Čas vyšších prodejů a hodnocení knih
V anketě Křišťálová Lupa 2022 uspělo několik projektů spjatých s literaturou a knihami. Tuzemští spisovatelé a nakladatelé se představí v Brně a Plzni. Nová anketa Knihy roku Deníku N nabídne po zveřejnění výsledků i debatu.
Anketa Křišťálová Lupa — Cena českého Internetu, pořádaná serverem Lupa.cz, oceňuje nejoblíbenější a nejzajímavější projekty a služby českého internetu. Letos proběhl již její 17. ročník, v němž o vítězích jednotlivých kategorií tradičně rozhodovala veřejnost či odborná porota. Do finálových „top ten“ se v roce 2022 probojovalo i několik projektů spjatých s literaturou a knihami. Již poněkolikáté se ocenění — hned ve dvou kategoriích — dočkal Knihobot.cz (1. místo v kategorii Mladá krev, 7. místo v kategorii Internetové obchodování), úspěšný online antikvariát razící heslo „Vracíme knihy do oběhu“, jehož prostřednictvím lidé prodávají vlastní knihy a nakupují další. Oblibě čtenářů se očividně těší také knihkupectví Knihy Dobrovský (3. místa v kategoriích Internetové obchodování a Cena popularity) a s ním spjatá facebooková skupina Knižní závisláci (8.—10. místo v kategorii Marketingová inspirace).
Ocenění se dostalo též spisovatelce a novinářce Markétě Lukáškové, která obsadila 6. místo v kategorii One (wo)man show, nikoli ovšem za její knihy, nýbrž za podcast Příběh, který se opravdu stal, o němž sama autorka mluví jako o „audio referátech z dějáku“. A do finálové desítky v kategorii Mladá krev se dostala rovněž influencerka a autorka podcastu Literární hysterie Karolína Zoe Meixnerová se svým instagramovým účtem cojezoe_, zaměřeným na popularizaci literatury především z doby národního obrození. V kategorii Obsahová inspirace pak odborná porota vybrala mezi desítku oceněných projektů Digitálního spisovatele (9.—10. místo), který je výsledkem spolupráce akademické a informačně-technologické sféry a jehož jádro tvoří neuronové sítě využívané ke generování literárních textů (konkrétní výstupy přinesl kupříkladu Český rozhlas).
V brněnském kině Scala proběhne ve dnech 2. a 3. prosince pod heslem „Knihy v kině“ Literární festival Masarykovy univerzity — první ročník předvánočního setkání s autory, nakladateli a překladateli spojený s prezentací knižních novinek spolupořádajících institucí, k nimž vedle několika galerií a muzeí patří i řada (převážně brněnských) nakladatelství, mj. Academia, Atlantis, Books & Pipes, Druhé město, Host či Větrné mlýny.
Organizátoři festivalu připravili též bohatý doprovodný program, který nabídne kupříkladu setkání s literární a filmovou překladatelkou Annou Kareninovou, se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou, s básníkem Ondřejem Hrabalem nebo s prozaiky Janem Němcem a Evženem Bočkem, přednášku Petra Bubeníčka věnovanou problematice filmové adaptace literatury či montáž z textů Bohumila Hrabala a arménských pohádek v podání recitačního sdružení Čech a Lech.
Během téhož víkendu (3.—4. 12.) pořádá Cech nakladatelů první ročník knižního festivalu malých a ještě menších nakladatelů BookFest Plzeň. V prostoru DEPO2015, kde se konaly i dosavadní plzeňské Světy knihy, se o své knižní novinky podělí na pětadvacet menších nakladatelství (část z nich se o týden později objeví na Knihexu, který bude tentokrát hostit Francouzský institut v Praze) a svůj stánek tu budou mít i literární obtýdeník Tvar nebo revue Prostor.
V rámci doprovodného programu (s Josefem Strakou coby moderátorem) se zde uskuteční několik workshopů a řada autorských čtení — své nové tituly v Plzni představí mimo jiné Vít Janota (Vzestup a pád říše stínu, Dauphin), Petr Hruška (Spatřil jsem svou tvář, Host) či Anna Luňáková (Atlas babiček, Viriditas) a prostor dostanou i jednotliví nakladatelé, třeba Aleš Kauer (Adolescent) nebo Ivana Pecháčková (Meander).
V nové anketě Knihy roku Deníku N vybírala odborná i posléze široká veřejnost nejzajímavější tituly z nedávné doby. Nejprve své tipy zasílaly oslovené osobnosti ze světa české literatury, kultury a společnosti, jichž se do hlasování zapojilo téměř sto třicet. Posléze redakce Deníku N knihy s největším počtem hlasů rozdělila do dvou kategorií — beletrie a non-fiction — a do každé vybrala několik nejčastěji zmiňovaných titulů (osm v beletrii a devět v non-fiction), pro které mohla následně hlasovat široká veřejnost.
Beletrie
T. S. Eliot: Pustá země (přel. Petr Onufer, Argo), Annie Ernauxová: Roky (přel. Tomáš Havel, Host), Petr Hruška: Spatřil jsem svou tvář (Host), Kazuo Ishiguro: Klára a Slunce (přel. Alena Dvořáková, Argo), Guzel Jachina: Vlak do Samarkandu (přel. Jakub Šedivý, Prostor), Benjamín Labatut: Strašlivá závrať (přel. Anna Štádlerová, Paseka), Jaroslav Rudiš: Winterbergova poslední cesta (přel. Michaela Škultéty, Labyrint), Kateřina Tučková: Bílá Voda (Host)
Non-fiction
Karin Lednická: Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie (Bílá vrána), Martin Rychlík: Dějiny lidí (Academia), Karel Teige: Deníky 1912—1925 (Akropolis), Jan Fingerland: Hebrejky. Biblické matky, démonky, královny i milenky (Pražské příběhy), Jan Bělíček: V chapadlech murmuru. Jak číst literaturu krize (Paseka), Kate Listerová: Podivuhodná historie sexu (přel. Petra Diestlerová, Paseka), Miloš Doležal: 1945: Léto běsů (Host), Pavel Barša: Román a dějiny (Host), Jan Chadima: Rudolf Slánský (Vyšehrad)
Výsledky ankety budou zveřejněny 2. prosince ve speciálním vydání Deníku N, jehož součástí bude velká literární příloha obsahující zdůvodnění hlasů jednotlivých osobností a texty předních českých publicistů a zástupců literární obce. V úterý 6. prosince pak od 19 hodin proběhne Debata N v Knihovně Václava Havla, kde budou o výsledcích diskutovat ředitel nakladatelství Argo Milan Gelnar, šéfredaktor nakladatelství Paseka Jakub Sedláček a šéfredaktor nakladatelství Host Miroslav Balaštík.