Kam v červenci vyrazit za literaturou?
Většina nakladatelů i autorů si počátkem léta bere zasloužené volno, ale absenci obvyklých autorských čtení, besed a dalších akcí spjatých s knihami čtenářům v červenci naštěstí vynahradí hned několik menších i větších festivalů s bohatým literárním programem.
Také letos se v centru Mariánských Lázní uskuteční setkání malých nakladatelů a knihkupců. Akce nazvaná Knižní Lázně, kterou čeká již 5. ročník, proběhne ve dnech 20. až 23. června a na Hlavní kolonádě nabídne mj. autorská čtení a besedy, workshopy s ilustrátory, literární procházky, medailonky vybraných malých nakladatelství, stand-up a diskusi o českém jazyce. Připomene nejen výročí Franze Kafky, ale i Eduarda Petišky či Krvavého románu. Na programu se bude podílet řada osobností českého literárního světa, kupříkladu prozaička a scenáristka Klára Vlasáková, výtvarnice a ilustrátorka Toy_Box, spisovatel Petr Borkovec, nakladatelská pracovnice a básnířka Anna Štičková nebo překladatelka Sylva Ficová.
Multižánrový festival Knihovna na vlnách, pořádaný každoročně Městskou knihovnou v Praze, se koná na lodi Avoid Floating Gallery na pražské náplavce od 27. června do 18. července. Tématem letošního ročníku je cesta — naše cesty k sobě nebo k druhým, ale i reflexe aktuálního směřování Evropy, rozvoje umělé inteligence nebo příběhů žen, které mají odvahu cestovat samy. V rámci jednotlivých akcí se festivalu zúčastní mimo jiné internetový novinář a spisovatel Patrick Zandl nebo psychoterapeut a spisovatel Honza Vojtko.
Také v letošním roce, konkrétně ve dnech 29. června až 6. července, se uskuteční Šrámkova Sobotka — osmidenní festival českého jazyka, řeči a literatury, nejstarší tuzemská akce svého druhu. Posláním festivalu je napomáhat zájmu veřejnosti o mateřštinu, kulturu mluveného slova a literaturu, ale také objevovat nové možnosti, jak nazírat mateřštinu, slovesnou kulturu či didaktiku češtiny. Děje se tak prostřednictvím multižánrového programu v kombinaci s kurzy dalšího vzdělávání v oblasti slovesného a dramatického umění pro dospělé i děti. Letošních přednášek, workshopů či autorských čtení se zúčastní třeba Klára Krásenská, Michal Fránek, Tomáš Dimter, Erik Gilk, Jan Škrob, Petr Čichoň, Tereza Šustková nebo Dora Kaprálová.
Na putovní literární festival Měsíc autorského čtení letos do Brna a Ostravy přijede 31 spisovatelů z Tchaj-wanu. Pro letošní jubilejní 25. ročník chtěli organizátoři vybrat literaturu ze země, o které se v Česku aktuálně hodně mluví, ale zase tolik toho o ní nevíme. Měsíc autorského čtení existuje od roku 2000 a začíná vždy 1. července v Brně (Divadlo Husa na provázku), kde trvá měsíc. Zároveň se program postupně přesouvá z jednoho pořadatelského města do dalších, tedy do Ostravy (Provoz u řeky) a poté na Slovensko, do Bratislavy (Zičiho palác), Prešova (Stromoradie) a Košic (kino Úsmev). Před válkou patřil k festivalovým městům také ukrajinský Lvov. Hlavní program v každém městě denně nabízí dvě autorská čtení: čestného hosta ze zahraničí a vybraného zástupce domácí literatury.
Literární minifestival autorských čtení Kniha v lázni, který se letos koná od 9. do 13. července, nabídne v Šumperku, Bludově, Velkých Losinách, Lošticích a Sobotíně setkání se čtveřicí tuzemských literátů a literátek. Konkrétně půjde o spisovatele a dramaturga Knihovny Václava Havla Jáchyma Topola, novinářku Petru Procházkovou, spisovatelku Karin Lednickou a prozaičku a autorku knih pro děti Markétu Pilátovou, která dnes žije ve Velkých Losinách a stala se iniciátorkou celého projektu, jenž se letos dočká už 3. ročníku.
Památník národního písemnictví / Muzeum literatury zve do letohrádku Hvězda na velkou mezinárodní multimediální výstavu připravenou Tomášem Glancem a Sabine Hänsgen, která začala 18. června a potrvá až do konce října. Projekt nazvaný Poezie & performance. Východoevropská perspektiva, který se v různých podobách představil již v osmi evropských zemích, přináší obrazové a zvukové záznamy jazykově-poetických performancí od téměř 90 umělců z 11 zemí střední a východní Evropy. Podtitul výstavy pak naznačuje, že právě v tomto regionu pozorujeme po celá desetiletí citlivost vůči moci a zároveň vůči křehkosti a zranitelnosti jazyka. Pracuje se zde s tematickými okruhy, které jsou vymezeny zaměřením na určitá těžiště v umělecké praxi: performance čtení a psaní, audiogesta, intervence do veřejného prostoru, kinematografická poezie, tělesná poezie a jazykové hry.