V krizi poznáš piráta
Svět knihy letos nebude. Internet Archive provozuje knižní pirátství.
Knižní veletrh a literární festival Svět knihy se letos neuskuteční. Organizátoři nejdříve akci posunuli z květnového na říjnový termín, minulý týden však pořadatelský Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) oznámil, že se v roce 2020 ruší nadobro.
Důvodem je vážnost situace kolem pandemie nemoci covid-19 a s ní spojených krizových opatření. Nakladatelství, knižní distribuce i knihkupci v současné situaci bojují o samotné přežití. Podle předsedy SČKN, nakladatele a spisovatele Martina Vopěnky, se „finanční toky v oboru prakticky zastavily“. Svaz, další platformy i jednotlivci teď vyčkávají na kroky vlády a podobu pomoci, kterou by podle Vopěnky měla trhu o objemu přes osm miliard korun poskytnout.
Svět knihy se kromě nejistoty ohledně kondice — a někdy i existence — vystavujících nakladatelství ruší také ze solidarity s knihkupci, „kterým by veletrh vzal část tržeb v době, kdy se snad konečně začnou vzpamatovávat z útlumu. Budou potřebovat doslova každou korunu,“ vysvětluje Vopěnka.
Koronavirová krize vyvolává po celém světě mezi čtenáři, nakladateli, spisovateli a knihkupci vlnu solidarity. Pořádají se online čtení, doporučují se, zlevňují i inovativně doručují knihy. Některé iniciativy však příliš nadšení nevzbuzují — alespoň ne mezi kolegy z branže.
Největší nezisková digitální knihovna na světě Internet Archive koncem března ohlásila projekt „National Emergency Library“ (Národní nouzová knihovna). Lidé si tak do konce června či konce pandemie (záleží na tom, co přijde dřív) mohou prakticky bez omezení a zadarmo vybírat z nabídky téměř milionu a půl naskenovaných knih.
Internet Archive svou digitální sbírku knih provozuje v normálním režimu jako klasickou knihovnu: jednu konkrétní knihu si v digitální podobě může na dva týdny zapůjčit jediný uživatel, čímž se znepřístupní pro ostatní. Až výpůjčka vyprší, soubor s digitální kopií chráněnou technologií DRM se danému uživateli sám znepřístupní a naopak bude dostupný pro jiné. Tento mechanismus Národní nouzová knihovna dočasně ruší, aby „studenti měli přístup k předepsané četbě“. Platí pouze omezená doba ke čtení.
„Tento knihovnický systém, zapříčiněný nouzovým stavem, pomůže těm, kteří se musí učit doma,“ vysvětluje záměr projektu zakladatel služby Brewster Kahle. „Toto byl náš sen, když se rodil internet: knihovna na dosah úplně každému.“
Problém s digitální knihovnou Internet Archive spočívá v tom, že už před nouzovým stavem nebyla legální: byť její provozovatelé tvrdí, že databáze zprostředkovává především naskenovaná díla z dvacátého století, která nejsou dostupná v jiné elektronické formě a často je potřebují studenti i učitelé k výuce, daly se při hledání najít knihy nové i aktuální bestsellery podléhající autorskému právu, jejichž podobné digitální šíření autoři nepovolili.
Proto se hned po otevření Národní nouzové knihovny ozvali autoři jako Neil Gaiman či Colson Whitehead a profesní organizace typu spisovatelské Authors Guild (Spolek autorů) nebo nakladatelské Association of American Publishers (Asociace amerických nakladatelů) s kritikou, že se jedná o internetové pirátství.
„Šokuje nás agresivní, nezákonný a oportunistický útok Internet Archive na práva autorů a nakladatelů uprostřed koronavirové pandemie,“ uvádí v prohlášení Asociace amerických autorů. „Nakladatelé pracují neúnavně, aby podpořili mnohé inovativní a společensky odpovědné programy, které se zaměřují na každý aspekt této krize: poskytují volný globální přístup k výzkumným a medicínským časopisům kvůli výzkumu viru; poskytují doplňkové digitální výukové materiály školám a rodičům a rozšiřují mocné platformy pro příběhy a jejich sdílení pro čtenáře každého věku.“
„Spisovatelé stejně jako mnoho dalších teď trpí výpadkem příjmu — ze zrušených tour ke knize, ztráty práce na volné noze i příjmu z vedlejších povolání, zrušených přednášek. A teď mají polknout ještě tuto novou pilulku, která je okrádá o možnost uvést vlastní knihy v digitálním formátu?“ ptá se v prohlášení Authors Guild.
Internet Archive se v dlouhé reakci odvolává na pandemickou krizi i vládou uznaný status knihovny. Ten je však podle některých expertů pochybný: knihovny digitálně distribuují to, na čem se s vlastníkem práv dohodnou.