V záři i ve stínu cen Magnesia Litera
Známe vítěze 23. ročníku Magnesie Litery: knihou roku se stal román „Hella“ Aleny Machoninové. Litery jsou dost možná jedinými literárními cenami, které v Česku registruje široká veřejnost. V jejich stínu zůstalo například udílení Výročních cen NČLF nebo vyhlášení nominací na Cenu Jiřího Ortena.
Ve čtvrtek 18. dubna byly na Nové scéně Národního divadla v Praze slavnostně vyhlášeny tituly oceněné v rámci 23. ročníku nejsledovanější tuzemské literární soutěže Magnesia Litera. Za pozornost stojí fakt, že hned několik vítězných děl spadá mezi knižní debuty, včetně knihy roku, kterou se stala próza Hella z pera překladatelky a rusistky Aleny Machoninové. Se svými vyzrálými prvotinami uspěli rovněž Marek Torčík (s románem Rozložíš paměť v prozaické kategorii) a Eli Beneš (s románem Nepatrná ztráta osamělosti nominovaným coby debut roku). Dominanci neokoukaných autorů a autorek mladší či střední generace pak stvrdilo vítězství Terezy Bínové (Červený obr) v rámci poezie a Terezy Matějčkové (Bůh je mrtev. Nic není dovoleno) v publicistické kategorii.
V letošním ročníku se také dařilo menším nakladatelstvím, jako je Maraton (Hella), Paseka (Rozložíš paměť), Akropolis (Nepatrná ztráta osamělosti), Baobab (vítězná kniha pro děti a mládež Myko od Jiřího Dvořáka), Protimluv (Szilasiho Třetí most v oceněném překladu Marty Pató) nebo Malvern (fantasy Sága o Lundirovi od Jana A. Kozáka), naopak s prázdnou tentokrát odešla nakladatelství Argo (5 nominací) nebo Host (2 nominace). Překvapením nebylo vítězství nakladatelství Academia v kategorii naučných knih, kde se vybíralo z trojice jejich nominovaných titulů (nakonec zvítězila kolektivní monografie Louky). Ocenění za nakladatelský čin si odneslo Karolinum vydávající souborné Dílo Karla Šiktance (ed. Jiří Brabec). Cena Magnesia za přínos knižní kultuře byla spolkem Litera v roce 2024 udělena Tomáši T. Kůsovi a platformě Slampoetry.cz.
Kompletní přehled oceněných knih:
KNIHA ROKU — Alena Machoninová: Hella (Maraton)
LUXOR LITERA ZA PRÓZU — Marek Torčík: Rozložíš paměť (Paseka)
LITERA ZA POEZII — Tereza Bínová: Červený obr (Odeon/EMG)
LITERA ZA KNIHU PRO DĚTI A MLÁDEŽ — Jiří Dvořák: Myko. Kompletní zpravodaj ze světa hub (ilustrace Daniela Oleníková, Baobab)
LITERA ZA NAUČNOU LITERATURU — Stanislav Březina, Sylvie Pecháčková, Hana Skálová, František Krahulec: Louky. Dobrodružství poznávání (Academia)
LITERA ZA NAKLADATELSKÝ ČIN — Dílo Karla Šiktance (ed. Jiří Brabec, Karolinum)
ČRO PLUS LITERA ZA PUBLICISTIKU — Tereza Matějčková: Bůh je mrtev. Nic není dovoleno (Echo Media)
DILIA LITERA ZA DEBUT ROKU — Eli Beneš: Nepatrná ztráta osamělosti (Akropolis)
LITERA ZA PŘEKLADOVOU KNIHU — László Szilasi: Třetí most (překlad Marta Pató, Protimluv)
LITERA ZA FANTASTIKU — Jan A. Kozák: Sága o Lundirovi. Synu zimy, hvězdopravci a staviteli (Malvern)
LITERA ZA DETEKTIVKU — Jana Jašová: Krutý měsíc (Motto/AM)
LITERA ZA HUMORISTICKOU KNIHU — Lucie Macháčková: Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala (Ikar/EMG)
KOSMAS CENA ČTENÁŘŮ — Martin Moravec: Marek Dvořák — Mezi nebem a pacientem (Martin Moravec)
CENA MAGNESIA ZA PŘÍNOS KNIŽNÍ KULTUŘE — Tomáš T. Kůs a platforma Slampoetry.cz
*
„Knihy, potažmo literatura, a zejména literatura krásná, vyklízí v každodennosti, ale i v rámci kultury pozice. Uvědomil jsem si to také v minulých dnech, když jsem se kvůli jedné diskusi ponořil do světa českých literárních cen. V databázích Národní knihovny nebo Ústavu pro českou literaturu AV ČR je jich sice uvedeno hodně přes půl stovky, ale reálně z nich i jen kulturní veřejnost registruje pět šest. A to ještě možná,“ napsal literární kritik a editor webu ČT art Josef Chuchma před pár dny ve své glose pro Salon Práva, následně publikované rovněž na webu Novinky.cz. Širší veřejnost podle něho v současnosti registruje možná jedinou literární cenu — Magnesii Literu. Jeho slova potvrzuje nevelká pozornost, kterou tuzemská média dosud věnovala dalším aktuálně vyhlašovaným literárním oceněním, například již uděleným Výročním cenám Nadace Český literární fond nebo nominacím na Cenu Jiřího Ortena.
