Kdo má letos šanci získat ceny Magnesia Litera?
Literáti by měli více a promyšleněji žádat o dostupné granty, tvrdí odborník. Velký knižní čtvrtek na jaře nebude, ale na podzim oslaví výročí. Organizátoři soutěže Magnesia Litera 2024 zveřejnili širší nominace v jednotlivých kategoriích.
Lidé z literárního provozu patří k těm, kteří čerpají nejméně prostředků z různých běžících grantových programů zaměřených na podporu mobility, jako je např. Culture Moves Europe. Vyplývá to z rozhovoru s Viktorem Debnárem z Kanceláře Kreativní Evropy, který pro internetový magazín iLiteratura.cz připravili Pavel Mandys a Jovanka Šotolová. Problém prý netkví ani tak ve složité administrativě, jako spíše ve správném definování obsahu a koncepce projektu.
„Jednotlivce by měl zajímat program Culture Moves Europe (momentálně bylo vyhlášeno druhé kolo výzvy), podporující mobilitu tvůrců a kulturních manažerů. Ti mohou vyjet například za účelem tvorby, vzdělávání se či propojování. Průměrná výše grantu se v poslední době pohybovala kolem 3000 eur,“ říká Debnár. Další výzvy — Oběh evropských literárních děl a Projekty evropské spolupráce — jsou pak určeny pro organizace, kde se výše grantu může pohybovat od několika tisíc po dva miliony eur.
Mezi fungující Projekty evropské spolupráce patří také CELA (Connecting Emerging Literary Artists), jehož se účastní České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně. To na svém webu nedávno uveřejnilo novou výzvu pro tři začínající autory (s uzávěrkou do 31. března), kteří by se mohli do aktivit projektu zapojit od září 2024 do prosince 2026.
*
Tradiční akce Velký knižní čtvrtek, která se zaměřuje na propagaci novinek českých knižních nakladatelství a v posledních letech probíhala dvakrát ročně, se v tomto roce na jaře neuskuteční, konat se bude jen na podzim. Protože se letos 17. října chystá jubilejní 25. pokračování, rozhodli se pořadatelé akce ohlédnout za předchozími ročníky a pro čtenáře mimo jiné chystají nové webové stránky.
Velký knižní čtvrtek se v Česku koná po vzoru akce Super Thursday, která v britských knihkupectvích symbolicky zahajuje období vánočních nákupů. S jeho názvem souvisí také tradice knižních čtvrtků v socialistickém Československu, kdy lidé čekali dlouhé fronty na nové tituly. Poprvé se uskutečnil 13. října 2011 a dosud představil 336 domácích a zahraničních titulů. Zatím poslední Velký knižní čtvrtek nabídl loni v říjnu 15 knih a také setkání s některými jejich autory v pražské Knihovně Václava Havla.
*
V letošním ročníku soutěže Magnesia Litera dostaly poroty každé kategorie opět možnost vybrat až 9 knih do takzvané širší nominace. Tři knihy ze všech těchto seznamů — longlistů — se posléze dostanou do finálních nominací, které budou oznámeny ve čtvrtek 14. března na tiskové konferenci v Knihovně Václava Havla, a z nich nakonec vzejdou vítězové jednotlivých kategorií. Vyhlášení výsledků proběhne na Nové scéně Národního divadla v Praze ve čtvrtek 18. dubna od 20.15 a v přímém přenosu jej bude vysílat program ČT art.
