Vyhne se letos Nobelova cena skandálu?
Zítra bude vyhlášena Nobelova cena za literaturu. Na koho vsadit? Kritici i média doufají v někoho nekonfliktního.
Zítra se v poledních hodinách otevřou dveře jednací síně Švédské akademie a svět se z úst jejího tajemníka Matse Malma dozví jméno nového laureáta Nobelovy ceny za literaturu. Po posledních kontroverzních letech se očekává konzervativní volba — ale Akademie pořád může překvapit.
Podle žebříčku sázkové kanceláře Ladbrokes je nejpravděpodobnějším kandidátem na letošní Nobelovu cenu guadeloupská spisovatelka Maryse Condéová, která mimo jiné předloni získala i „alternativní Nobelovku“. Vedle jména karibské prozaičky, která se ve svém díle zaměřuje na postkoloniální témata, se objevují i notoričtí kandidáti jako japonský spisovatel Haruki Murakami, dramatik a prozaik Ngugi Wa Thiong'o z Keni či kanadská bestselleristka Margaret Atwoodová. Šanci podle sázkařů má i ruská autorka Ljudmila Ulická či španělský spisovatel a překladatel Javier Marías. Do první sázkařské desítky se dostala také kanadská básnířka Anne Carsonová, jihokorejský básník Ko Un a v Česku známý čínský autor Jen Lien-kche. Naděje si prý podle švédské kritičky Madelaine Levyové může dělat i Michel Houellebecq. A není bez zajímavosti, že si lze také vsadit na Milana Kunderu.
Jamaica Kincaidová, foto: Sofie Sigrinn
„Jestli Akademie ví, co je pro ni dobré, vybere Jamaicu Kincaidovou,“ komentuje možný výběr laureáta Björn Wiman, kulturní redaktor švédského deníku Dagens Nyheter. Kincaidová, která rovněž neušla pozornosti sázkových kanceláří, je antigujská spisovatelka žijící v USA. Podobně jako Condéová se ve svém díle věnuje karibskému kolonialismu, genderu a rasismu. Podle Wimana by ovšem Švédská akademie mohla také „oprášit“ některé starší kandidáty na Nobelovu cenu za literaturu, například Maďara Pétera Nádase, Ismaila Kadareho z Albánie či rumunského postmodernistu Mirceu Cărtărescua.
Loni udělila Švédská akademie hned dvě Nobelovy ceny, jednu za rok 2019 a jednu za rok předchozí. V roce 2018 se totiž instituce, založená už v osmnáctém století, dostala do vážné krize a přistoupila k bezprecedentnímu kroku odsunutí vyhlášení Nobelovy ceny za literaturu. Jean-Claude Arnault, manžel členky Švédské akademie a výrazná postava švédského kulturního života, byl obviněn a následně odsouzen za sexuální násilí. Padla i korupční a finanční obvinění spojená právě s Akademií. Vyšetřování a interní diskuse uvrhly Švédskou akademii do několikaměsíční personální krize. Odloženou cenu za rok 2018 loni získala polská prozaička a aktivistka Olga Tokarczuková.
Kontroverzi pak způsobil i loňský laureát — Nobelovu cenu za literaturu získal rakouský spisovatel Peter Handke, kterého mnozí kritikové obviňují z podpory Srbů během občanské války v bývalé Jugoslávii a Slobodana Miloševiće. Komentátoři proto předpokládají (a doufají), že letošní laureát bude sázka na jistotu.
Sázka na literaturu, nikoli na finanční úspěch. Rozhovor o Peteru Handkem s germanistou Tomášem Dimterem
Peter Handke, foto: Peter Jocard
Nobelovy ceny se tradičně předávají na prosincovém galavečeru ve Stockholmu. Z důvodu pandemie covidu-19 však byl ceremoniál zrušen. Nahradí jej přenos předání cen jednotlivým laureátům v jejich domovských zemích.