Co si na Světě knihy nenecháte ujít?
Svět knihy Praha 2022 nabídne v průběhu čtyř dnů vedle knižní produkce mnoha nakladatelství i bohatý doprovodný program, zahrnující desítky setkání a diskusí s osobnostmi tuzemské i světové literární scény. Proto jsme se lidí „od knih“ zeptali na jejich tipy. Kam zamířit na Světě knihy?
Přemysl Krejčík, spisovatel a literární kritik
Obvykle dopředu moc neplánuju, co na Světě knihy navštívit. Zpravidla jen korzuju kolem, okukuju stánky, nebezpečně plním batoh knihami… a když se náhodně vyskytnu poblíž zajímavé akce, zapluju dovnitř, ta nahodilost pro mě má svoje kouzlo. Letos to bude dost podobné, nicméně několik věcí, které si nechci nechat ujít, by se našlo. Ve čtvrtečním programu mě láká dopolední fórum „Jak číst a psát poezii na střední škole?“. V sobotu ve tři odpoledne se určitě přijdu podívat na křest knihy o audioknihách Nečtu! Poslouchám. A rozhodně nevynechám alespoň krátkou návštěvu stánku čestného hosta Itálie. Zbytek je ve hvězdách.
Alena Šidáková Fialová, literární historička
Na letošním Světě knihy mě nejvíc lákají akce týkající se aktuálních témat současné české prózy, tedy diskuse Jak se vybírají vítězové Magnesie Litery a Ženy v soukolí dějin.
Klára Smolíková, spisovatelka, publicistka a lektorka
Na veletrhu budu v pátek a sobotu a určitě se zastavím v Sále audioknih, které s oblibou poslouchám při cestách za čtenáři. Zajímá mě, co nového chystají oblíbená vydavatelství. V pátek bych si ráda poslechla programy nakladatelství Crew. Asi nestihnu celé povídání o japonských komiksech, jejichž popularita mezi dětmi a mladými vyletěla raketově vzhůru, ale o dvě hodiny později se chystá další přednáška v Literárním sále. V sobotu mě láká program Profesního fóra, kde je možné seznámit se se zahraničními zkušenostmi. Lákavě zní názvy pořadů Talent, nebo marketing: jak se dělá bestseller? (setkání s Emanuelou Anechoum, agentkou Eleny Ferrante) nebo Jak vychovat vypravěče: trendy ve výuce tvůrčího psaní.
Jan Lukavec, literární kritik a publicista
Na veletrhu se rád osobně setkám s autory, se kterými jsem poslední dobou komunikoval hlavně prostřednictvím svých recenzí, Martinem Gromanem (Přepište dějiny) či Pavlem Klusákem (Gott, Uvnitř banánu). A také rád naživo poznám například Michela Pastoureaua, jehož díla o symbolice barev, zvířat nebo o tom, proč bývala ve středověkých legendách ta či ona dřevěná socha „potrestána“ proměnou v kámen, mne fascinují. Mojí srdeční záležitostí jsou i Calvinova Neviditelná města, takže se budu těšit, co o nich zazní v debatě Jiřího Pelána a Kateřiny Vinšové. Zajímá mne i debata Pavla Koubského s Josefem Šlerkou nad knihou Metrická společnost. Divoce exoticky a lákavě zní i názvy pořadů jako Mýty a magie ve fantastice nebo Fenomén fermentace s Divoženkou v kuchyni. Ale všechno se stihnout nedá, takže místo těch dvou půjdu asi nakonec hledat azyl před metrickou společností, životní rovnováhu (a divoženky) do lesa u svého sídliště.
Klára Fleyberková, slovesná dramaturgyně ČRo Vltava
Letošní Svět knihy pro mě bude ve znamení žen. Nikoli cíleně, náhodou. Navrhuji následující sobotní program na odpoledne: nejdřív Eklektik bastard a kríza po tridsiatke, tedy pořad krásně divoké slovenské autorky Ivany Gibové, pak plynule přejít do Autorského sálu, kde budou — neméně divoké — Tereza Semotamová a Mira Marcinów vytahovat kostlivce ze skříně, nakonec Zuzana Říhová v Literárním salonu. A pravda, v tématu Temného venkova jí bude partnerem taky Lukáš Palán. Takže knihy, ženy a muž.
