Domácí knihkupectví: Co je doma, to se pročítá
V době, kdy je pro mě každá vycházka do ulic Prahy takové malé dobrodružství, bych dokázala na prstech rukou spočítat, kolikrát jsem byla za poslední půlrok v obchodě. Jako se změnilo každodenní chování nás všech, změnilo se i chování zákazníků nakupujících knihy.
Pracuji v nakladatelství, a tak sleduji, že současný trend míří k většímu odbytu knih již nějakou dobu vydaných; děje se tak částečně i na úkor novinek, které byly dříve vystaveny na předních místech knihkupectví, a dnes mohou být vystavené maximálně na sociálních sítích.
Změnu čtenářského chování však sleduji i sama na sobě. Mnohem více se obracím ke knihám, které už doma mám, a zas a znovu si je procházím. Patřím k lidem, jimž nevadí číst či konzumovat vybraná díla pořád dokola, jako dítě vyžadující jednu a tutéž pohádku. Nevadí mi, že znám zápletky, u díla mě nedrží napětí a neznalost toho, co bude dál: moji pozornost si zvládne získat jen samotný proces percepce. Tak jako si pořád dokola pouštím díly seriálů Black Books a IT Crowd, podcastu Buchty či film Kvarteto, často beru do rukou také již přečtené knihy.
Jednou z takových knih je Náš Coney Island, kniha, kterou (i díky citlivému překladu Petra Eliáše) můžu vždy libovolně otevřít a začíst se na jakékoliv straně. Setkáváme se zde s intimním a velmi intenzivním mileneckým vztahem páru ve středním věku. Nejde však o žádnou vzrušující cizoložnickou zápletku; spíše se zde vyjevuje nepočítaně způsobů, jak si mohou být lidé blízko — ať už jde o blízkost erotickou, či blízkost pramenící ze strachu, porozumění nebo ze ztráty. Nepočítaně je zde ale i způsobů, jak může mezi lidmi vzniknout hluboká propast, pouhým zrakem neviditelná. Tyto dva proudy se přelívají tam a zase zpět, na sebe a přes sebe, a mezi onou blízkostí a propastí čtenář intenzivně zakouší jakousi těžkost, ale i ryzost lidského (sou)žití.
Náš Coney Island, foto: Paseka
Knihu Náš Coney Island lze zakoupit na stránkách vašeho oblíbeného nezávislého knihkupectví.
Zachraň jídlo v kuchyni je kniha, jíž nazdařbůh listuji, když už mě práce fakt nebaví a potřebuji si trochu odpočinout. Ve chvíli, kdy už je moje mysl příliš rozlítaná či přetížená, mě podobný typ knih zaručeně vrátí zpátky na zem. V Zachraň jídlo v kuchyni se nachází celá řada praktických a srozumitelných tipů týkajících se toho, kde a jak jednotlivé typy potravin skladovat, jak zužitkovat přebytky a jak využít suroviny až do posledního drobečku. Doporučuji všem, kterým je blízký koncept zero waste, nebo jednoduše každému, kdo nesnáší plýtvání jídlem (takovou knihu by jistě ocenilo i mnoho babiček či dědečků). A nejcennější poznatek, který jsem si z této knihy odnesla? Pesto z mrkvové natě rulez!
Zachraň jídlo v kuchyni, foto: Zachraň jídlo
Knihu Zachraň jídlo v kuchyni lze zakoupit online zde, případně na stránkách vašeho oblíbeného nezávislého knihkupectví.
A pokud potřebujete podobně jako já občas vyignorovat realitu a odpočinout si od všech těch covid zpráv, doporučuji bláznivý komiks Nimona, pohybující se mezi středověkými reáliemi a moderním sci-fi (jakkoliv to zní jako protimluv), který vypráví o trochu potrhlé pubertální dívce jménem Nimona. Její hlavní „superpower“ je schopnost přeměňovat se v různá zvířata či osoby, osobně ale oceňuji především břitký jazyk, schopnost bystře reagovat a „setřít“ jakéhokoliv dospěláka. Když Nimona nabídne svoje služby vrchnímu padouchovi a chce páchat zlo, zdá se, že jsme se ocitli v jakési groteskní parodii na marvelovské komiksy. Ve skutečnosti se ale jedná o důmyslně vystavěný příběh o ambivalentnosti toho, jak vnímáme zlo a dobro a také naši identitu, který hranici žánru (i parodii na žánr) jistě přesahuje. Knihu rozhodně doporučuji všem věkovým kategoriím; nedoporučuji ale lidem se zlomenými žebry: bolestivé záchvaty smíchu stoprocentně zaručeny.
Nimona, foto: Paseka
Komiks Nimona lze zakoupit online zde, případně na stránkách vašeho oblíbeného nezávislého knihkupectví.
Autorka je spisovatelka a literární redaktorka.