Pastelka ve slipech
Stephen King dostane cenu za pomoc v porozumění. Jaroslav Rudiš dostane jinou od německých literárních domů. V dětských knihách je značně více mužských postav.
Spisovatel a autor řady bestsellerů Stephen King dostane v květnu cenu amerického PEN klubu (PEN Award). Ta se každoročně uděluje literátovi, jehož „práce nám pomáhá pochopit a interpretovat lidské podmínky a posiluje empatii a imaginaci i v těch nejtěžších chvílích“. Souběžně s oceněním vyjde i Kingova nová kniha The Outsider (Cizinec).
V minulosti cenu dostali Tom Stoppard, J. K. Rowlingová, Salman Rushdie nebo Margaret Atwoodová.
Podle komentáře britského deníku The Guardian je na ocenění Stephena Kinga zajímavé, že jej neprovází žádný nesouhlas. Alison Floodová v textu naráží na situaci z roku 2003, kdy King dostal ocenění za přínos americké literatuře od National Book Foundation. Literární kruhy — například slovutný kritik Harold Bloom — tehdy na nominaci hororového autora zareagovaly zděšením. Podle PEN klubu ale King už patří k domácímu literárnímu zlatu a svůj věhlas navíc propůjčuje boji za svobodu projevu a obranu demokracie. Což nakonec uznal i Bloom, který Kinga označil za „ukázkového občana“.
Literární ocenění dostane i český spisovatel Jaroslav Rudiš: německou Cenu literárních domů. Minulý týden to oznámili pořadatelé Lipského knižního veletrhu, kde si Rudiš patnáctého března cenu převezme. S oceněním se pojí i finanční odměna patnáct tisíc eur (zhruba 380 tisíc korun).
V dětských knihách je hlavní hrdina dvakrát častěji mužského pohlaví než ženského. Vyplývá to z průzkumu sta nejpopulárnějších dětských titulů současnosti. Analýzu provedl britský magazín The Observer ve spolupráci s výzkumnou společností Nielsen.
Podle výzkumu ženské postavy chybí v celé pětině knih. A zatímco u hlavních hrdinů je pravděpodobnost mužského pohlaví dvakrát větší, v případě postav záporných to je dokonce osmkrát častěji. Statistika se dá vztáhnout na všechny postavy — pokud někdo v knihách promluví, je o padesát procent pravděpodobnější, že to bude spíš on než ona. V průměru vychází na každé dvě ženské postavy tři mužské.
Průzkum dále ukázal, že lidské protagonisty mělo jen zhruba čtyřicet procent knížek. Ve zbytku jsou hrdinové zvířata, pohádkové bytosti, zelenina nebo třeba pastelky. V těchto případech je literární sexismus prý ještě silnější: pokud někdo promluví, je o třiasedmdesát procent pravděpodobnější, že bude mluvit mužským hlasem.