Mechanická pozůstalost
Mechanický pomeranč měl mít filozofické pokračování. Extinction Rebellion vyjde knižně.
Při katalogizaci pozůstalosti britského spisovatele Anthonyho Burgesse se našel rukopis navazující na jeho nejslavnější dílo, román Mechanický pomeranč z roku 1962. A Clockwork Condition (Mechanický stav) měla být částečně filozofická reflexe a částečně autobiografie.
Burgess na rukopisu pracoval v letech 1972 a 1973, těsně po dokončení kontroverzní filmové adaptace Mechanického pomeranče — temného vyprávění z Londýna budoucnosti, v němž mládež páchá násilí pro zábavu — od Stanleyho Kubricka. Značnou část dvousetstránkového textu proto také zabírají vzpomínky na filmovou verzi.
Především ale měl být Mechanický stav o stavu společnosti. O sedmdesátých letech Burgess píše jako o „mechanickém infernu“, v němž nejsou lidé víc než ozubená kolečka ve stroji, „už nerostou přirozeně, nejsou organičtí“.
Burgess plánoval, že publikaci doplní fotografická příloha a příspěvky dalších spisovatelů na téma lidské svobody. Jak projekt mohutněl, přerostl spisovateli přes hlavu. „Nakonec si Burgess uvědomil, že připravovaná kniha byla nad jeho možnosti a že je romanopisec a ne filozof,“ říká ředitel Nadace Anthonyho Burgesse Andrew Biswell.
Práce na knize proto v roce 1973 ustaly. Rukopis zůstal v Burgessově domě v italském Braccianu nedaleko Říma. Po autorově smrti v roce 1993 archiválie odkoupila Nadace Anthonyho Burgesse se sídlem v Manchesteru.
Demonstrace za řešení environmentální krize už několik týdnů ovlivňují veřejný život ve Velké Británii a dopravu v Londýně. Členové hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) blokují důležité dopravní uzly, připoutali se k Londýnské burze a nazí protestovali v parlamentu. Teď hnutí vychází kniha.
Publikace This Is Not a Drill (Tohle není zkouška) vyjde na začátku června, původně měla ale k veřejnosti zamířit na podzim. „Napadlo nás: toto je stav nouze a musíme podle toho jednat,“ vysvětluje editor rebelské knihy Tom Penn z nakladatelského domu Penguin rozhodnutí uspíšit vydání knihy.
Kromě péče o planetu může nakladatelství jít také o správné načasování a možnosti svézt se na mediální vlně zájmu ještě před létem. Angličtí nakladatelští agenti se teď navíc přehazují s nabídkami na krátký manifest Švédky Grety Thunberg, která Extinction Rebellion a další hnutí — například středoškolské Fridays For Future — inspirovala. Manifest minulý týden vyšel ve Francii pod názvem Rejoignez-nous (Připojte se k nám) v nákladu pětašedesáti tisíc kopií.
This Is Not a Drill bylo původně zamýšleno také jako manifest, nicméně v průběhu příprav narostlo v regulérní knihu s několika editory a slavnými autory: svými texty přispěli někdejší arcibiskup z Canterbury Rowan Williams, poslankyně za Zelené Caroline Lucas, ekonomka Kate Raworth nebo terapeutka Susie Orbach. „Neměli jsme pocit, že by manifest nějak vystihoval hnutí, které je emotivní, osobní a stále se vyvíjí,“ říká o vzniku knihy aktivista a jeden z editorů William Skeaping.
Nakladatelství Penguin si podle Toma Penna uvědomuje paradox vydání ekologické agitky v tištěné podobě. Kniha proto bude z papíru bez uhlíkové stopy — vybrané papírny za každý pokácený strom sadí dva nové.