Poezie žije, Kafka znovu ožívá
Už celou dekádu si každou neděli večer přicházejí milovníci poezie pro čerstvou porci veršů na web Nedělní chvilka poezie. Magnesia Litera zveřejnila první informace týkající se letošního ročníku. Rok 2024 bude patřit Franzi Kafkovi.
Deset let existence oslavil v těchto dnech web Nedělní chvilka poezie, který od února 2014 přináší každou neděli ve 20 hodin blok básní, většinou od jednoho konkrétního autora. Otcem celého projektu je básník a novinář Karel Škrabal, který aktuálně působí jako zástupce šéfredaktora v deníku Právo. Celkem už projekt zveřejnil bezmála 650 příspěvků, z toho zhruba 520 nedělních bloků (v poslední době projekt rozšířili o rubriky Aktuální báseň a Hrubá báseň). Průměrná měsíční návštěvnost činí téměř 10 tisíc zobrazení.
Mezi nejčtenějšími příspěvky figurují mimo jiné básně Jany Orlové, Mirky Abelové, Jana Zahradníčka, Milana Kozelky, Martina Kyšperského, Nikoly Muchy, Ivana Blatného, Milana Kocha či Filipa Klegy a také velké bloky básní k volbám, epidemii či uprchlické krizi. Tvůrci se na webu opakovat mohou, ale až po více než jednom roce. V roce 2018 byla Nedělní chvilka poezie nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii Blog roku. „Básník a novinář Karel Škrabal pátým rokem vstupuje s každotýdenní pravidelností do borů české poezie jako její editor. S koncentrací lovce sleduje básnické dění a s dramaturgickým citem pro celé spektrum servíruje vedle tvůrců zvučných jmen též vybraná sousta z tvorby začátečníků i naprostých outsiderů, stejně jako aktuální veršované bloky k výsledkům voleb, uprchlické krizi či anexi Krymu,“ ocenila projekt tehdejší porota.
Tím ovšem výčet Škrabalových aktivit spjatých s poezií a jejím rozšiřováním do veřejného prostoru zdaleka nekončí. Kromě profilů Nedělní chvilky poezie na Facebooku a Instagramu se svými spolupracovníky obhospodařuje také výběr poezie pro Teletext České televize (viz stránky 820 až 829), kam každý měsíc posílají deset básní. Nebo každý měsíc pořádají v bubenečském klubu Za školou hojně navštěvované večery Poezie Za školou.
*
Blíží se další ročník nejsledovanější tuzemské literární soutěže Magnesia Litera, která loni přinesla několik výrazných změn. Nově zavedené žánrové kategorie Litera za detektivku, Litera za fantastiku a Litera za humoristickou knihu budou oproti loňsku zařazeny do hlavního ceremoniálu, který se tradičně uskuteční na Nové scéně Národního divadla v Praze, a to ve čtvrtek 18. dubna od 20.15 (v přímém přenosu jej bude vysílat program ČT art). Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem 554 knih a další si vyžádali sami porotci. O nominacích jednotlivých kategorií rozhodnou odborné pětičlenné — v případě žánrových kategorií tříčlenné — poroty, které také určí vítěze. Pouze o hlavní ceně Magnesia Litera — Kniha roku a také o nadžánrové kategorii DILIA Litera za debut roku bude rozhodovat zhruba třísetčlenný sbor hlasujících, který tvoří lidé všech profesí knižní branže.
