nejen kvůli próze a dramatům, ale také kvůli jeho publicistickému odkazu. O Ferdinanda Peroutku se vedou spory a zůstává vlivným myslitelem v ohledu české politiky i identity. Co všechno se…
Elsi Lundová vyrůstá ve stísněném osloském bytě za druhé světové války, z doby před ní si vybavuje už jen sklenice s bonbony na pultu mlékárny, čas nyní odměřují nedělní návštěvy u tety a nálety spojeneckých letadel. Pozoruje svět velkýma očima, které upírá na detaily, jež dospělí nevidí. Z malých…
Jáchym Topol získal Státní cenu za literaturu, za překlad byla oceněna Eva Kondrysová. Man Bookera za rok 2017 dostal román Lincoln in the Bardo amerického spisovatele George Saunderse. I dobré recenze budí pohoršení. Kniha smiřuje Francii s obezitou.
Kdo je lepší — Elán, nebo Jasná páka? Čemu víc obětovat — individuální svobodě, nebo domku v satelitu? Co zaručí šťastný život — středostavovská průměrnost, nebo mediální sláva? Studentské stávky, devadesátá léta a neopakovatelná možnost zařídit si život zcela podle svého. Ukázka z nového…