Kvalitních románů ani knižních veletrhů není nikdy dost
Organizátoři českého hostování ve Frankfurtu 2026 přišli s literární soutěží, která se však u některých nesetkala s pochopením. Na Pražském hradě se udělovala státní vyznamenání, čtyřikrát byla oceněna tuzemská literatura. Brno bude hostit nový knižní veletrh.
Moravská zemská knihovna v Brně, kterou Ministerstvo kultury ČR pověřilo přípravou hostování Česka na Frankfurtském knižním veletrhu v roce 2026, zveřejnila výzvu Román pro Frankfurt. Výzva otevřená všem česky píšícím autorům a autorkám — od začínajících spisovatelů až po zkušené tvůrce — si klade za cíl objevit a podpořit nové romány, které mohou být klíčovou součástí prezentace tuzemské literatury na jednom z nejvýznamnějších literárních veletrhů světa (o jeho historii a hostujících zemích napsal Jan Lukavec na webu Českého literárního centra).
Tři romány, které vybere odborná porota, získají finanční odměnu 80 000 Kč a ukázky děl budou za pomoci Českého literárního centra, sekce Moravské zemské knihovny, přeloženy do němčiny, angličtiny, francouzštiny a španělštiny. Spolu s finanční podporou získají jejich tvůrci i podporu agentážní a dostanou příležitost prezentovat svoji prózu v roce 2026 na Frankfurtském knižním veletrhu. Uzávěrka pro zaslání rukopisů je 30. dubna 2026 a podrobnější informace jsou dostupné zde.
Výzva záhy vzbudila u části literární obce kritický ohlas, což dokládá mimo jiné glosa Petry Hůlové publikovaná na stránkách internetového literárního magazínu iLiteratura.cz a nazvaná Potenciál zaujmout. Její autorka v ní vyjádřila své přesvědčení, že „čerstvá výzva Českého literárního centra (ČLC) poptávající novou českou prózu, která bude propagována na Frankfurtském knižním veletrhu, je součástí trendu, jenž kvalitu v umění přejmenovaném na kreativní průmysl nahrazuje kritérii konkurenceschopnosti, přeshraniční spolupráce nebo emancipačního či jiného potenciálu“.
*
Prezident České republiky Petr Pavel vyznamenal 28. října u příležitosti oslav Dne vzniku samostatného československého státu také několik literárních osobností. Medaili Za zásluhy 1. stupně udělil spisovatelce a překladatelce Radce Denemarkové, spisovateli a scenáristovi Pavlu Kosatíkovi, prozaičce Karin Lednické a spisovateli a dramatikovi Jaroslavu Rudišovi, a to za zásluhy o stát v oblasti kultury, potažmo kultury a umění. Návrh na udělení státního vyznamenání může prezidentovi podat občan, skupina občanů či organizace. Ze zákona své návrhy předkládá také Poslanecká sněmovna, Senát a vláda. Prezident však k návrhům nemusí přihlížet a může vyznamenat také bez návrhu, udělení státních vyznamenání ovšem podléhá kontrasignaci předsedou vlády.
V případě Karin Lednické svou roli bezpochyby sehrála veřejná petice za státní vyznamenání pro spisovatelku Karin Lednickou, kde autorku románové trilogie Šikmý kostel (2020—2024) prezidentovi na vyznamenání navrhly spisovatelky Lenka Pastorčáková a Kateřina Dubská. Podle nich Lednická napřímila pozornost na pozapomenutý a podceňovaný region, kterému historie zasadila velmi hluboké a bolestné rány, a během několika let dosáhla toho, co se desítky let zdálo nemožné — vyvrátila mýtus o ošklivém „černém“ regionu, který není pro turisty zajímavý. Od 21. května do 22. října tohoto roku petici podepsalo celkem 534 lidí, mezi jinými historik a ředitel Muzea literatury Michal Stehlík nebo spisovatel a teolog Marek Orko Vácha.
*
Ve dnech 1. až 3. listopadu se v moravské metropoli uskuteční první ročník nově vzniklého veletrhu Kniha Brno, jenž vedle knižní produkce několika desítek vystavovatelů nabídne i bohatý literární program ve čtyřech knižních a dvou komiksových sálech. Knižní veletrh bude na brněnském výstavišti probíhat souběžně s Comic-Conem Junior, který do Brna zavítá už potřetí. „Letošní veletrh nabídne přes sto různých programů v pěti sálech. Svoji účast potvrdily desítky literárních hostů, které na veletrh zveme ve spolupráci s nakladateli,“ říká programový ředitel akce Václav Pravda.
Mezi potvrzenými hosty je například anglický prozaik Daniel Cole, švédská spisovatelka Karin Smirnoff, autor detektivek Tim Weaver či slovenský představitel žánru historické fantasy Juraj Červenák, z tuzemských autorů a autorek třeba Petra Klabouchová, Kateřina Tučková, Jiří Hájíček, Monika Zgustová, Miloš Urban, Pavla Horáková, Marek Torčík, Eli Beneš, Marek Toman, Iva Hadj Moussa nebo Petr Stančík. Výrazné zastoupení zde budou mít žánry sci-fi a fantasy, které do Brna přijedou reprezentovat mimo jiné Vilma Kadlečková, Leoš Kyša, Ondřej Neff, Miroslav Žamboch, Pavel Bareš, Kristýna Sněgoňová, Jakub Hussar, Michaela Merglová, Františka Vrbenská nebo Leonard Medek — a v plánu je také online setkání s žijícím klasikem britské fantastiky Michaelem Moorcockem.