Člověk, napsal
Spisovatelská organizace Authors Guild spustila certifikace pro lidské autory. Nová platforma má pomoci čtenářům vyznat se v současné knižní produkci generované AI.
Americká spisovatelská organizace Authors Guild v reakci na rostoucí využívání umělé inteligence (AI) v literární tvorbě spustila iniciativu Human Authored (Napsal člověk). Tato platforma umožňuje spisovatelům certifikovat, že jejich díla byla vytvořena lidským intelektem bez přímého zapojení AI. Autoři mohou po registraci používat speciální logo na obálkách knih a v propagačních materiálech, čímž čtenářům signalizují, že dílo je výsledkem lidské kreativity. Použití AI pro kontrolu pravopisu či rešerše při psaní certifikát povoluje, avšak estetické volby, argumentační konstrukce či struktura vyprávění musí pocházet od člověka.
Nárůst knih generovaných AI vyvolává otázky ohledně kvality, plagiátorství a živobytí autorů. Nástroje jako ChatGPT umožňují rychlou tvorbu textů, což může vést, a v případě platformy Kindle Direct Publishing od Amazonu i vede, k zaplavení trhu nekvalitními díly a ohrožení pozice lidských spisovatelů.
Obavy ohledně vlivu AI na literaturu proto nemá jen americká Authors Guild, ale prakticky celý zbytek světa. A všichni se snaží nějak reagovat. Mezinárodní sdružení scenáristů (International Affiliation of Writers Guilds) a Federace evropských scenáristů (Federation of Screenwriters in Europe) tak například přijaly společné usnesení, které volá po etickém využívání AI a ochraně autorských práv spisovatelů. Ve Spojeném království sice neexistuje certifikační systém jako Human Authored, ale organizace Society of Authors už vydala pokyny, jak chránit práci svých členů před dopady AI. České spisovatelské organizace — Asociace spisovatelů ani Obec spisovatelů — zatím žádnou podobnou iniciativu nevyvinuly. Aktivnější jsou v Česku v ohledu AI překladatelské organizace, které pravidelně upozorňují na rizika spojená s používáním nástrojů, jako je překladač DeepL.
AI nejenže generuje text, ale také může neúmyslně reprodukovat části děl skutečných autorů bez náležitého uznání, což představuje zvláštní druh plagiátorství. Řada profesních organizací i jednotlivých autorů proto v minulých letech vedle upozorňování na obecné dopady využívání AI na literaturu rovněž žalovala technologické firmy z neoprávněného užití textů jako tréninkových dat. V reakci na tyto výzvy a žaloby proto někteří vydavatelé přijímají opatření na ochranu autorských práv. Například Penguin Random House zavedl explicitní omezení proti využívání svých knih pro trénink AI modelů. Naopak HarperCollins umožňuje, se svolením autorů, použití některých svých knih k tréninku AI. A vznikají první legislativní úpravy. Například Evropská unie přijala zákon o umělé inteligenci (AI Act), který představuje první komplexní legislativu regulující použití AI. Tento zákon vyžaduje, aby systémy AI prokázaly, že obsah použitý pro jejich trénink respektuje autorská práva.
O právním postavení děl vytvořených AI se diskutuje rovněž i v České republice. Podle současného autorského zákona může být autorem pouze fyzická osoba. Nedávné soudní rozhodnutí v Praze potvrdilo, že zadání pokynu (promptu) AI není dostatečným tvůrčím přínosem pro uznání autorství. Tento vývoj naznačuje potřebu dalšího zkoumání a možných legislativních změn v oblasti autorských práv v souvislosti s AI. Záležet bude i na implementaci evropských směrnic.
„Nejde o odmítání technologií — jde o vytváření transparentnosti, uznání čtenářské touhy po kontaktu s jinou lidskou bytostí a oslavu jedinečné schopnosti člověka vyprávět,“ vysvětluje iniciativu Human Authored šéfka Authors Guild Mary Rasenberger. A to zjevně neplatí jen o spisovatelském certifikátu, ale o celém současném zápolení s AI.