Loni poroty oznámily spolu s trojicí nominovaných knih také až šest dalších titulů, které doporučují čtenářské pozornosti. Letos bude tento „longlist“ zveřejněn s předstihem 14 dní před vyhlášením samotných nominací — trojice nejlepších knih v každé kategorii pak budou oznámeny na tiskové konferenci v Knihovně Václava Havla 14. března. Nominovaní autoři se posléze představí v rámci čtyřdílného seriálu autorských čtení v Knihovně Václava Havla (postupně 27. března a 3., 10. a 17. dubna). Pořadatelé cen Magnesia Litera a jejich partneři budou letos opět rozdělovat i finanční prémie. Tu největší tradičně předá společnost Mattoni 1873, která odměňuje hlavního vítěze a držitele titulu Kniha roku prémií ve výši 200 000 Kč. Prémii 30 000 Kč získá vítěz kategorie DILIA Litera za debut roku a díky novým partnerům — knihkupectví Luxor a rozhlasové stanici ČRo Plus — získají prémii 30 000 Kč také vítězové kategorií Luxor Litera za prózu a ČRo Plus Litera za publicistiku. České literární centrum vyšle vítězného autora knihy pro děti i s ilustrátorem na stipendijní pobyt do bývalého kláštera v Broumově.
Partnerem Ceny čtenářů zůstává největší české internetové knihkupectví Kosmas, které pro hlasující letos opět zřídilo speciální stránku s přehledem všech knih, pro něž mohou čtenáři hlasovat. Aby byl jejich hlas platný, musejí čtenáři uvést knihu, která poprvé vyšla v roce 2023, a tou knihou musí být původní česká beletrie — tedy próza, poezie, publicistika nebo kniha pro děti. Hlasovat lze již pouze elektronicky prostřednictvím internetových stránek www.magnesia-litera.cz a www.kosmas.cz, a to až do 15. dubna.
*
Letos 3. června uplyne sto let od smrti spisovatele a pražského rodáka Franze Kafky. Na mnoha místech a prostřednictvím řady akcí, knih, podcastů, či dokonce videoher se na něj a jeho odkaz bude vzpomínat. Opět se budeme moci přesvědčit o tom, jak aktuální a inspirativní jsou jeho texty a úvahy o životě a umění. Franz Kafka vyrůstal v multikulturní Praze, ovládal češtinu i němčinu a zažil nejen vzájemné obohacování a prolínání se německé, české a židovské kultury, ale také vzestup nacionalismu a antisemitismu, tedy témat, která se palčivě týkají i nás dnes. A v neposlední řadě věnoval v souladu s dobovými trendy pozornost zdravému životnímu stylu a stravě. Toto výročí skýtá možnost podívat se na Kafkovo dílo a život z aktuálních a nových úhlů pohledu a je také příležitostí k tomu, aby se věnovala pozornost česko-německému kulturnímu dědictví a vzájemné výměně a ovlivňování obou kultur a národů až do současnosti.
Projekt Kafka2024 proto záměrně propojuje aktéry, kteří se budou ve svém programu věnovat tomuto německy mluvícímu autorovi narozenému v české metropoli Praze, a to především v České republice, Německu a Rakousku. Na webových stránkách www.kafka2024.cz budou postupně k dispozici trojjazyčné (německé, české a anglické) informace o akcích v jednotlivých městech, o soutěžích a výzvách, základní informace o Franzi Kafkovi a mnoho dalšího. Texty do blogu budou psát mimo jiné Charlotte Aigner, Jaroslav Rudiš, Marie Rakušanová, Seth Rogoff a Bernd Setzwein. Záštitu nad projektem převzali Claudia Roth, zmocněnkyně spolkové vlády pro kulturu a média, a Martin Baxa, ministr kultury České republiky. Projekt inicioval a koordinuje Spolek Adalberta Stiftera (Mnichov) a je realizován ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze / Praha — město literatury UNESCO.
Výročí Franze Kafky se promítne také do programu 29. ročníku knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Čestným hostem byl totiž zvolen dlouhodobý program „Das Buch — německojazyčná literatura“. Projekt společně připravují Goethe-Institut ČR, Rakouské kulturní fórum v Praze a Velvyslanectví Švýcarské konfederace. Zaměří se na počiny a tendence německojazyčné literatury, aktuální témata, která reflektují současný stav společnosti a která odrážejí specifické vazby České republiky na sousední země. Mottem letošního ročníku, které bude filozofickou linkou festivalu uvažující o účelu literatury a jejím vlivu na náš vnitřní život, je proto Kafkův citát „kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás“.