Tři otázky pro… Stanislava Bilera
„Každé roční období se chystám na venkov, jedu na venkov a pak utíkám z venkova zpět do Brna,“ říká sociolog a spisovatel Stanislav Biler, který dnes večer odstartuje letošní ročník Měsíce autorského čtení v Divadle Husa na provázku.
Ve své knize Destrukce píšete mimo jiné o environmentální krizi. Narazil jste v poslední době naopak na něco, co vás ve spojení se životním prostředím uklidnilo?
Jisté uklidnění nacházím uprostřed trosek zaniklých měst a vesnic. Nedávno jsem navštívil bývalý klášter Stará Voda — neplést s Bílou Vodou. Tenhle je na okraji vojenského prostoru Libavá. Zbyl jen kostel a ruiny budov okolo. Kousek dál hřbitov. Ruiny se volně prolnuly s lesem, a pokud se všemu nechá i nadále volný průchod i průběh, zmizí z povrchu země. Bude zde les, který rozvrátí zbytky zdí. Nezbyde nic. Po nikom a po ničem.
Stanislav Biler, foto: osobní archiv
Jste taky autorem knihy, kterou můžou využít návštěvníci Měsíce autorského čtení, a to 111 míst v Brně, která musíte vidět. Je tento titul nějak propojen se sociologií?
Není. Je propojen především s Brnem, což nebylo jednoduché. Název byl dán a já bojoval se stanoveným počtem míst a také s oním direktivním „musíte“. Dnes bych asi přidal brněnskou pěší zónu, protože pěší zónu, kde je více aut než chodců a v níž vám jde neustále o život, nemají myslím vůbec nikde. Klid by tak návštěvník mohl hledat spíše na městském okruhu.
Chystáte se v létě na venkov?
Každé roční období se chystám na venkov, jedu na venkov a pak utíkám z venkova zpět do Brna, odkud jednou za čas utíkám do Prahy, abych tam s hrůzou vždy znovu zjistil, že Brno je venkov, a to dokonce i v části Brno-město.
Narozen 1982 ve Vítkově. Vystudoval sociologii, mezinárodní vztahy a evropská studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Publicista, spoluzakladatel recesistického hnutí Žít Brno. Pracoval jako dramaturg České televize a v Kanceláři veřejného ochránce práv. Autor svérázného průvodce 111 míst v Brně, která musíte vidět (2020) a románů Nejlepší kandidát (2017) a Destrukce (2021; Magnesia Litera za prózu 2022). „Destrukce je realistický román z českého venkova. Klíčovou postavou je učitel, který prchá před složitostí světa na vesnici, kde chce nalézt klid, řád a jistotu. […] Že před světem neuteče, zjistí, když dětem ve třídě nedokáže zodpovědět jeden jediný dotaz,“ anotuje prózu nakladatel.