Rodí se gigant
Německá mediální skupina Bertelsmann ve středu oznámila, že se dohodla na odkoupení amerického nakladatelského domu Simon & Schuster. Bertelsmann za akvizici zaplatí 2,17 miliardy dolarů, tedy skoro 48 miliard korun. Do portfolia skupiny přitom už patří zdaleka největší americký a britský nakladatel Penguin Random House. Profesní organizace se proto obávají monopolizace trhu a oslabení vlastních pozic.
O prodeji nakladatelství Simon & Schuster se mluvilo už od jara. Vlastník vydavatelského domu, mediální konglomerát ViacomCBS, využil koronavirové krize a uspíšil svůj strategický plán zaměřit se více na online aktivity. Součástí tohoto plánu byl i odprodej slovutného vydavatelství.
To založili v roce 1924 Richard L. Simon a M. Lincoln Schuster původně jako křížovkářskou dílnu, postupem času se z něj stala uznávaná americká značka, kde dnes publikují takoví autoři jako Stephen King nebo Hillary Clintonová. A do jeho portfolia patří třeba také nakladatelská divize Scribner s klasikami americké literatury, jako jsou díla Ernesta Hemingwaye, Josepha Hellera či Francise Scotta Fitzgeralda.
Zájem o převzetí nakladatelství Simon & Schuster projevilo během léta hned několik společností. Ještě minulý týden upozorňoval list The New York Times, že vážný zájem má jiný velký americký nakladatel, firma HarperCollins, která je součástí korporace News Corp ve vlastnictví magnáta Ruperta Murdocha. Nabízená částka byla podle zákulisních informací 1,7 miliardy dolarů, tedy zhruba o půl miliardy méně, než činila vítězná nabídka od Bertelsmannu. Obchodní jednání zahájila rovněž francouzská firma Vivendi, která skrze vydavatelský dům Lagardère vlastní menšinový podíl v dalším velkém nakladatelství — Hachette.
Pro vítěze miliardové přetahované to není první podobný obchod. Bertelsmann takto v roce 2013 sloučil své vydavatelství Random House s britským Penguinem, který odkoupil od firmy Pearson. Sloučení obou značek do největšího nakladatelského konglomerátu Penguin Random House skončilo až letos, kdy Bertelsmann od Pearsonu odkoupil poslední menšinový podíl. Kromě knižní produkce do německé mediální skupiny patří například hudební vydavatelství BMG, časopisecký vydavatel Gruner + Jahr, televizní, rádiová a produkční síť RTL, tiskárenské podniky a další firmy operující například v oblasti investic či vzdělání.
„Knižní podnikání je součástí identity Bertelsmannu od jeho založení před více než 185 lety a neztratilo nic ze své přitažlivosti. Bertelsmann tak nadále zůstává jednou z předních firem v oblasti kreativy na světě,“ prohlásil k akvizici předseda správní rady a výkonný ředitel Bertelsmannu Thomas Rabe. Zároveň uvedl, že se transakce bude financovat čistě ze zdrojů Bertelsmannu a že není třeba žádná bankovní asistence.
„Dnešek je dobrý den pro knihy, nakladatelství a čtení,“ shrnul své dojmy z akvizice pro Publishers Weekly výkonný ředitel Penguin Random House Markus Dohle. Řada lidí a organizací však jeho nadšení nesdílí. Například výkonný ředitel konkurenční společnosti News Corp Robert Thomson opakovaně upozorňoval, že sloučení nakladatelství Penguin Random House a Simon & Schuster pod jednu střechu by mohlo stvořit „knižního molocha“, monopol, jemuž půjde jen stěží konkurovat. Bertelsmann podobné spekulace odmítá s odvoláním na měření trhu, kde by měl mít zhruba dvacetiprocentní zásah — a není proto nutné povolávat regulátora. Penguin Random House ročně vydá na patnáct tisíc knih, menší Simon & Schuster publikuje zhruba dva tisíce titulů za rok.
Ze strany Thomsona a tiskových oddělení obchodních konkurentů šlo pravděpodobně jen o taktickou rétoriku. Naopak profesní organizace jako americká spisovatelská Authors Guild, Asociace amerických knihkupců nebo Asociace kanadských nakladatelů vyjadřují znepokojení nad tím, jaké změny přinese sloučení obřích firem s ohledem na ohodnocení práce a kvalitu vydávaných knih. Lze totiž očekávat, že klesne konkurenční boj mezi nakladatelstvími a tím pádem i honoráře, výdělky literárních agentů a dalších navázaných profesí. Navíc je už teď jasné, že se bude v nakladatelství Simon & Schuster propouštět na pozicích, které zastanou zaměstnanci z Penguin Random House. Mluví se také o možném odchodu letos jmenovaného ředitele Jonathana Karpa.
Zároveň panuje obava z menší vůle a odvahy vydávat zajímavé debuty a experimentovat: ve slabším konkurenčním prostředí mohou nakladatelé hrát víc na jistotu a méně riskovat. Z knihkupecké perspektivy zase hrozí horší vyjednávací pozice při dohadování marží. Jako paradox se může jevit to, že slučování do velkých konglomerátů si částečně vynutil stav obchodu s knihami — konkrétně nesmírně silná pozice Amazonu.
Některé ze jmenovaných organizací proto podaly podnět americkému ministerstvu spravedlnosti, aby přezkoumalo podrobnosti plánovaného spojení. To se má legálně odehrát příští rok.