Kritici poprvé udělovali ceny. Všude se ale neslaví
První ročník Cen literární kritiky zná vítěze za rok 2024. Nejkrásnější české knihy roku se otevírají slovenským knihám. Literární platforma Psí víno neuspěla s žádostí o grant.
Ve středu 12. března 2025 byly v Centru současného umění DOX slavnostně vyhlášeny vítězky prvního ročníku Ceny literární kritiky. Kolegium kritiků a kritiček udělilo ocenění za rok 2024 v kategorii próza Emmě Kausc za román Narušení děje (Host) a v kategorii poezie Iryně Zahladko za sbírku Jak se líčit v nemoci (Bílý Vigvam). Součástí ceremoniálu moderovaného Petrem Vizinou byly performance Ondřeje Macla a hudební vystoupení Marka Doubravy.
Cena literární kritiky je ocenění udělované stejnojmenným spolkem, sdružujícím literární časopisy A2, Host, Souvislosti, Prostor a Tvar. V loňském roce proběhly čtyři literárněkritické debaty, které se konaly v Táboře, Praze, Olomouci a Pardubicích, a dvě pražské nominační debaty, jež se ohlížely za celým prvním ročníkem. Jejich záznamy jsou dostupné veřejnosti na podcastových platformách.
Na základě těchto debat dospěly poroty k nominovaným titulům (tři v každé kategorii), z nichž pak rozšířená kolegia CLK vybírala vítěznou knihu. Emmu Kausc a Irynu Zahladko kromě finanční odměny 50 tisíc korun a obrazů od výtvarníka Krištofa Kintery čeká i možnost měsíčního stipendijního pobytu v Mikulově a roční vstupné do Centra současného umění DOX.
Cena literární kritiky si klade za cíl sledovat a propagovat literární díla vydaná v příslušném roce a zároveň rozvíjet a podporovat myšlení o literatuře; klást otázky a hledat, byť i polemicky, nesnadné odpovědi. Kritiky vítězných titulů, které napsali porotci/porotkyně CLK, si můžete přečíst na webu cenaliterarnikritiky.cz.
*
Památník národního písemnictví uzavřel dne 28. února 2025 přihlášky do aktuálního jubilejního 60. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku. V následujících měsících proběhne proces hodnocení a na 2. června 2025 je naplánováno slavnostní vyhlášení vítězů. Na podzim 2025 naváže na výsledky v Muzeu literatury výstava prezentující tentokrát nejen samotný 60. ročník, ale ohlédne se rovněž za více než půlstoletím této tradice, jejíž součástí samozřejmě byly i slovenské knihy a slovenská knižní kultura. Při té příležitosti zveřejnili organizátoři soutěže následující prohlášení:
„S obavami zejména v posledním roce sledujeme vývoj v oblasti kultury na Slovensku a vyjadřujeme tímto solidaritu s těmi, kteří upozorňují na mnoho problematických a nestandardních kroků, kterých se dopouští vedení slovenského resortu kultury. Součástí probíhajících protestů bylo také vyjádření mnoha slovenských nakladatelství, která se rozhodla bojkotovat aktuální ročník soutěže Nejkrásnější knihy Slovenska organizovaný Mezinárodním domem umění pro děti Bibiana.
V této mimořádné situaci jsme se rozhodli dát prostor slovenské knižní kultuře v kontextu aktuálního ročníku Nejkrásnější české knihy roku. Otevíráme tímto možnost přihlášení slovenských knih do nesoutěžní sekce, jejímž garantem bude Památník národního písemnictví. Přihlášené knihy projdou kurátorským výběrem v rámci PNP a téma slovenské knihy se objeví jak během slavnostního vyhlašování výsledků 2. června 2025, tak v rámci podzimní výstavy v Muzeu literatury. Termín pro přihlášení knih je do 30. dubna 2025 přes formulář na webu PNP (sekce Soutěž NČKR). Jsme přesvědčeni, že svobodný rozvoj kultury je možný pouze za předpokladu svobody tvorby bez politických a ideologických zásahů.“
*
Zástupci digitální kurátorské platformy pro současnou poezii Psí víno, jmenovitě Terézia Klasová a Richard L. Kramár, informovali na sociálních sítích veřejnost o tom, že v letošním roce se Ministerstvo kultury ČR rozhodlo zamítnout jejich žádost o podporu publikační činnosti. K vyřazení došlo již v prvním kole, a to s následujícím odůvodněním: „Komise upozorňuje na nepoměr mezi požadavkem na finanční podporu projektu a reálným charakterem výstupů. Uvědomuje si tradici periodika i jeho snahu překračovat hranice, ale vyslovuje pochybnosti nad jeho současnou schopností dostát těmto parametrům relevantním obsahem. Podle komise se digitální platforma Psího vína neprofiluje jako aktivní, živé médium.“
Výše jmenovaní k tomu ve svém prohlášení uvedli: „Rozhodnutí Ministerstva kultury ČR nerozumíme, ale jsme nuceni jej akceptovat. Toto rozhodnutí pro nás znamená, že od 1. dubna 2025 budeme muset přerušit naši pravidelnou publikační činnost, dokud se nám nepodaří najít alternativní způsob financování a provozu. (Vážíme si podpory naší publikační činnosti Státním fondem kultury ČR, která nám umožnila publikovat od ledna do března 2025.) I v roce 2025 budeme nadále aktivně pořádat literární akce (s podporou Státního fondu kultury ČR a Ministerstva kultury ČR). O dalším vývoji událostí budeme průběžně informovat. Děkujeme za trvalou podporu čtenářstva, koležstva a přátelstva Psího vína.“