Širší nominace na ceny Magnesia Litera 2024:
Luxor Litera za prózu
Složení poroty — Kateřina Čopjaková (publicistka a kritička), Štěpán Kučera (spisovatel), Jan Lukeš (literární a filmový kritik a historik), Ondřej Nezbeda (literární kritik a publicista), Alena Šidáková (literární historička)
Longlist — Eli Beneš: Nepatrná ztráta osamělosti (Akropolis), Petra Hůlová: Nejvyšší karta (Argo), Michal Kašpárek: Fosilie (Paseka), Alena Machoninová: Hella (Maraton), Alexej Sevruk: Evropanka (Argo), Petr Šesták: Vyhoření (Host), Marek Torčík: Rozložíš paměť (Paseka)
Litera za poezii
Složení poroty — Petr Gojda (dramaturg a překladatel), Klára Goldstein (básnířka), Olga Slówik (básnířka), Michal Tallo (básník a publicista), Jan Zikmund (editor a překladatel)
Longlist — Elza Aids: Lazarská v zimě (Fra), Zofia Bałdyga: Poslední cestopisy (Fra), Tereza Bínová: Červený obr (Odeon), Kamil Bouška: Dokumenty (Trigon), Stanislav Dvorský: Pozastavené stmívání (Malvern), Klára Krásenská: Mýtinami (Viriditas)
Litera za knihu pro děti a mládež
Složení poroty — Luděk Korbel (literární kritik a pedagog), Jitka Nešporová (překladatelka a literární publicistka), Luisa Nováková (literární historička a spisovatelka), Iva Procházková (spisovatelka), Marek Rubec (ilustrátor a komiksový kreslíř)
Longlist — David Böhm: Teď (Labyrint), Noemi Cupalová: Blbá Vendula (ilustrace Eva Horská, Běžíliška), Jiří Dvořák: Myko. Kompletní zpravodaj ze světa hub (ilustrace Daniela Olejníková, Baobab), Renáta Fučíková: Královny a poutníci (Albatros), Marto Kelbl: Ani holka, ani kluk (Paseka), Markéta Pilátová: Arnoštova cesta (ilustrace Eliška Podzimková, Odeon/EMG), Kateřina Přidalová: Toto není jenom kniha (Nakladatelství UMPRUM), Michal Šamko: Májky a totemy (ilustrace Petr Polák, Kher), Petr Váša: Rajčaťáci a Banáni (ilustrace Magdalena Rutová, Host)
ČRo Plus Litera za publicistiku
Složení poroty — Blanka Činátlová (literární teoretička), Jan Halada (teoretik médií), Jan Lukavec (kulturní publicista), Ina Palacká (literární historička), Martin Sekera (ředitel knihovny Národního muzea)
Longlist — Veronika Pehe, Apolena Rychlíková a kol.: Věčná devadesátá. Proměny české společnosti po roce 1989 (Cpress), Otakar Fojt, Pavla Hubálková, Martin Rychlík, Aleš Vlk: Science Communication. Úvod do komunikace vědy (MatfyzPress), Lucie Jarkovská, Kateřina Lišková: Feministkou snadno a rychle: příručka argumentů pro debaty s rodinou a přáteli (Universum/EMG), Renata Kalenská: Orgány nepatří do nebe: rozhovory s transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem a jeho pacienty (N media), Lenka Kapsová: Padesátka. Čím žijí ženy v období přechodu (Host), Tereza Matějčková: Bůh je mrtev. Nic není dovoleno (Echo Media), Vojtěch Pecka: Továrna na lži: výroba klimatických dezinformací (Alarm / UTOPIA libri), Saša Uhlová: Hrdinové kapitalistické práce v Evropě (Alarm), František Wiendl, Jan Wiendl: Oplocený čas: vzpomínky politického vězně (Revolver Revue)
Litera za naučnou literaturu
Složení poroty — Alena A. Fidlerová (lingvistka), Alena Fornůsková (bioložka), David Píša (fyzik), Tereza Stöckelová (socioložka), Jiří Suk (historik)
Longlist — Jiří Anger (ed.): Digitální Kříženecký: Nový život prvních českých filmů (NFA), Stanislav Březina, Sylvie Pecháčková, Hana Skálová, František Krahulec: Louky. Dobrodružství poznávání (Academia), Ondřej Koupil, Karsten Rinas, Viktor Tichák: Česká interpunkce v evropských dějinách: reflexe, nauky, teorie (Akropolis), Silvie Lauder: V pasti pohlaví (Host), Jiří Moravec: Za neznámými tvory amazonských lesů (Academia), Martin Nodl: Praha 15. století (Karolinum), Michal Přibáň: V různosti je síla. Exilová nakladatelství Sixty-Eight Publishers a Index nejen ve vzájemné korespondenci (Academia), Jakub Šlouf: Takový socialismus nechceme (Akropolis)
Litera za překladovou knihu
