Hodí se klaret do rychlovarné konvice?
Sezóna literárních cen je v plném proudu. Těch seriózních i pořádaných z nudy.
V posledních týdnech byly uděleny Man Bookerova cena i náhradní Nobelova cena za literaturu. Nominace na Renaudotovu cenu budí rozpaky a pobouření kvůli spojení s Amazonem.
Německou knižní cenu za nejlepší román roku získala Inger-Maria Mahlke za knihu Archipel (Souostroví) o kanárském ostrově Tenerife, vyprávěnou z perspektivy několika sociálních tříd během Francovy vlády. Nejvýznamnější německou literární cenou, Cenou Georga Büchnera, byla za přínos německé literatuře vyznamenána (a padesáti tisíci eury odměněna) spisovatelka maďarského původu Terézia Mora.
Laureátem Ceny Franze Kafky se stal Ivan Wernisch. Česká Státní cena za literaturu laureáta nemá vůbec.
Některá zásadní ocenění letoška ještě na vítěze čekají. Britský časopis The Bookseller v pátek odhalil finální nominace čtyřicátého ročníku ceny Diagram. Ta je určena pro úplně nejdivnější knihy na trhu, na něž redakci časopisu dávají tipy čtenáři a porota z The Bookseller poté vybere šestici finalistů.
Letos o Diagram soupeří příručka akupunktury pro koně, Call of Nature (Volání přírody) o koloběhu výkalů u lidí, na farmách i v přírodě, studie s všeříkajícím názvem Are Gay Men More Accurate in Detecting Deceits? (Jsou gayové přesnější v odhalování podvodů?), zahradnická rukověť metodistického kněze Jesus on Gardening (Ježíš zahradničí) nebo byznys analýza Why Sell Tacos in Africa? (Proč prodávat tacos v Africe?) o zaručeném úspěchu mexické pouliční pochoutky mezi africkými strávníky. Mezi nominované tituly se poprvé dostala i cizojazyčná publikace, a sice německá The Joy of Waterboiling, kterou porota zároveň považuje za favorita: jedná se o kuchařku vaření v rychlovarné konvici. Britské publikum musí jásat.
O vítězi rozhoduje internetové hlasování. Laureát ovšem žádnou cenu ani finanční odměnu nedostane. Jen člověk, který vítěznou knihu přihlásil, obdrží „ucházející lahev klaretu“.
Ocenění Diagram vzniklo v roce 1978 v návaznosti na Frankfurtský knižní veletrh. Členové redakce Bookselleru ze sebe chtěli „setřást veletržní nudu“.