Když bachař oceňuje vězně
Nejdůležitější australskou literární cenu získal zadržovaný žadatel o azyl. Man Bookerova cena přijde o své Man — slavnou literární cenu opouští hlavní sponzor a možná i američtí spisovatelé.
Kurdský novinář a spisovatel původem z Íránu Behrouz Boochani uplynulý čtvrtek získal hned dvakrát prestižní australskou literární cenu. Jeho kniha No Friend But the Mountains: Writing From Manus Prison (Žádný přítel kromě hor: Zápisky z vězení Manus) nejdříve obdržela cenu za nejlepší titul v kategorii nonfiction a následně získala i ocenění za nejlepší knihu vůbec. S oběma cenami se pojí odměna ve výši sto dvaceti pěti tisíc australských dolarů (skoro dva a půl milionu korun). Boochani si ceny ani odměnu nemohl osobně převzít — už skoro šest let jej australská vláda vězní na ostrově Manus v Tichém oceánu.
Behrouz Boochani uprchl z Íránu v roce 2013 poté, co tamní policie zatkla několik jeho přátel a kolegů z novin. V obavách, že jej v následujících dnech čeká to samé, se vydal hledat útočiště do Austrálie: jeho loď zadrželo australské námořnictvo a uprchlík putoval do detenčního centra na ostrově Manus, který spadá pod Papuu-Novou Guineu. Podle australských imigračních zákonů totiž každý žadatel o azyl, který se do Austrálie snaží dostat po moři, nemá povolený vstup do země.
I když bylo katastrofálními a nelidskými podmínkami proslulé detenční centrum na Manusu zavřeno v roce 2017, Boochani a stovky dalších uprchlíků tam stále zůstávají. „Stovky lidí jsou léta odděleny od svých rodin. Žijeme na místě horším než vězení,“ říká Boochani The New York Times.
O podmínkách manuského vězení i uprchlické zkušenosti už léta píše novinové články, například pro britský The Guardian. Boochani své texty včetně oceněné knihy napsal v aplikaci WhatsApp — kvůli obavám z vězeňských stráží, které na Manusu často prohledávaly pokoje a zabavovaly zadržovaným uprchlíkům telefony a další cennosti.
Literární cenu státu Victoria může podle pravidel získat pouze obyvatel Austrálie nebo člověk s trvalým pobytem. V případě Behrouze Boochaniho se udělující organizace Wheeler Center rozhodla udělat výjimku. „Je to neobyčejné literární dílo, nesmazatelný příspěvek do australského písemnictví a vypravěčství,“ vysvětluje ředitel Michael Williams.
Cenu za Boochaniho převzal jeho překladatel Omid Tofighian.
Investiční skupina a hedge fond Man Group už v příštím roce nebude sponzorovat nejslavnější britskou literární cenu Man Booker Prize. Firma to oznámila minulý týden.
Cenu, s níž je spojena odměna padesáti tisíc liber (zhruba milion a půl korun) pro vítěze, sponzorovala firma od roku 2002. Během sponzorství Man Group ocenění prošlo značným vývojem — v roce 2005 přišlo zavedení Mezinárodní Man Bookerovy ceny a v roce 2014 pak pořád ještě kontroverzní rozhodnutí zahrnout do soutěže i americké autory. Právě změna pravidel ohledně země původu nominovaných spisovatelů může podle deníku The Guardian stát za rozhodnutím firmy ukončit sponzorství: Man Group se stala jednak terčem kritiky a také sama vyjadřovala zklamání nad komunikací a spoluprací s pořádající Nadací Bookerovy ceny. Ta už oznámila, že probíhají jednání s možným novým sponzorem.
Nový sponzor pro řadu autorů, například Johna Banvilla, kritiků nebo literárních agentů může znamenat i novou změnu pravidel — a vyloučení Američanů ze hry.