Podnikáme s pandemií
I během pandemie se píše a vydělává — na pandemii.
Zprávy z literárního dění a knižního průmyslu uplynulých dní lze — stejně jako zprávy prakticky z jakékoli jiné sféry lidského počínání — shrnout jedním slovem: koronavirus.
Literární a knižní rubriky se proto v zahraničních i tuzemských médiích věnují vedle obligátních recenzí a výročních článků především dvěma specificky koronavirovým žánrům: seznamům zrušených a brzy rušených akcí a tipům na četbu v karanténě či knihám o pandemii, jimž dominuje Albert Camus a jeho Mor, Boccacciův Dekameron nebo román Nemesis od Philipa Rotha z roku 2010 o epidemii dětské obrny v americkém Newarku za druhé světové války.
Knižní trh se chystá na dopady hospodářského utlumení nebo možná i ekonomické recese způsobené koronavirovou pandemií, jeden jeho drobný segment však ožil — self-publishing. Na Amazonu se v posledních týdnech vyrojila spousta titulů, které parazitují na nynější krizové situaci a jejím zpravodajství. Často jde o ani ne stostránkové kompiláty analýz z médií a vládních dokumentů, okopírované návody na dodržování hygienických pravidel či konspirační teorie o původu nemoci COVID-19.
Některé z titulů týkajících se koronavirové pandemie však vznikly s dobrým úmyslem. Jde například o úspěšný návod na domácí výrobu ruční dezinfekce nebo dětské knihy.
Amazon, který už musel řešit stovky případů falešných roušek a dalšího obohacování na současné krizi, situaci podle prohlášení řeší a snaží se vlastní obchod čistit.
A na závěr něco v těchto dnech nepravděpodobného: pozvánka. Slovenský Literárny klub pořádá „online básnický festival“ Básne/ě v karanténe — více ve FB eventu.