Komiks vpřed, literární věda na internet, extremisté pryč
České literární centrum se snaží podpořit český komiks. V sídlech nakladatelství živících se nacistickou propagandou zasahovala policie. Ústav české literatury AV ČR zpřístupňuje stěžejní literárněvědné příručky na síti. Věhlasný brněnský knihkupec Michal Ženíšek se stal obětí krádeže.
Bude letošek rokem českého komiksu? Mohl by se jím stát i zásluhou Českého literárního centra, které se rozhodlo v souladu se svými dlouhodobými dramaturgickými plány podpořit český komiks hned několika cestami — rezidenčními pobyty, digitálním programem a literárními akcemi nejen v České republice, ale i v zahraničí, kde zájem o tuzemské komiksy a jejich tvůrce utěšeně roste.
V červnu pobývá v Praze na rezidenci ČLC překladatel Daniel Ordóñez, jenž překládá komiks Svatá Barbora Marka Šindelky, Vojtěcha Maška a Marka Pokorného do španělštiny. Ve stejné době absolvuje oceňovaný ilustrátor Jindřich Janíček díky ČLC tvůrčí pobyt v Broumově. A chystá se i zahraniční výjezd — Karel Osoha (mj. Návrat krále Šumavy, Prašina) bude v říjnu tvořit v anglickém městě Kendal. Jeho pobyt je výsledkem spolupráce mezi ČLC a anglickým komiksovým festivalem Lakes.
Priorita Českého literárního centra, foto: Tereza Kuglerová
Právě česká účast na komiksovém festivalu Lakes (9. až 11. října) bude jedním z pilířů komiksového podzimu. Festival, který letos proběhne digitálně, poskytne českému komiksu značný prostor. V přípravě je pět českých vstupů, největším z nich bude interaktivní výstava autorky Toy_Box. Spolupráce ČLC s festivalem Lakes vyvrcholí v říjnu 2021, kdy bude ČR hlavní hostující zemí festivalu.
V září také odstartuje seriál Český komiks ve světě, který formou krátkých videí zveřejňovaných na facebookové stránce ČLC představí zahraniční úspěchy českých komiksových tvůrců. Řeč bude například o recepci děl Lucie Lomové a Jaromíra Švejdíka v zahraničí či o projektech na podporu českého komiksu a jeho tvůrců.
A navzdory současným omezením ČLC zcela neupouští ani od své stěžejní činnosti: podpory a organizace literárních akcí v ČR i zahraničí. Jakmile to bude možné, proběhnou ve spolupráci s Českými centry a zahraničními partnery výjezdy českých autorů na festivaly v sousedních zemích. Potvrzená je třeba účast Lucie Lomové a Davida Böhma na rakouském veletrhu Buch Wien. ČLC kromě toho letos mimořádně nabídlo autorům i přímou finanční podporu. V souvislosti s pandemií koronaviru vypsalo stipendium pro české autory a mezi 16 vybranými stipendisty jsou hned čtyři komiksoví tvůrci (Džian Baban, Juliána Chomová, Lucie Lomová a S. d. Ch.).
Policie minulý týden zasahovala v pražské prodejně nakladatelství Naše vojsko a v sídle vydavatelství Guidemedia v Brně a dalších městech.
Na Naše vojsko podaly trestní oznámení Federace židovských obcí a Nadační fond obětem holokaustu. Podle předsedy fondu Michala Klímy Naše vojsko porušovalo zákon zakazující propagaci hnutí potlačujících lidská práva a svobody. Konkrétně šlo o prodej kalendáře s nacistickými pohlaváry, kvůli kterému už Naše vojsko přišlo v dubnu o pronájem skladových prostor a prodejny na Andělu. Policisté při zásahu zabavovali právě nacistické kalendáře.
Není to první kontroverze kolem produkce Našeho vojska. Bývalé armádní nakladatelství v minulosti čelilo kritice i trestním oznámením například za hrnečky s portréty Adolfa Hitlera či Reinharda Heydricha či propagaci Jiřího Kajínka.
V Brně a dalších městech zasahovali minulé úterý detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu u lidí spojených s nakladatelstvím Guidemedia. Podle oficiálních informací nebyl nikdo zatčen.
Guidemedia dlouhodobě vydává extremistické a konspirační knihy. Naposledy vzbudilo letos v únoru rozruch uvedení překladu nacistické antisemitské propagandy schované za dětskou knihu Jedovatá houba. Nakladatelství Guidemedia také například vydalo knihu projevů Adolfa Hitlera.
Skončila noční můra mnohých studentů bohemistiky, kteří se po antikvariátech marně pídili po některém ze sedmi svazků čtyřdílného Lexikonu české literatury. První z nich sice vyšel ještě před revolucí, v roce 1985, ale jako celek představuje dotyčné dílo, završené vydáním posledního svazku v roce 2008, nepostradatelný zdroj informací o významných osobnostech, dílech a institucích tuzemského písemnictví. Nyní je celý Lexikon české literatury ke stažení ve formátu PDF na webu Ústavu pro českou literaturu AV ČR pod hlavičkou Edice E (její obsah naleznete spolu s dalšími užitečnými internetovými zdroji ve Virtuální studovně).
Lexikon české literatury, foto: Ústav pro českou literaturu AV ČR
Do ní v rámci projektu Věda na doma přibyly ve spolupráci s nakladatelstvím Academia i další stěžejní literárněvědné tituly, například dvousvazková publikace V obecném zájmu, mapující proměny cenzury literatury a tisku u nás od nástupu osvícenství až do počátku 21. století, knihy V souřadnicích volnosti a V souřadnicích mnohosti, reflektující českou literaturu devadesátých a nultých let, nebo Slovník novější literární teorie, představující všechny podstatné přístupy, směry, koncepce i školy, které utvářely a utvářejí podobu současné literární teorie. A další knihy se na uveřejnění připravují — jejich výběr dokonce můžete sami ovlivnit, stačí přispět svým návrhem na facebookový profil ÚČL.
Nakladatel Petr Minařík z Větrných mlýnů na Facebooku upozornil na krádež, jejíž obětí se stal věhlasný brněnský knihkupec Michal Ženíšek. „Doufám, že máte ještě ulité nějaké peníze z kompenzačního bonusu a dalších toků, které nás teď zaplavovaly. Je třeba je poslat Michalu Ženíškovi, kterému v knihkupectví ukradli bankovní kartu (ano, taky si myslím, že obchody s knihami se otevřely předčasně, sdružuje se tam nejhorší svoloč) a vybrali 148 tis. Ženíšek je hroznej, ale přesně tady si myslím, že má pomoc knižnímu trhu smysl, nic nereprezentuje malá knihkupectví víc než ten jeho krám v brněnské Alfa pasáži. Pošli Ženíškovi peníze přímo na jeho účet: 220808028/5500.“ Snad se podaří něco vybrat, i když nejde o stále oblíbenější crowdfunding.