Týden před slavnostním vyhlašováním cen Magnesia Litera, přenášeným živě na televizním kanálu ČT art, se v Divadle Viola rozdávaly Výroční ceny NČLF za literaturu 2023. Dotyčná ocenění (spolu s nemalými finančními odměnami) se udělují vybraným titulům z knih podpořených dříve nadací grantem na vydání a o jejich letošních laureátech rozhodovala odborná komise, ve které zasedli Petr A. Bílek (předseda), Michaela Jacobsenová, Jiří Padevět, Michal Jareš, Olga Stehlíková a Jan Šulc. První cenu a 50 tisíc korun získala Alena Machoninová za prózu Hella (Maraton) — tedy čerstvá držitelka Magnesie Litery pro Knihu roku —, druhou cenu a 30 tisíc korun porota přiřkla Jiřímu Dynkovi za básnickou sbírku Matka měla ráda třešně (Druhé město) a třetí cenu spolu s 20 tisíci korun si odnesl Pavel Kolmačka s románem Canto ostinato (Triáda). „Že více vrstev poskytuje dynamičtější a pestřejší celek, v němž roli hraje komparace shod i rozdílů, dobře vědí archeologové, geologové i pekaři-cukráři. Hella Aleny Machoninové velmi užitečně a potřebně připomíná, že toto pravidlo platí i v literatuře. Je to román v dnešním kontextu výjimečný a velmi vítaný,“ napsal v laudatiu na nejvýše oceněnou knihu literární teoretik a kritik Petr A. Bílek.
Mezi trojicí autorů nominovaných letos na Cenu Jiřího Ortena naopak nechybí čerstvý laureát Luxor Litery za prózu Marek Torčík. Ocenění udělované talentovaným autorům a autorkám do 30 let mohou kromě pisatele románu Rozložíš paměť (Paseka) získat rovněž básníci Vasilios Chaleplis (Flavedo, Bílý Vigvam) a Ondřej Krystyník (Dům U Orobinců, Větrné mlýny). Odborná porota ve složení Alena Šidáková Fialová (předsedkyně), Ondřej Buddeus, Karel Škrabal, Jonáš Hájek a Libor Staněk kromě toho formou longlistu ocenila čtveřici dalších knih od Hany Ditrichové (Pokojně), Eleny Pecenové (Na cestu zpět si zapínám skryté titulky), Marie Jehličkové (Hořím v kameni) a Marto Kelbl (Ani holka, ani kluk). Slavnostní vyhlášení vítěze se uskuteční 15. května v Zrcadlové kapli Národní knihovny v Praze. Cena Jiřího Ortena, již organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů, bude podobně jako v předchozích ročnících spojena s finanční prémií pro vítěze ve výši 50 000 Kč a stejně jako v uplynulých dvou ročnících budou částkou 10 000 Kč odměněni i dva další nominovaní. České literární centrum věnuje vítězi CJO rezidenční pobyt v Evropě, zároveň všichni tři nominovaní obdrží jako dar překlad ukázky z jejich díla do angličtiny, francouzštiny a němčiny pro účely zahraniční propagace.