Vojtěch Vacek, knihovník a básník
Program Světa knihy si předem sice projíždím, ale jen zběžně, aby mě pak nemrzelo něco, co mi uniklo. Nejraději se ovšem náhodně toulám mezi nakladatelskými stánky a zběžně nakukuji do četných sálů a kójí, v nichž bují program. Některé mě odradí v první chvíli, jiné mě přizvou k poslechu a já ochotně zůstávám. Těším se, až letos tímto způsobem objevím autory a knihy, které bych jinak nepoznal, nejen ty z Itálie. Každopádně, páteční poledne se chystám strávit na Italském odkazu Štěpána Zavřela v rámci Profesního fóra. Dílo tohoto skvělého malíře, ilustrátora a autora dětských knih zatím zůstává pro českého čtenáře téměř neobjeveno, podobně jako jeho podivuhodná a ambivalentní osoba.
Jana Vahalíková, grafická designérka
Přestože dlouhodobě spolupracuji s NGP a průběžně sleduji její výstavní projekty, nenechám si ve čtvrtek ujít osobní setkání s kurátory na polední prezentaci v Literárním salonu. Zvlášť se těším na představení katalogu a výstavy Falza? Falza! v podání Olgy Kotkové. Téma kopií, falz i originálů pokládám za velmi živé a nepochybuji, že taková bude i následná diskuse. Protože jsem velkým fanouškem podcastu Martina Gromana a Michala Stehlíka Přepište dějiny, v páteční podvečer se vydám na křest jejich knihy — jak sami autoři poznamenali, půjde spíše už o biřmování. Zatím jsem ji neměla v ruce, ale jsem zvědavá, jak se jim podařilo překlopit mluvené slovo do psaného textu, a samozřejmě mě bude zajímat i grafická podoba publikace. Páteční večer pak bude ve znamení Slam poetry exhibice! Na tenhle formát hravě nalákám i své dvě dospívající dcery, velké fanynky téhle disciplíny. Budeme poslouchat, budeme se bavit… V sobotu odpoledne zaběhnu pozdravit Pavla Klusáka. Příběh nejen o Gottovi, který jsem doslova zhltla, mě uhranul lehkostí, s jakou Pavel píše, myslí a v neposlední řadě i mluví. A na sobotní večer mě zaujalo téma Temného venkova, tedy dva tituly z nakladatelství Argo, Cestou špendlíků nebo jehel od Zuzany Říhové a Surový tvar Lukáše Palána. Ten druhý z nich jsem graficky upravila s ilustracemi Jakuba Janovského. Nicméně jak už to v procesu přípravy knih bývá, můj prostor vnímání se zúžil na pracovní pole grafika, a tak se těším i na jiné pohledy a názory.
Lenka Jungmannová, teatroložka, literární vědkyně a editorka
Kdybych si měla vybrat, koho chci na Světě knihy slyšet, musela bych tam chodit denně. Ke spoustě „pořadů“ buď mám vztah, nebo si ho chci vytvořit. V pátek bych šla na Ivana Binara, na besedu s Ditou Krausovou a na setkání se spisovatelkou, kterou obdivuji: Světlanou Alexijevičovou. V sobotu by mě zajímala vzpomínka na bývalého kolegu Radka Pytlíka — v práci jsme se minuli, ale znám jeho knihy. Na udílení Ceny Jiřího Theinera, u jejíhož zrodu jsem byla, týž den prostě musím! A na literáty, s nimiž jsem někdy spolupracovala, bych taky chtěla zajít: na Kláru Hůrkovou, Vladimíra Justa, Olgu Stehlíkovou a Magdalénu Platzovou. Tak uvidíme, zda se mi to podaří stihnout.
Celý program Světa knihy Praha 2022 naleznete ZDE.