Ozvěny skutečnosti
Americký spisovatel Colson Whitehead získal druhou Pulitzerovu cenu. Newyorská veřejná knihovna v krizi nabízí zvuky… knihovny.
Ve Spojených státech amerických byly uděleny Pulitzerovy ceny. V kategorii prózy získal ocenění román The Nickel Boys (Nickelovi hoši) od spisovatele Colsona Whiteheada. Pulitzerovu cenu dostal rovněž jeho předchozí román Podzemní železnice z roku 2016 (česky 2018). Colson Whitehead je tak teprve čtvrtým spisovatelem se dvěma Pulitzery. Před ním na ocenění dvakrát dosáhli jen Booth Tarkington, William Faulkner a John Updike.
Stejně jako Podzemní železnice, příběh z otrokářského Jihu o útěku na svobodu, který velmi originálně využíval možnosti magického realismu a historického románu, se i Nickelovi hoši věnují americkému rasismu a vychází přitom ze skutečných událostí.
Colson Whitehead po dokončení románu Podzemní železnice nechtěl psát „další těžkou knihu“, po zvolení Donalda Trumpa prezidentem v roce 2016 se však cítil povinen vrátit se k vážným tématům. Přitom si vzpomněl na jednu starší zprávu o vyšetřování na tehdy už zavřené Chlapecké škole Arthura G. Doziera, což bylo nápravné zařízení na Floridě, kde během jeho stoleté historie docházelo ke zneužívání i vraždám: doposud probíhající vykopávky kolem budov školy odhalily na sto těl. Ústav byl do půlky šedesátých let segregovaný — a černošské děti to měly v už tak kruté instituci ještě těžší.
Dozierova škola se v Nickelových hoších proměnila na Nickelovu akademii. Tam se v šedesátých letech dostává protagonista knihy — černý pubescent Elwood Curtis, který se snaží školu přežít. Román sestává z vyprávění o Elwoodových osudech a také z vyprávění ze současnosti, v níž se přeživší snaží dostat pravdu o Nickelově akademii k veřejnosti a realitní společnost řeší, jak pozemek problematického ústavu prodat. Právě Whiteheadovu schopnost v próze ukázat jak historické reálie rasismu, tak problémy jejich současné reflexe oceňují poroty i kritici v nadšených recenzích.
Kromě Nickelových hochů ocenila porota Pulitzerových cen další knihy z oblasti nonfiction. V kategorii biografie zvítězil životopis Susan Sontagové od Benjamina Mosera.
Letošní vyhlášení Pulitzerových cen mělo kvůli koronavirové krizi podobu online prezentace, kterou vedla administrátorka ocenění Dana Canedyová.
Krizová opatření pro boj s koronavirem se sice rozvolňují a už je možné zajít si do knihkupectví i knihoven, jejich atmosféra je však kvůli omezenému počtu povolených návštěvníků i hygienickým regulacím jiná než před třemi měsíci. Lidé si tak mohou koupit či půjčit knihy — na poslech šumu šeptání, šustění stránek, vrzání židlí a podlah přerušené sem tam smíchem, zvoněním telefonu či syknutím zpoza pultu si ale budou muset ještě počkat.
Veřejná knihovna v New Yorku, kde je situace kolem epidemie covid-19 mnohem vážnější, myslí i na tuto potřebu svých návštěvníků. Připravila proto nahrávku Missing Sounds of New York, kde se zájemci mohou zaposlouchat do knihovního ruchu. Vedle toho knihovna nabízí Newyorčanům (a všem ostatním) i další zvuky metropole, které musely utichnout — například umělce v podzemce, dopravní zácpu nebo plný park.