Olga Tokarczuková může opět získat prestižní mezinárodní literární cenu
Porota Mezinárodní Man Bookerovy ceny na Londýnském knižním veletrhu minulý týden zveřejnila širší nominace.
V Londýně minulý týden probíhal knižní veletrh. Kromě toho, že agentům a nakladatelům tento rok učaroval žánr „true crime“, čili beletristické zpracování skutečných zločinů, mediálně zarezonovala akce především oznámením širších nominací na Mezinárodní Man Bookerovu cenu. Finálové nominace oznámí porota 9. dubna a vítěze pak 21. května.
Mezinárodní Man Bookerova cena je odnoží známějšího britského literárního ocenění. Mezinárodní verzi může získat jakákoli zahraniční próza, která vyšla v anglickém překladu ve Velké Británii nebo Irsku. K ceně se pojí i finanční odměna padesát tisíc liber (zhruba 1,5 milionu korun), která se tradičně půlí mezi autora a překladatele.
Mezi třinácti finalisty je letos osm žen a sedm nominovaných je z Evropy. S románem Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých, který v roce 2017 filmově adaptovala Agnieszka Hollandová, je nominovaná i loňská vítězka, polská spisovatelka Olga Tokarczuková.
Jako první Švédka je na Mezinárodní Man Bookerovu cenu nominována dramatička Sara Stridsbergová. Ta mimo jiné loni na protest opustila Švédskou akademii, udělující Nobelovu cenu za literaturu, kvůli sexuálnímu skandálu manžela jedné z dalších členek.
Dále byli nominováni německá spisovatelka Marion Poschmannová, Ománka Džúcha Hársíová, Annie Ernauxová a Hubert Mingarelli z Francie, Tommy Wieringa z Nizozemska, původem palestinský spisovatel Mazen Maarouf, Kolumbijec Juan Gabriel Vásquez, Alia Trabuccoová Zeránová z Chile, Samanta Schweblinová z Argentiny, Čínanka Cchan-süe a Jihokorejec Hwang Sok-jong. Jak poznamenává server Aktuálně.cz, většinu z nominovaných autorů mohou znát i čeští čtenáři.
Deník The Guardian si všímá, že pouze dvě z nominovaných knih vydala velká nakladatelství, zbytek nominovaných titulů je z malých, nekomerčně zaměřených produkcí. Podle porotce, spisovatele a překladatele Maureena Freelyho to ukazuje, že by velké nakladatelské domy měly dělat víc: „Opravdu dobrá nezávislá nakladatelství se stala hledači talentů, protože si při všech těch obtížích při udržování malého podniku v chodu můžete dovolit nějaký literární nebo osobní vkus způsobem, jaký je v mainstreamových nakladatelstvích opravdu, ale opravdu složitě obhajitelný.“ Server Scroll.in zase Mezinárodní Man Bookerovu cenu kritizuje za malou reprezentativnost: byť se ocenění ohání prohlášeními typu, že hodnotí „knihy od jednoho konce světa po druhý“, tak v nominacích převažují knihy evropských autorů.
Man Bookerova cena se od příštího roku změní zpět v původní Bookerovu cenu. Sponzorská společnost, investiční firma Man Group, končí s podporou soutěže a místo ní bude literární cenu finančně zaštiťovat nadace Crankstart.