Knihy překládat, rozebírat, vystavovat a prodávat
Byly oceněny nejlepší české překlady beletrie z roku 2021. Časopis iLiteratura.cz spustil vlastní podcast. Pražské Muzeum literatury se otevírá veřejnosti. Brněnské knihkupectví Michala Ženíška je na prodej.
Svá oborová ocenění rozdávala 6. října v prostorách pražského Goethe Institutu Obec překladatelů — s jedinou výjimkou si je tentokrát odnesly samé překladatelky. Prestižní Cenu Josefa Jungmanna za rok 2021 obdržela Zuzana Mayerová za svůj překlad románu Virginie Woolfové Roky (Odeon). Do překladatelské síně slávy byl letos in memoriam uveden nedávno zesnulý Vladimír Medek. Odborná porota, jež hodnotila celkem 92 přihlášených titulů a ve které zasedli Jan Zelenka (předseda), Jarka Vrbová, Helena Stiessová, Petra Martínková a Radovan Charvát, udělila i další překladatelská ocenění.
Mimořádné tvůrčí ocenění získala Michala Marková za překlad románu — rovněž čerstvě zemřelé — Hilary Mantelové Zrcadlo a světlo (Argo). Tvůrčí ocenění dále obdrželi Marta Bartošková (Hallgrímur Helgason: Ženská na 1000°, Argo), Jitka Nešporová (Norbert Scheuer: Zimní včely, Prostor), Radka Smejkalová (Stefan Hertmans: Konvertitka, Garamond), Peter Komers (Nguyen Huy Thiep: Když není král, Argo) a Jitka Jeníková (Chálid Chalífa: Smrt je dřina, Akropolis). Stipendium Hany Žantovské bylo uděleno Michaele Jacobsenové na překlad výboru z lyrické poezie rakouské básnířky Christine Lavantové, který pod názvem Zkouška ohněm vydá nakladatelství Opus. Krameriův vinš na návrh Jarmily Emmerové obdržely Hana Linhartová, Alena Lhotová a Jarmila Zelenková za dlouholetou obětavou práci pro Obec překladatelů. Prémii Tomáše Hrácha, určenou pro překladatele do 33 let, pak odborná porota přiřkla Aleně Snelling za překlad románu Edwarda Careyho Malá (Argo).
Internetový časopis iLiteratura.cz spustil 12. října vlastní iLiPodcast: Pod hřbety knih. Redaktoři zmíněného magazínu chtějí v rozhovorech se spisovateli, akademiky, odborníky, ale také studenty prozkoumávat sílu literatury, propojovat sociální i kulturní skupiny a bořit hranice všedních názorů a přesvědčení. I proto zazní v podcastu rovněž hlasy studentů ve věku od 10 do 25 let. Prvních deset dílů bude redakce zveřejňovat vždy ve středu během října, listopadu a prosince 2022, a to nejen v podcastových aplikacích, ale též na webu iLiPodcast.cz, kde posluchači najdou další informace a tipy na knihy k probíraným tématům.
„iLiPodcast je pro nás další způsob, jak propagovat dobrou a zajímavou literaturu. Díváme se v něm na knihy a jejich témata z odstupu, hledáme, jak je nově propojit. Může román vyprávět o složitých problémech dneška stejně věrohodně jako populárně-naučná publikace? Jak zpřístupnit filozofii dětem? Proč tak málo známe romskou nebo tchajwanskou literaturu? Chceme vědět, co si o literární tvorbě a o tom, jak literatura absorbuje dění kolem nás, myslí i jiní odborníci než jen literární teoretikové,“ říká o novém podcastu šéfredaktorka časopisu iLiteratura.cz Jovanka Šotolová. Druhou desetidílnou sérii podcastu, který vzniká s podporou Fondů EHP a Norska, plánuje redakce uveřejnit v příštím roce.
Památník národního písemnictví se po téměř sedmdesáti letech přestěhoval ze Strahovského kláštera do zrekonstruované Petschkovy vily v Bubenči, kde nyní své sbírky zpřístupní veřejnosti jako Muzeum literatury. Slavnostní otevření nového muzea a jeho stálé expozice s názvem Rozečtený svět, spojené s vernisáží výstavy Nejkrásnější české knihy roku 2021, se uskuteční 18. října od 18 hodin na adrese Pelléova 44/22 v Bubenči.
Vizualizace Muzea literatury, foto: PNP
Stálá expozice zve k návštěvě jako celek, který lze sledovat jako historii literatury. Zároveň je však každý z deseti sálů specifický. Archivní materiály doplňují autorská audiovizuální díla současných umělců. K dispozici je rozsáhlý digitální katalog s rozšiřujícími informacemi. „Co vlastně vystavujeme, vystavujeme-li ‚literaturu‘? Rukopisné, tištěné a výtvarné artefakty či archiválie osobní povahy zrcadlí osobnosti autorů, avšak dílo samo zůstává ve skrytosti. Naše pojetí expozice nesleduje žádnou konkrétní vyprávěcí linii — poukazuje na otevřenost a variabilitu vazeb, interakcí a přenosů, k nimž v rámci literatury dochází,“ osvětluje přístup tvůrců stálé expozice oficiální anotace. V multifunkčním sále i v přilehlé zahradě budou probíhat doprovodné a lektorské programy. Zrekonstruovaná budova Petschkovy vily disponuje nejen výstavními prostory o rozloze téměř 1 000 m2, kavárnou a zahradou, ale i moderními odbornými pracovišti a studovnami, které budou poskytovat badatelské služby.
A smutná zpráva nakonec. Proslulé brněnské Knihkupectví Michal Ženíšek, sídlící v pasáži Alfa, je na prodej. Michal Ženíšek se již před dvěma lety svěřil editorovi H7O.cz Jakubovi Pavlovskému (jeho reportáž najdete zde), že plánuje odejít do důchodu a marně hledá svého nástupce. Nyní na facebookové stránce svého obchodu zveřejnil následující zprávu: „Se souhlasem majitele a v rámci mého odchodu do důchodu je knihkupectví na prodej. Ústní dohoda nutná. Volejte 777 073 406. A to od 1. ledna 2023.“