Zvuk žaloby
Američtí nakladatelé žalují největší obchod s audioknihami pro jejich opisování. Ti angličtí vydávají audioknihy uspávací.
Asociace amerických nakladatelů v pátek podala žalobu na Audible, platformu Amazonu pro výrobu a prodej audioknih.
Předmětem žaloby je program Audible Captions, který firma představila v červenci: služba má pomocí umělé inteligence převádět mluvené slovo v psaný text. Problém spočívá v tom, že Audible Captions má do psané podoby převádět audioknihy — přitom ale nemá práva na jejich tištěné či elektronické verze.
Podle žalujících nakladatelů, k nimž se kromě tzv. velké pětky přidalo i vydavatelství Scholastic, zaměřené na literaturu pro děti a mládež (vlastní mimo jiné práva na série o Harrym Potterovi či Hunger Games), Audible porušuje autorská a licenční práva.
„Pokud nebude Audible usměrněno, pak si pro sebe zabere formát digitální distribuce, k němuž nemá oprávnění, znehodnotí trh s hybridními produkty a poškodí nakladatele, autory i spotřebitele,“ píše se ve stížnosti.
Firma se brání tím, že mezi originální textovou předlohou audioknih a její transkripcí od umělé inteligence je rozdíl (v přepisu jsou například „překlepy“ a špatná interpunkce). Software navíc přepisuje simultánně s poslechem, čtenář tak nemůže číst vlastním tempem. Podle prohlášení Audible pro server The Verge neměl program nikdy být náhražkou e-knih — má jít o pedagogickou pomůcku při výuce čtení.
„Je to jedna z mnoha žalob, které pomohou definovat budoucnost intelektuálního vlastnictví a práv v digitálním věku. Nastoluje důležité otázky ohledně dopadu umělé inteligence na právem chráněná díla. Nicméně, neautorizované reprodukce chráněného vlastnictví, i kdyby vytvořené nezáměrně skrze umělou inteligenci, přes soudy neprojdou,“ vysvětluje advokát a odborník na autorské právo Sam P. Israel.
Audioknihy jsou v současnosti možná nejrychleji rostoucím segmentem knižního průmyslu. Ve Spojených státech překonaly v roce 2018 prodeje audioknih tři miliardy dolarů. A Audible stojí za čtyřiceti procenty těchto prodejů.
Deset až patnáct procent dospělých lidí trpí chronickou nespavostí. U dětí pod šestnáct let se podle analýzy deníku The Guardian problémy se spánkem objevují častěji než v předchozích dekádách.
Nakladatelský dům Penguin Random House ve spolupráci s britskými organizacemi Sleep Council a Children’s Sleep Charity spustil projekt Sleep Tales — Příběhů ke spaní, audioknih, které mají dětské i dospělé posluchače zaručeně uspat.
Příběhy mají zhruba patnáct minut a kombinují „špičkovou technologii s pravěkým uměním vypravěčství“: v praxi jde o mix terénních nahrávek — šumu deště a moře, zpěvu ptáků a podobně — a popisného vyprávění, namluveného tichým a jemným hlasem.
Za celým projektem podle Richarda Lennona z Penguin Audio stojí skutečnost, že vzrůstající počet lidí poslouchá audioknihy před spaním.
Příběhy nemají žádné oficiální autory, „protože nejde jen o slova. Celkové spojení slov, hlasu a zvuků přispívá k uvolňující atmosféře,“ vysvětluje Lennon.