Až moc bílý most
Americká špína vyvolává latinskoamerický hněv. Margaret Atwoodová vydá básnickou sbírku.
Kéž by to „napsal někdo hnědší než já“, stojí v autorské poznámce k poslednímu románu spisovatelky Jeanine Cumminsové American Dirt (Americká špína). „Ale pak jsem si pomyslela,“ pokračuje bílá Portoričanka, „že pokud jste člověk s kapacitou stát se mostem, tak proč jím nebýt?“
Americká špína vypráví příběh Mexičanky, která po vraždě svého manžela novináře prchá se synem do Spojených států. Román sleduje jejich nebezpečnou cestu k americkým hranicím — a s tím i situaci mexických migrantů.
Román, který vyšel 21. ledna, byl jedním z nejočekávanějších titulů těchto měsíců. Cumminsová na něj údajně dostala sedmicifernou zálohu a vyšel v půlmilionovém nákladu. The New York Times zveřejnily rozhovor s Cumminsovou i úryvek z knihy a jako četbu si ji do svého bookclubu zařadila moderátorka, herečka a spisovatelka Oprah Winfreyová.
Po vydání sklidila Americká špína pozitivní i nadšené recenze — a kritiku ze strany Mexičanů. Hispánsko-americká spisovatelka Myriam Gurbaová román označila za „trumpovskou představu toho, co je Mexiko“. Především na sociálních sítích čtenáři i autoři kritizovali Cumminsovou za stereotypní zobrazení migrantské zkušenosti či nevěrohodné a mylné líčení mexických reálií, například špatné fráze v mexické španělštině.
Kromě obviňování z kulturní apropriace (přivlastňování si cizí kultury k vlastnímu prospěchu) vyvolala rozruch i vysoká záloha, kterou Cumminsová na knihu dostala. „Proč by si nemohli vydělat sedmiciferné zálohy mexičtí spisovatelé?“ ptá se komentář na webu deníku The Guardian. Americká špína tak prý poukazuje také na strukturální problém nakladatelského průmyslu, který je podle dostupných statistik dominantně bělošský — i když produkuje bestsellery o diverzitě a menšinové zkušenosti.
Diskuse se minulý týden přelila ze sociálních sítí a názorových rubrik i do knihkupectví. Řada nezávislých amerických knihkupců se rozhodla román navzdory čtenářskému zájmu vůbec neprodávat. Jiní jej naopak vystavují v kontextu současné mexické tvorby. A nakladatel zrušil kvůli obavám o bezpečnost Cumminsové její turné — přicházely jí nenávistné zprávy a výhrůžky.
Kanadská spisovatelka a laureátka loňské Bookerovy ceny Margaret Atwoodová se vrací k poezii. Po třinácti letech jí na podzim vyjde sbírka veršů s názvem Dearly.
Margaret Atwoodová, foto: Jean Malek
Letos jednaosmdesátiletá Atwoodová se proslavila především dystopickým románem Příběh služebnice z roku 1985 a prózami o hledání identity či údělu žen ve společnosti, často s fantaskními motivy.
Debutovala však jako básnířka. V roce 1961 jí vyšla sbírka Double Persephone, první román Žena k nakousnutí až o osm let později. Během své kariéry vydala šestnáct básnických sbírek, naposledy The Door v roce 2007.