„Bylo to jenom jméno“
Za „španělskou Elenou Ferrante“ se ve skutečnost skrývali tři muži. Lukašenkův režim zrušil Svaz běloruských spisovatelů.
Už několik let jsou ve Španělsku populární thrillery od pseudonymní autorky jménem Carmen Mola. Její romány proslují vysokou mírou násilnosti i erotiky a jejich protagonistka, detektivka Elena Blanco, je „podivínská a solitérní žena, která miluje grappu, karaoke, klasická auta a sex v SUV“. Tří zatím vydaných románů se prodalo už přes čtyři sta tisíc výtisků.
To samo by stačilo k pozdvižení, navíc získala prestižní literární ocenění Premio Planeta de Novela, mimo jiné spojené s finanční odměnou ve výši jednoho milionu eur (zhruba dvacet pět milionů korun). Skutečná kontroverze však přišla až při samotné slavnostní ceremonii, na níž nechyběl španělský král Felipe VI. Ukázalo se, že za pseudonymem Carmen Mola — kterou se její literární agentura nezdráhala přirovnat k italské prozaičce Eleně Ferrante — se skrývají tři muži.
Agustín Martínez, Jorge Díaz a Antonio Mercero jsou známí spisovatelé a scenáristé. Na trojici úspěšných mužů středního věku se proto ihned snesla kritika, že zneužívají ženského pseudonymu k marketingu. „Neskryli jsme se za ženu, skryli jsme se za jméno,“ ohrazuje se Mercero v listu El País. „Nevím, jestli ženský pseudonym prodá více knih než mužský, nemám nejmenší tušení, ale dost o tom pochybuji.“
Španělská média přitom upozorňují na atraktivní rozpor mezi osobním životem Carmen Moly a jejím dílem. Zatímco v knihách se nešetří krví, sexem a cynismem, sama autorka měla být středoškolskou učitelkou matematiky starající se o tři vlastní děti, která o volných chvílích píše krváky.
„Zdaleka nepoužívali jen ženský pseudonym. Tito muži dávali léta rozhovory. Není to jen jméno, jde o falešný profil, kterým zlákali čtenáře a novináře. Jsou to podvodníci,“ napsala autorka a feministka Beatriz Gimeno.
Bělorusko přišlo o jednu ze svých nejstarších kulturních institucí. Svaz běloruských spisovatelů, založený v roce 1934, „násilně rozpustil“ režim Alexandra Lukašenka. Svaz se tak zařadil do dlouhé linie novinářských a uměleckých organizací, které (a s nimi i velkou část veřejného života, svobody slova a kultury) běloruský diktátor zrušil kvůli názorům a kritickým hlasům, jež představovaly.
Samotný proces a důvody zrušení Svazu běloruských spisovatelů jsou podle dostupných reportů až „kafkovské“. Například podle svědectví dnes už bývalého předsedy Svazu Barryho Pjatřoviče a tiskového mluvčího Tichona Čarňakjeviče byla organizace potrestána za to, že státu včas nedodala potřebné dokumenty. Ty však Svazu v červenci zabavila policie, společně s počítači a dalším vybavením kanceláří. Celou situaci ztěžuje také skutečnost, že neziskové a nezávislé organizace nemá u soudů často kdo zastupovat: právníkům a advokátům, kteří něco podobného zkusí, totiž běloruský stát odebírá licence.
Poslední román irské spisovatelky Sally Rooneyové Beautiful World, Where Are You (Kdepak jsi, krásný světe) nevyjde hebrejsky. Globálně úspěšná prozaička podporuje hnutí za bojkot Izraele.
„Chápu, že ne každý bude s mým rozhodnutím souhlasit, ale nepovažuji za správné, abych za daných okolností podepsala smlouvu s izraelskou firmou, která se veřejně nedistancovala od apartheidu a nepodporuje práva palestinského lidu tak, jak je určila OSN,“ prohlásila Rooneyové na adresu izraelského nakladatelství Modan, kde vyšly její dva předchozí romány Rozhovory s přáteli a Normální lidi.