Složení poroty — Helena Beguivinová (překladatelka — francouzština), Ladislav Nagy (překladatel — angličtina), Robert Novotný (překladatel — severské jazyky), Anna Rosová (překladatelka — ruština), Michal Zahálka (překladatel — francouzština)
Longlist — Virginie Despentes: Život Vernona Subutexe 1 (z francouzštiny přeložila Petra Zikmundová, Garamond / Albatros Media), Davide Enia: Jako v nebi, tak i na zemi (z italštiny přeložila Marina Feltlová, Argo), Gildas: O zkáze Británie (z latiny přeložila Helena Polehlová, Argo), Kim de l’Horizon: Kniha krve (z němčiny přeložila Jana van Luxemburg, Host), Nora Ikstena: Mateřské mléko (z lotyšštiny přeložila Anna Sedláčková, Paseka), Aleksander Majkowski: Život a příhody Remusovy. Kašubské zrcadlo (z kašubštiny přeložil Miloš Řezník, Argo), Maria Navarro Skarangerová: Napořád Emily (z norštiny přeložila Jitka Jindřišková, Host), László Szilasi: Třetí most (z maďarštiny přeložila Marta Pató, Protimluv), Serhij Žadan: Internát (z ukrajinštiny přeložil Miroslav Tomek, Argo)
Litera za nakladatelský čin
Složení poroty — Ivan Adamovič (publicista a editor), Iveta Ambrosová (knihkupkyně), Štěpán Dančo (grafický designér), Michal Škrabal (lingvista), Marcela Turečková (SČKN)
Longlist — Petr Boček (ed.): V říši mrtvých (Golden Dog), Dílo Karla Šiktance (Nakladatelství Karolinum), Petr Dub: Oddělení malby (Institut of Contemporary Art Prague a studio Aparat), Edice Katedra (Nakladatelství UMPRUM), Edice Memoria medii aevi — Paměť středověku (včetně řady Litteraria et poetica) a Itineraria (Argo), Petra Nováková, James Stafford a kolektiv: Ragby (Labyrint), Jaroslav Panáček: Kartounky v České Lípě v 18. až 20. století (Vlastivědný spolek Českolipska, Vlastivědné muzeem a galerie Česká Lípa), Martin Pecina: Jazyk, srdce, mozek, krev (Esence/EMG), Veleslav Wahl, Petr Voříšek a kolektiv: Pražské ptactvo 1800—2023 (Revolver Revue, Česká společnost ornitologická)
DILIA Litera za debut roku
(kategorie nemá zvláštní porotu)
Longlist — Eli Beneš: Nepatrná ztráta osamělosti (Akropolis), Jan Horský: Fosfény (Adolescent), Lenka Kapsová: Padesátka. Čím žijí ženy v období přechodu (Host), Klára Krásenská: Mýtinami (Viriditas), Silvie Lauder: V pasti pohlaví (Host), Tomáš Peřina: Tam uvnitř něco je (Argo), Michal Šamko: Májky a totemy (Kher), Olga Škochová Bláhová: Bezčasí. Haiku kojící matky (Pavel Mervart)
Litera za detektivku
Složení poroty — Petra Hesová (překladatelka a spisovatelka), Michal Jareš (literární historik), Richard Spitzer (literární kritik)
Longlist — Marie Horová: Se džbánem pro vodu (MOBA), Jana Jašová: Krutý měsíc (Motto), Petr Junek: Tajemství Křišťálové hory (Élysion), Michaela Klevisová: Vraní oko (Motto), Pavel Kohout: Tajemství (MOBA), Veronika Martinková: Vina a trest (VM)
Litera za fantastiku
Složení poroty — Boris Hokr (literární kritik), Jan Křeček (literární teoretik), Františka Vrbenská (spisovatelka)
Longlist — Pavel Bareš: Lenochod Jimmy a jeho backup band (Host), Petr Brožovský, Michaela Merglová (eds.): Krev, monstra a cukroví (Epocha), Marie Domská: Sivá krev (Host), Jan A. Kozák: Sága o Lundirovi. Synu zimy, hvězdopravci a staviteli (Malvern), Jarmila Kašparová: Elektrickej strom (Straky na vrbě), Leoš Kyša: Sudetenland (Vendeta / Knihy Dobrovský), Michaela Merglová: Prázdnota (Epocha), Kristýna Sněgoňová: Krev pro divoženku (Epocha), Jana Šouflová: Lionet & jiné podivné případy (Straky na vrbě)
Litera za humoristickou knihu
Složení poroty — Lubor Falteisek (spisovatel a publicista), Jan Nejedlý (spisovatel a literární historik), Lenka Pořízková (literární teoretička)
Longlist — Sigi Bigstein: Švejk se stává milionářem (PROPOLYS), Zuzana Dostálová: Karneval zvířat (Paseka), Lucie Macháčková: Svatební historky (Ikar/EMG), Filip Mikuš: Výstava chameleonů (Argo), Danka Štoflová: Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí (Argo), TMBK: 2023 (Listen/EMG), Pavel Tomeš: 13! (OTOČ)
Odůvodnění jednotlivých nominací najdete zde.