Cenzura kvůli levnějšímu tisku
Britští nakladatelé cenzurovali slova v knihách určených pro západní publikum, aby je mohli vytisknout za nízké náklady v Číně. — Nepublikované skici Dr. Seusse poslouží jako inspirace pro novou sérii dětských knih, kterou napíše a ilustruje různorodá skupina začínajících umělců.
Zdroje Financial Times uvedly, že v knihách nakladatelství Quarto a Octopus Books, která jsou součástí francouzského knižního gigantu Hachette, byly opakovaně upravovány odkazy na témata, která Čína považuje za citlivá, jako je Tchaj-wan a Hongkong. Knihy byly cenzurovány poté, co čínští dodavatelé uvedli, že je není možné vytisknout vzhledem k čínské cenzurní politice, přestože se jedná o knihy, jež jsou určené pro západní trh. Zpráva vyvolala mimo jiné obavy z toho, že vydavatelé, kteří hledají v Číně možnosti levnějšího tisku, budou stále více zavázaní čínské cenzuře.
Octopus vyškrtl od roku 2020 zmínky o Tchaj-wanu nejméně ve dvou knihách — v jedné z nich byla cenzurována celá část věnovaná tomuto ostrovnímu státu. Ve stejném období Quarto ze dvou různých děl vystřihlo zmínky o Hongkongu a čínském disidentském umělci Aj Wej-wejovi, a navíc byl „tchajwanský“ upraven na „východoasijský“. Názvy knih nebyly uvedené. Mluvčí Octopus Books prohlásil, že knihy s citlivými detaily se v Číně netisknou a jakékoliv provedené změny „nejsou podstatné a vždy nejprve požádáme o svolení autora, abychom zjistili, zda je pro něj změna přijatelná“.
Není to poprvé, co vydavatelský průmysl provedl autocenzuru, aby uklidnil Peking. V roce 2017 akademický vydavatel Springer Nature zablokoval přístup k více než tisícovce článků v Číně, aby vyhověl požadavkům čínské vlády. Články se týkaly témat jako Tchaj-wan a náměstí Nebeského klidu. Cambridge University Press také cenzuroval stovky politicky citlivých článků v Číně téhož roku, než své rozhodnutí změnil.
Řada knih bude vydána pod názvem Seuss Studios, přičemž od roku 2023 budou vycházet minimálně dvě původní knihy ročně. Přestože se seznam autorů a ilustrátorů, kteří budou na knihách pracovat, stále dokončuje, společnost, která dohlíží na autorovu pozůstalost, uvedla, že budou pocházet z různých prostředí a různých etnik.
Oznámení přichází rok poté, co Dr. Seuss Enterprises oznámilo, že šest knih, které Theodor Seuss Geisel napsal pod pseudonymem Dr. Seuss, již nebude vydávat, protože zobrazují lidi „způsobem, který je zraňující a nesprávný“. Příkladem za všechny mohou být dvě postavy v If I Ran the Zoo pocházející z „afrického ostrova Yerka“, které jsou zobrazeny bez košile i bez bot a připomínají opice.
Dr. Seuss, foto: Creative Commons
Odkaz doktora Seusse, který zemřel v roce 1991 a bavil miliony dětí po celém světě fantazijními příběhy, často spojenými s morálními lekcemi, byl v posledních letech důkladně prozkoumán. Rozhodnutí stáhnout šest titulů z oběhu bylo předmětem širokosáhlých debat a vyvolalo stížnosti konzervativců na cancel culture. Jiní ovšem rozhodnutí uvítali.
Na Kalifornské univerzitě v San Diegu se nachází sbírka Dr. Seusse obsahující stovky nepublikovaných skic, které jsou uchovány v archivní části školní knihovny. Za zamčenými dveřmi a uvnitř místnosti s vlastním bezpečnostním systémem je asi dvacet velkých ocelových zásuvek, z nichž každá obsahuje nepublikované náčrty Dr. Seusse, uložené ve speciálních složkách a pouzdrech. Některé z náčrtů poslouží jako základ nového knižního titulu pro začínající umělce, kteří budou na projektu pracovat. Až budou nové knihy vydány, budou obsahovat původní skicu Dr. Seusse a poznámku od umělců vysvětlující, jak se jí inspirovali.